MEB’den, 750 yetişek müfettiş yardımcısı alımı için ikinci girişim

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı, 750 terbiye denetmen yardımcısı istihdamı amacıyla abes ekip değişikliği yaptı. Kararname 25 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı.

25 Ağustos 2021 günlü Resmi Gazetede 750 eğitim bilimi müfettiş yardımcısı istihdamına dayalı düzenleme vadi aldı.

Hatırlanacağı için 6 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan düzenlemeyle illerde yeniden yetişek müfettişi ve müfettiş yardımcısının istihdamına imkan sağlanmıştı. Eğitim müfettişi ve müfettiş yardımcılarının finansal ve sosyal hakları maarif müfettişi ve maarif müfettiş yardımcısına denktir.

Eğitim müfettiş yardımcısı istihdamı amacıyla boş grup kararnamesinde fark yapılarak 750 adet eğitim bilimi denetmen yardımcısı kadrosu makbuz.

375 az KHK’nın munzam 24. maddesi uyarınca; Milli Eğitim Bilimi Bakanlığının bu madde kapsamındaki yardımcılık kadrolarına, ayrıca yapılacak yarış sınavında kalburüstü atılmak kaydıyla, öğretmen olarak yeryüzü az sekiz yıl hizmeti bulunanlar arasından birlikte nasıp yapılabilmektedir. MEB’in KPSS marifetiyle mı yoksa öğretmenler arasından mı müfettiş yardımcısı alacağı önümüzdeki günlerde anlaşılan olacaktır. Fakat kurma edilen kadroların derecesi (6 ve 9) KPSS ile alım yapılacağını göstermektedir.

Share: