MEB, ivedi durumlar üzere 500 bin geçmiş apotr henüz yetiştirecek

Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer; “Hedefimiz, 100 bin personelin evvel havari olması, 350 bin öğrenci ve 36 bin veliye henüz ilk yardım eğitimi verilmesi” dedi.

Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, alelhusus okullardaki evgin durumlara hareketli engelleme için bu yılın sonuna kadar 100 bin personel, 350 bin mektepli ve 36 bin veliye henüz sıhhi imdat eğitimi verilmesi üzere hazırlıkların tamamlandığını bildirdi.

Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk yardım eğitimlerinin afet ve ivedili durumlarda fert kayıplarının önlemesi açısından iri ehemmiyet taşıdığını vurguladı.

İlk yardımın zamanında ve bilinçli yapıldığında maltalık kurtardığına ve benzeri zamanda iyileşmeyi hızlandırdığına belen eden Özer, “Okullarımızda, işyerlerimizde, evlerimizde, elhasıl hayatımızın gelişigüzel alanında yaralanmalar ve yaşamı tehlikeye düşüren durumlarla karşılaşma olasılığımız bulunmaktadır. Toplumun önceki yardımın öneminin farkına varması ve sıhhi imdat eğitimi alması dirimsel ehemmiyet taşımaktadır.” dedi.

Bakanlığın sıhhi imdat terbiye faaliyetleri ile eğitim bilimi ve himmet ortamlarında mıhlı şartların oluşturulmasının, çocukların dosdoğru bir terbiye ortamında yetiştirilmesinin amaçlandığını dile getiren Özer, “Ülkemizde avangart, reis ve yenilikçi ilk yardım eğitimi vizyonu ile cerrahi müdahale yürütüyoruz.” ifadelerini kullandı.

İlk müzaheret eğitimlerinin, 81 diyar milli eğitim müdürlüğünde ve İstanbul’birlikte Küçük Asya ile Avrupa yakasında iki ayrı merkezde Esenlik Bakanlığınca yetkilendirilen hep 82 ilk yardım eğitim bilimi merkezi ve 63 munzam sınıf gelmek amacıyla 145 sınıfta 725 ilk yardım eğitmeni aracılığıyla verildiğini bildiren Özer, şu bilgileri verdi:

“Mesleki Eğitimde 1000 Ekol Projesi kapsamında, 45 bin öğretmenin önceki apotr olması sağlanarak ivedili durumlar karşısında aktif engelleme edebilmeleri sağlandı. Bakanlıkça millî ölçekte sürdürülen ‘Çocuklarımız İlk Yardımla Elan Güvende Projesi’ kapsamında ‘görevimiz sıhhi imdat’ sloganı ile 260 bin öğretmene sıhhi imdat eğitimi verilmesi süreci bitmeme ediyor. Bu proje ile 119 bin 85 öğretmenin iki günlük uygulamalı eğitimleri ile ‘Avrupa İlk Müzaheret Sertifikası’ akreditasyonuna ehil ‘Türk Kızılay İlk Havari Sertifikası’ verildi. Bu kapsamda, Bakanlığımızca, hep 174 bin 545 personelin önce apotr olması sağlanarak okullarda oluşabilecek müstacel ahval karşısında engelleme edebilme hikmet ve becerisine eş olmaları sağlandı. ‘Ana Eğitimde 10.000 Ekol’ Projesi kapsamında 41 bin 567 öğretmene sıhhi imdat eğitimi kursu, 187 bin 746 mektepli ve 18 bin 226 veliye ise sıhhi imdat semineri verildi.

Bakanlık kalıp teşkilatı personelinin tamamına ve proses içerisinde öncelikli namına pansiyonlu okullar, meslek öncesi eğitim okulları, özel eğitim okullarında görev eden öğretmenlere müteveccih ilk yardım eğitimleri planlıyoruz.”

– 2022 yılı sonuna kadar 100 bin personel sıhhi imdat eğitimi matlup

Özer, Milli Yetişek Bakanlığının ilk yardım eğitimlerine ilgilendiren hedeflerini şöyle anlattı:

“2022 yılı sonu hedefimiz, 100 bin personelin evvel yardımcı olması. 2022 itibarıyla sıhhi imdat yetişek sınıfını 160, ilk yardım eğitmenini 800’e yükselteceğiz, Asıl Eğitimde 10.000 Okul Projesi kapsamında 350 bin öğrenci ve 36 bin veliye sıhhi imdat eğitimi verilmesini hedefliyoruz. 2023 sonu hedefimiz ise 260 bin personelin sıhhi imdat eğitimlerini tamamlayarak okullardaki beklenen müstacel vaziyetler karşısında tedarikli olmalarını keşfetmek.”

Nezaret ve Türkiye Kızılay Derneği ile ilk yardım terbiye hizmetleri üstüne yapılan hareket birliğinin geliştirilmesi amacıyla tören düzeni çalışmasının hazırlığını bile yaptıklarını tamlayan Özer, 81 ildeki sıhhi imdat terbiye merkezi ve Türk Kızılay Derneğinin 28 ilde 35 ilk yardım terbiye merkezinin terbiye, denetleme, seminer, çalıştay, proje hazırlama konularında ortak icraat sürdürdüklerini söyledi.

– İlk yardım müdahalelerinden örnekler

Öte yandan, sıhhi imdat terbiye merkezlerinden terbiye düz evvel yardımcıların, okullardaki müstacel durumlar karşısında öğrencilere ve öğretmenlere müteveccih hareketli müdahaleleri üstelik dikkati çekti. Bu müdahaleler beyninde kamuoyuna de yansıyan değişik hâller şöyle:

Muş’ta dem yoluna şeker hastalığı kaçan 12 yaşındaki öğrenciye, ilk yardım eğitimi düzlük derslik öğretmeni “heimlich manevrası” ile müdahale ederek hayatını kurtardı.

KAPAT X

Gaziantep’te ayrımlı 3 ayrı olayda, öğrencilerin dem için eşya kaçması sonucunda meydana mevrut boğulma vakalarında okul öğretmenleri aracılığıyla engelleme edildi.

Bursa’de nefes için madeni para kaçan öğrenciyi öğretmeni, Eskişehir’bile boğazına sıska üzüm kaçtıktan sonra zaman alamayan öğretmeni ise meslektaşları kurtardı.

Kahramanmaraş’ta soluk yoluna ceviz tıkanan mektepli, gözetleyici sarıklı yoluyla “heimlich manevrası” ile kurtarıldı.

Konya’bile zaman borusuna kaçan şeker zımnında nefessiz artan öğrencinin çağ alması, gümrük kolcusu öğretmenin yaptığı engelleme ile sağlandı.

Siirt’te ilinde, bahçede heyetiyle oynadığı tam yere düşen ve bilinci kaybolan öğrenciye engelleme eden sarıklı öğrencinin çağ almasını sağladı.

İstanbul’dahi nev 1 diyabet hastalığı olan ve soluk şekeri düşmesi sonucu yere yığılan öğrencinin durumunun kötüye gitmesi, öğretmeni aracılığıyla yapılan müdahaleyle önlendi.

Kars’ta temizlik sırasında tutarık nöbeti nâkil personele, öğretmenin müdahalesi ile ambulans gelene kadar apotr olundu.

Yozgat’ta, teneffüste merdiven çıkarken dengesini kaybederek düşüp, bilincini kaybeden öğrenciye öğretmeni engelleme etti.

İlk arkalama mürebbi eğitiminde, genel sıhhi imdat bilgileri, marazlı dertli olay yeri değerlendirilmesi, herif vücudu, züğürt çorlu birinci ve ikinci istimara, temel dirim desteği, otomatik eksternal defibrilatör, solunum yolu tıkanıklığı, kanamalar, yepyeni, bilinç durumu bozukluğu, yaralanmalar, ızdıraplı-kısık-yunak çarpması, fay, sınık burkulma, zehirlenmeler, böcü sokmaları, hayvan ısırmaları, göz kulak ve buruna yabancı üst kaçması, boğulmalar, taşıma teknikleri konularında materyaller üzerinden uygulamalı eğitimler veriliyor.

Share: