Masadaki EYT formüllerinde herkesin gözünden kaçdakika ayrıntı

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) içmağara birçok formül masada. 6 milyon kişferah etkileyecek kararda çok önemli tıpkısı incelik herkesin gözünden kaçtı.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ait takvim işlemeye başladı. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’mağara çalışmaların başladığını duVyurmasının ardından bakir bir gelişme elan yaşandı. Bakan Bilim Adamı, EYT konusuyla ilişik çağ vererek, “Arz akıllıca formül devreye sokulacak. Çalışmayı sene sonunda ya birlikte Karı başında Meclis’e sunmayı planlıyoruz” dedi.

Marifet Global’de meydan düz habere göre EYT’ye ilişamaç çalışmaları yürütmek üzere Bakanlık bünyesinde bire bir takım oluşturuldu. Birkaç mütenavip ve önerinin değerlendirildiği çalışma kapsamında sendikalarla diyalog halinde olunacak.

Ä°lgili bakanlıklarla bile bağlantı halinde yürütülecek çalışmalarla sorunun çözümü üstüne yeryüzü akıllıca formülün bulunması amaçlanıyor.

EYT konusunda üzerinde çalışılan tekaütlük şartlarında maaştan yetersizlik yapılması, mahsus ayrımsız yaş bareminin konulması, muhtemelen tıpkısı primi tamamlayanların yaşa bakılmadan mütekait edilmesi gibi formüller öne çıkıyor.

Emeklilikte yaşa takılanlar, emeklilik koşullarında 1999’da yapılan değişikliğmağara geçmişe dönük uygulanmasına akıbet verilmesini, yaş şartı aranmadan, sigortalılık süresi ve prim günü koşullarını sağlayıp zor olmayı irade ediyor.

Nisan 2022 itibarıyla Toplumsal Güvenlik Kurumu’na (SGK) kayıtlı 4/a (SSK) kapsamında 16 milyon 406 bin, 4/b (BAĞ-KIRAT) kapsamında 3 milyon 32 bin sigortalı bulunuyor.

Tahminlere göre, 4/a ve 4/b atılmak üzere toplanmış 19 milyon 726 bin sigortalıdan yaklaşık 5-6 milyonu EYT sorunu yaşıyor.

Lise ve üniversite yıllarında staj yapanlar üstelik EYT ile ilişik beklenti içine girdi. Nazır Âlim’mağara açıklamaları coşku yaratırken ortaöğretim ve üniversite yıllarında staj yapanlardan dahi çağrı geldi. Sayıları binleri bulan bu kişiler borçlanma imkanı istek ediyor.

Içtimai Güvenlik Uzmanı (SGK) Özgür Erdursun EYT düzenlemesinin hayata geçirilse dahi önceki etapta herkesin zor olamayacağının altını çizerek, şu bilgileri paylaştı:

“Yasanın yürürlüğe girdiği tarihte müracaatta bulunurlarsa 700-800 bin kişi şipşak zahmetli cins.”

“Diğerleri ise prim günlerini tamamladığı devir kademeli yerine emekli olacak. Kanun çıksa da lahzada herkesin mütekait olması mümkün değiklim. Prim günü eksiği olanlar, stajyer ve çıraklarda birlikte EYT’liler var.

Yani kanun çıksa da herkesin mütekait olması mümkün değdiyar. Bu, örgensel kendisine 10 yıla yayılır.

Share: