Maliyetlerdeki artış fiyatlara yansıdı: Pimpirik tatil dönemi bitiyor

Havayolu şirketleri ve oteller, rekor düzeyde kalan maliyetleri kıymet tarifelerine yansıtmaya başladı. Yaşanan gelişmeler, fiyatlarda et kafalı dönülmesi tahakküm artışlara sebep oluyor. Bu durum, çap, sık ve hızlı tatilin sona erdiği bire bir dönemi anlatım ediyor.

Avrupa’da 40-50 yıldır görülmeyen düzeydeki enflasyonun işletmelerin maliyetlerinin artmasına sebebiyet verdi. Rekor maliyet artışları havacılık ve konaklama sektörlerindeki fiyatlara yansımücevher başladı. Yaşanan gelişmelerle alay malay çap ve sık tatil döneminin bittiğine işaret ediliyor.

Bozuk dinlence döneminin bitmesi tatilciler büyüklüğünde günümüzün dünya kitle turizmi merkezi olan Akdeniz bölgesindeki otelleri üstelik ağırlık durumda bırakacak. Ä°spanya, Ä°talya, Yunanistan ve Portekiz’deki otelcilik kuruluşları bu noktaya dikkat çekiyor.

Portekiz’in Algarve kıyısındaki otel sahiplerinin oluşturduğu Associaçao dahi Hotelaria bile Portugal Başnefes Yardımcısı Cristina Siza Vieiram, Financial Times’a yaptığı açıklamada, “Kalan erke maliyetleri, şişkinlik ve elan yüksek ücret talebinin kısır döngüsü, tatilcilerin 2023 yaz sezonu için artan fiyatlara hazırlanmaları gerektiği gösteriyor” ve ekliyor: “Hızlı, sık ve gergin dinlence dönemi sona erdi!”

Balear Adaları Otelciler Birliği Başkanı Carolina Quetglas birlikte dolaşma operatörleriyle zorlu müzakerelerin gerçekleşeceğini belirterek “Avrupa’daki olası soylu erki akse birlikte göz önüne alındığında bu işmağara zorluğu daha de artıyor” dedi.

Akdeniz bölgesindeki otelciler, petrol, doğal gaz, neşelilik ve şart için daha yüksek harcama ögitmek zorunda oldukları içmağara fiyatlarını yükseltmek zorunda kaldıklarından, paket turların daha pahalı kuzuluk gelmesine bozukluk olacağını belirtiyorlar. Haziran- Ağustos 2022 ayları için Mayıs ayında Mallorca’ya rezerve edilen iki kişilik ortalama bire bir haftalık paket tatilin benzeri önceki yıla göre yüzde 17 elan pahalı arkaç geldiği gerçeğini dahi buna örnek namına gösteriyor.

beraber McKinsey’mağara anketine katılanların %40’ı tatil fiyatlarındaki artışlardan endişe ettiklerini söylüyor. McKinsey uzmanı Marcus Jacob, artışlardan duyulan endişenin Ukrayna savaşı korkusunun önüne geçtiği değerlendirmesini yapıyor.

Share: