Mahkeme, güneş tacı döneminde geçerli sokağa ayazlık yasağını ihlalden kesilen dünyalık cezasını halel etti

Duruşma, korona döneminde meri sokağa ayazlık yasağını ihlalden kesilen para cezasını tahrip etti.

Başıboş Finansal Danışman Anlaklı Kantarcı 2020 yılında Akçaabat Derecik Mahallesi’nde jandarma aracılığıyla sokağa ayazlık yasağına uymadığı gerekçesiyle idari para cezasına çarptırılmıştı. Kantarcı’nın cezası mahkeme aracılığıyla fek edildi.

“YASAKLARIN KANUNİ BİR DAYANAĞI YOKTUR”

Akçaabat Hazar Ceza Hakimliğinin Verdiği kararında şu ifadeler vadi aldı:

Anayasamızın esas adalet ve hürriyetleri sınırlanması başlığını haiz 13. özellik şöyledir. Asıl hak ve hürriyetler özlerine dokunulmak sızın sadece anayasanın ilişkin maddelerinde tamlanan sebeplere bağlı yerine ve ancak kanunla sınırlanabilir. Bu sınırlamalar anayasanın sözüne ve ruhuna demokratik sosyete düzenin ve laik cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine çap olanaksız. 13. maddeye bakarak temel türe ve hürriyetler sınırlandırılırken sınırlar kanunla yapılmalıdır ve sınırlama ve hürriyetler ancak kanunla sınırlanabilir hükmü haiz olduğu halde maske iare mecburiyeti, sokağa ayazlık yasakları, şehirlerarası yolculuk yasakları, sosyal duruluk yasakları vs. gibi yasakların kanuni benzeri dayanağı yoktur.

“TÖHMET KENDISINE NİTELENDİRİLEMEZ”

Bu tedbirlerin da kanunla öngörülmeleri gerekmektedir. Kanunla öngörülmemiş bütün tedbirler Anayasamızın 13. maddesinde hükme bağlanan ancak kanunla sınırlama şartına aykırı bulunmaktadır. İdareye sokağa ayazlık, maske yakışmamış, toplumsal küşayiş ile ilişkin belirgin tıpkısı yetki verilmediği gibi kategorik benzeri izin mevdu olduğu akseptans edilse de tek kanunumuzda salgın hastalıklarda peçe üstünkörü sokağa gezinti yasağı sosyal meydanlık mecburiyeti olduğuna dayalı yada ilgilendiren yönetsel sükûnet yoluyla getirilebileceğine dayalı buyruk bulunmadığından peçe uyumsuz, sokağa balkon yasağı, sosyal duruluk bulunması zorunluluğu ayrımsız töhmet kendisine nitelendirilemez ve ihlali halinde idari mülk cezasına hükmedilemez. Bu mecburiyetlerin ihlali halinde 5326 sınırlanmış kabahatler kanununun 32/2 gereği belirtik kanuni zemin bulunması koşulu gerçekleşmeyeceği anlaşılmıştır. İdari para cezası tutanağı, hukuka karşıt olması dolayısıyla ortadan kaldırılmasına karar verilmiştir.”

Share: