Lunaparka tıpkısı engellinin tekerlekli sandalye ile alınmamasına duyurma

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Umumi Komutan Yardımcısı ve Faal Engelliler Platformu sözcüsü Ayhan Takatli, lunaparka tekerli sandalyeli engellinin alınmamasını eleştirerek, “Bu araçların yasaklanması, onu taşıyan insanların tıpkısı uzvunun yasaklanması anlamına gelmektedir.” dedi.

Engelliler, Ankara Toyluk Parkı’ndaki lunapark uğrunda toplanarak, basın açıklaması yaptı.

Engelliler adına matbuat açıklaması okuyan Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Komutan Yardımcısı ve Etkin Engelliler Platformu sözcüsü Ayhan Zorlu, iki dönem ilk mânialı bir ailenin tekerlekli koltuk ile parka alınmadığını belirterek, yaşananları kınadı.

Dayanabilen, açıklamasında şunları kaydetti:

“Lunaparkta akülü tekerlekli sandalye ile yaşanmış belli belirsiz yaralamalı bir kaza sebebiyle bütün akülü arabalar lacerem yasaklanabilir? Bu araçların yasaklanması, onu taşıyan insanların ayrımsız uzvunun yasaklanması anlamına gelmektedir. Ankara’üstelik değme bölüm onlarca, ülkemizde yüzlerce ve dünyada binlerce trafik kazası meydana gelmektedir. Bu üstün mantığın ayrımsız sonucu kendisine, gidiş geliş kazaları cihetiyle mecmu otomobillerin kullanımı birlikte yasaklanacak mıdır?”

Olayı dinç Ömer Günen ve Sibel Günen çiftinden lunapark yönetiminin defo dilemesini beklediklerini tamlayan Takatli, hatanın telafi edilmesini ve tekrarlanmamasını istediklerini söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin lunapark işletmesine ceza kesildiğini nâkil Mütehammil, ayrımcı zihniyetin çoğalmaması ve aynı an önce sonuç bulmasını istedi.

Engelliler, henüz sonra cürüm duyurusunda düşmek için, yayan Ankara Adliyesi’ne gitti.

Bu Arada konuya ilgilendiren izah işleyen lunapark işletmecisi Idrak İlhan Gerim ise yaşananların, bire bir çalışandan yağlık falsolu körlemeden kaynaklandığını belirtti. Tartışmaya hastalık olan çalışanın işine serencam verildiğini belirten Gerim, “Bizde mânialı vatandaş geldiği antlaşma oyuncaklara müft biner girişi de emeksiz yapar. Tığ tek antlaşma bariyer olmadık. Hatalı anlaşılma, bizle ilişik değil. Çalışanlar arasında olan bire bir çekişme. Bu, müesseseye mal edilemez.” dedi.

Ankara Bilgisizlik Parkı’ndaki lunaparka güzeşte salı haset çocuklarıyla birlikte gelen Ömer ve Sibel Günen çifti, içeriye alınmadıklarını iddia ederek, bu durumdan otopark işletmesini sorumlu tutmuşlardı. Ev, görevlilerin kendilerine, “Henüz geçmiş aynı akülü tekerlekli sandalyeli engellinin tıpkısı çocuğun ayağının üzerinden geçtiğini ve bu nedenle tekerli sandalyeli araçların girişlerinin yasaklandığı” gerekçesini aktardıklarını söylemişti.

Share: