LGS yerleştirme sonuçlarına ilişgaraz raporlar erişime açıldı

LGS merkezi sınavına katılan 1 milyon 31 bin 799 öğrenciden 188 bin 875’i sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirildi- Mesleksel ortaöğretim kurumlarının doluluk oranları artarak yüzde 77’den yüzde 95’e ulaştı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) hazırlanan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan merkezi ve domestik yerleştirme sonuçlarına ilişhedef raporlara göre, LGS merkezi sınavına katılan 1 milyon 31 bin 799 öğrenciden 188 bin 875’i sınavla öğrenci kayran ortaöğretim kurumlarına yerleştirildi.

Bakanlıktan yapıulan açıklamaya göre, ortaöğretime geçiş döngüsündeki yaklaşımı, süreci sürekli ve vukuf tabanlı iyileştirmek olan Bakanlık, politikalarında hesap verebilirlik ve şeffaflığı artırmak amacıyla 2018 böylece başlattığı Eğitim Analiz ve Değerlendirme Raporları Serisi kapsamında 2022 LGS önceki yerleştirme sonuçlarını raporlaştırdı.

Bu çerçevede, “2022 LGS Kapsamında Ä°lk Yerleştirme Sonuçları” ile “2022 LGS Merkezi Sınavla Yerleşsunu Öğrencilerin Performansı” başlıklı iki ayrı rapor hazırlayan Bakanlık, raporları “meb.gov.tr” adresinden erişime açtı.

Sınav ve yerleştirmelerle ait detaylı analizlerin halkoyu ile paylaşıldığı ve henüz bilahare sınava ilişmaksat süreç iyileştirmelerine katkı sağlayan raporlara göre 2021-2022 eğitim öğretim yılında 8. sınıfı başarıyla tamamlayarak ortaokuldan çıkışlı olan 1 milyon 236 bin 308 öğrencinin 1 milyon 31 bin 799’ı merkezi sınava katıldı.

Bu öğrencilerden 188 bin 875’i merkezi sınav puanları ve tercihleri doğrultusunda sınavla öğrenci kayran ortaöğretim kurumlarına yerleştirildi. Bu bağlamda, merkezi sınava katılım oranı, geçarz yıllarla yakın düzeylerde ve sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleşme oranı yaklaşık yüzde 19 kendisine hesaplandı.

Raporlarda, merkezi sınav puanı ile yerleşsunma öğrencilerin okul başarı puanları (OBP) ile merkezi sınav puanları (MSP) arasındaki ilişkim dahi incelendi. Bu kapsamda öğrencilerin merkezi sınavdaki puanları ile okul başarıları arasında güçlü ayrımsız bağ olduğu görüldü.

MEB’in ortaöğretim kurumlarına yerleştirmede kullandığı sürekli iyileştirme yaklaşımı, sonuç yıllarda Kovid-19 salgınının aksi etkilerine rağmen kararlılıkla sürdürüldü. Bunun aynı sonucu yerine umumi yerleşme oranları, öncelikli yerleştirme oranları ve eğitim kurumlarının doluluk oranları gibi yerleştirme göstergelerinde eş zamanlı tıpkı gelişyapıt sağlandı.

– Yerleştirme göstergelerinin bildirme olumlu düzeye eriştiği yıl 2022

2022 yılı, ortaöğretime geçiş sürecinde yerleştirme göstergelerinin sunu müspet düzeye eriştiği yıl oldu. Ä°lk yerleştirme kapsamında tercih işleyen 1 milyon 8 bin 139 öğrencinin yaklaşık yüzde 95’i tercihleri doğrultusunda tıpkı ortaöğretim kurumuna yerleştirildi. Bu bağlamda, ilk yerleştirmede tercih özne öğrencilere ilişkin 2021’deki yüzde 93 yerleştirme oranı yüzde 95’e taşındı.

Öğrencilerin yaklaşık yüzde 85’inin ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmesinde kullanıulan yerel yerleştirmedeki iyileştirmeler, devlet-ilçe düzeyindeki planlamaların konkre çıktılar sağladığını gösterdi.

– Ä°lk üç tercine yerleşme oranları yüzde 94

Öğrencilerin evvel üç tercihlerindeki benzeri ortaöğretim kurumuna yerleşme oranları, 2021’da yüzde 92 iken 2022’da yüzde 94’e ulaştı. Dolayısıyla öğrencilerin ikinci bir okul türü seçme zorunluluğunun bulunmadığı öncelikli tercihlerine yerleştirme oranlarında öbuğulu ayrımsız iyileştirme sağlandı.

Öncelikli tercihlere yerleşme oranlarının yükselmesinin tüm ortaöğretim türlerinde birlikte gerçekleşmesi kıvançlı edici bir diğasker gelişme olarak değerlendirildi. Evcil yerleştirme ile mesleki ortaöğretim kurumlarına yerleşarz öğrencilerin ilk tercihlerindeki kuruma yerleşme oranları 2021’dahi yüzde 45,5 iken 2022’bile yüzde 51,8’e; Anadolu liselerinde yüzde 52,9’dan yüzde 56,3’e ve Anadolu mortocu dil cambazı liselerinde yüzde 55,5’ten yüzde 57,1’e yükseldi.

Diğer bir ifadeyle, öncelikli tercihlere yerleşme oranlarındaki artış yalnız aynı okul türü ile sınırlı kalmadı, tüm ortaöğretim kurumlarında yaygınlaştırıldı. Raporda, “Özellikle mesleki ortaöğretimde yüzde 6’ya ulaşdakika artış, öğrencilerin mesleki eğitimde yaşanan dönüşüm sonrasında tercihlerindeki ağırlığı göstermesi açısından serencam basamak öyaşlı.” ifadesine yer verildi.

KAPAT X

– Ä°lk üç tercihte yerleşme oranları

Küçük Asya liselerine 2021’birlikte yerleşsunma öğrencilerin yüzde 53’ü birinci tercihlerindeki benzeri Rum lisesine, yüzde 98’i ise geçmiş üç tercihlerinde yer alan aynı Küçük Asya lisesine yerleşti. 2022’bile ise ilk tercihindeki Rum liselerine yerleşarz öğrencilerin oranı yüzde 57’ye çıktı ve geçmiş üç tercihlerinde saha düzlük ayrımsız Anadolu lisesine yerleşme oranı yüzde 99’a ulaştı.

Eş şekilde 2021’de Anadolu imam dil cambazı liselerine sınavsız yerleşen öğrencilerin yüzde 55’i bir numara tercihlerindeki tıpkısı Anadolu imam dil cambazı lisesine, yüzde 88’i ise ilk üç tercihlerinde yer düz bir Rum önder hatip lisesine yerleşti.

2022’de ise Küçük Asya imam hatip liselerine sınavsız yerleşbildirme öğrencilerin yüzde 57’sinin önceki tercihindeki, yüzde 88’inin ise ilk üç tercihlerinde saha düz tıpkısı Anadolu önder hatip lisesine yerleştikleri görüldü.

Bu yıl, arz büyük iyileştirme ise mesleki ve maharet ortaöğretimde yaşandı. Ä°lk tercihindeki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumuna yerleşsunu öğrencilerin oranı, 2021’da yüzde 46 iken 2022’da yüzde 52’ye çıktı. Aynı zamanda önceki üç tercihindeki mesleki ve ustalık ortaöğretim kurumuna yerleşsunu öğrencilerin oranı 2021’de yüzde 82 iken 2022’de yüzde 88’e yükseldi.

– Yüksek başarılı öğrencilerin yerleştiği iz liselerinin sayısı arttı

Yerleştirme göstergelerinde görülen iyileşme, merkezi sınav puanına dayalı yerleştirme istatistiklerinde da yansıdı. Sınavla öğrenci düz eğitim kurumlarının kontenjanlarının artırılması ile birlikte bu kurumların doluluk oranları de önemli ölçüde arttı. 2021’bile sınavla öğrenci alan eğitim kurumlarının doluluk oranları yüzde 95,2 iken 2022’bile doluluk oranı yüzde 98,4’e yükseldi.

Mesleksel ortaöğretim kurumları, merkezi sınav puanına dayalı yerleştirmede de öhangi çıktı. Bu kurumların doluluk oranları, büyük bir artışla yaklaşık yüzde 77’den yüzde 95’e ulaştı. Ayrıca sınavla öğrenci düzlük mesleksel ortaöğretim kurumları arasında yüksek başarılı öğrencilerin tercihi olan kurumların sayısı de artmaya bitmeme etti.

ASELSAN Mesleki ve Maharet Anadolu Lisesi (MTAL), ASELSAN Konya MTAL ve Teknopark Ä°stanbul MTAL, 2022’bile de yüzde 1’lik başarı diliminden öğrencilerin tercihi oldu. Bu kurumlara 2022’bile açılan Demirören Medya MTAL de katıldı. Ä°stanbul Havalimanı MTAL ve Sabiha Gökçen MTAL da üst yüzdelik dilimlerden öğrenci kayran okullar arasında kayran aldı.

Raporda, “Öğrencilerin yeğleme örüntüleri ve ortaokul ile ortaöğretim kurumları arasındaki akışının 2021 ile oldukça eş olması, bu göstergelere eğlenceli iyileştirmelerin memnuniyeti artırmaya bitmeme edeceğini işaret ediyor. MEB’in son yıllarda ortaöğretime öğrenci akışı ve tercihlerine eğlenceli adımlar atması, yerleştirme göstergelerinde iyileştirmelere nöbet açgevher bitmeme ediyor.” ifadelerine kayran verildi.

2022 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) Kapsamında İlk Yerleştirme Sonuç Raporu için Tıklayınız.

2022 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) Merkezi Sınavla Yerleşarz Öğrencilerin Performans Raporu için Tıklayınız

Share: