LGS tertip sonuçları erte açıklanacak

LGS tercih ve tertibat kılavuzuna bakarak, tonga sonuçları ferda “http://www.meb.gov.tr” adresinden ilan edilecek. İsteyen öğrenciler, 25-29 Orak Ayı’birlikte ve 1-5 Ağustos’ta iki dönme sürecek nakiller üzere müracaat yapabilecek

Milli Yetişek Bakanlığının (MEB) takvimine göre, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) oyun sonuçları yarın açıklanacak.

Vekâlet, ortaokul 8’inci sınıf öğrencilerinin katıldığı LGS kapsamındaki merkezi imtihan sonuçlarını 30 Haziran’üstelik açıkladı.

LGS kapsamındaki lise tercihleri, 4 Temmuz-20 Orak Ayı arasında yapıldı. Alengir sürecinde öğrenciler üzere “merkezi sınav puanı ile mektepli alan okullar”, “yerli oyun ile öğrenci düzlük okullar” ve “pansiyonlu okullar” girmek için üç grupta tercih ekranı açıldı.

Merkezi sınava girmeyen öğrenciler ise yerli rabıta ile mektepli alan okullar ve pansiyonlu okullar başlamak için iki grupta yeğleme yaptı.

Bu sene Türkiye genelinde 2 bin 323 liseye merkezi sınav puanına bakarak mektepli yerleştirilecek. Imtihan puanıyla anahtar yapılabilecek okullara toplanmış 192 bin 962 öğrenci alınacak.

Anadolu liselerine 65 bin 866, fen liselerine 38 bin 850, toplumsal ulum liselerine 10 bin 380, Küçük Asya mortocu dil cambazı liselerine 39 bin 676, mesleki ve beceri Anadolu liselerine 38 bin 190 kontenjan ayrıldı.

Milli Terbiye Bakanlığının (MEB), LGS tercih ve hile kılavuzuna göre, kaşkariko sonuçları, ferda “http://www.meb.gov.tr” adresinden zar edilecek.

Rejim sonuçlarının açıklanmasıyla gereksiz kontenjanların birlikte zar edilmesi bekleniyor.

LGS adayları, 25-29 Temmuz’bile yerleştirmeye anne 1. nakil yeğleme başvurularını yapacak ve sonuçlar 1 Ağustos’ta zar edilecek. 1-5 Ağustos’ta yerleştirmeye ana 2. aktarım tercih başvuruları alınacak ve sonuçlar 8 Ağustos’ta açıklanacak.

Boş kalan kontenjanlara, tek yere yerleşemeyen öğrenciler üzere toprak ve ilçe öğrenci kapan ve aktarım komisyonlarınca tertibat başvuruları, 9-17 Ağustos’ta yapılacak ve sonuçlar 19 Ağustos’ta muhtemelen olacak.

– Nakiller lacerem yapılacak?

Nakiller amacıyla rastgele dönemde, “merkezi sınav puanı ile mektepli kayran okullar” amacıyla sunma fazla 3, “domestik yerleştirmeyle öğrenci düzlük okullar” üzere bildirme çok 3, “pansiyonlu okullar” amacıyla dahi genişlik aşkın 3 ekol tercih edilebilecek.

Yerli yerleştirmeyle mektepli düzlük okullara tercihte mevcut ve önceki yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, nakil yeğleme dönemlerinde kayıt alanından meslek ve ayrımlı çeşit tercih ika zorunluluğu bulunmayacak.

Fakat, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, aktarım tercihlerinde geçmiş 2 okulu kayıt alanından kesmek kaydıyla yeryüzü fazla 3 okul yeğleme edebilecek.

KAPAT X

Tercihlerde aynı meslek çeşidinden bildirme fazla 2 meslek seçilebilecek.

Share: