LGS intizam sonuçları açıklandı

LGS kapsamında merkezi ve yerel düzen sonuçları, “meb.gov.tr” ile “sonuc.meb.gov.tr” internet adresleri üzerinden açıklandı. Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, öğrencilerin yüzdelik 95’inin yeğleme ettiği okullardan birine yerleştiğini bildirdi.

Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında merkezi ve domestik alengir sonuçlarını “meb.gov.tr” ile “sonuc.meb.gov.tr” genel ağ adresleri üzerinden erişime açtıklarını bildirdi.

Icra Vekili Özer, LGS kapsamında yapılan merkezi ve domestik tertibat sonuçlarının açıklanmasına ait kayıtlı izah yaptı.

LGS tercihlerinin 4 Temmuz-20 Temmuz tarihlerinde yapıldığını anımsatan Özer, “LGS kapsamında yapılan merkezi ve evcil fent sonuçlarını “meb.gov.tr” ve ile “sonuc.meb.gov.tr” adreslerinden erişime açtık. Öğrencilerimize yavuz olsun. Öğrencilerimiz, alengir sonuçlarına T.C. etiket numaraları ve mevlit tarihleri ile ulaşabilecek.” bilgisini verdi.

LGS yerleştirmelerine ilişik değerlendirmelerde kâin Nazır Özer, şu ifadeleri kullandı:

“Bu sene 8. sınıftan mezun olan 1 milyon 236 bin 308 öğrencinin 1 milyon 31 bin 799’u Merkezi Sınav’a katıldı ve 1 milyon 8 bin 139 mektepli, ilk dubara için tercihte bulundu. Bu öğrencilerden 951 bin 703’ü yani tahminî yüzde 95’i, tercih ettiği okullardan birine yerleştirildi. 2021 yılındaki önce kol döneminde tercih fail öğrencilerden yüzde 93’ünün ortaöğretim kurumlarına yerleştirildiği dikkate alındığında bunun cesim aynı iyileştirme olduğu görülüyor. Bu süreç, önce adımda henüz aşkın öğrencinin ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmesi ve katakulli sürecine yönelik memnuniyetin artırılması açısından olumlu tıpkısı gelişme.”

– Sınavlı okullarda doluluk oranı yüzdelik 99

Sınavla mektepli düzlük lise kurumlarının kontenjanlarında, bu sene 2021’e göre kocaman ayrımsız artma sağlandığına belen fail Özer, “Bu artışla eş anlı kendisine bu kurumların doluluk oranları üstelik yüce oranda arttı. 2021’da yüzde 95 olan doluluk oranları yüzdelik 98,4’e ulaştı. Selen lisesi ve sosyal bilimler liselerinin tamlık kontenjanları doldu, özge sınavla öğrenci kayran liselerde ise doluluk oranları yüzde 95 ve üstüne imdi. Hele mesleki ve ustalık Anadolu liselerinin doluluk oranları 2021 yılında yüzdelik 77 iken bu yıl yüzde 95’e ulaştı. Bu birlikte mesleksel ortaöğretimde yaşanan dönüşümün mektepli tercihlerine da yansıdığının tıpkısı göstergesi.” değerlendirmesinde bulundu.

– Sınavsız yerleşen öğrencilerin yüzde 94’ü evvel üç tercihinden birine yerleşti

Liseye geçişte öğrencilerin kestirmece yüzdelik 85’inin ortaöğretim kurumlarına yerel adına yerleştirilmesinin, bu ığrıp türünü oldukça balaban hale getirdiğinin altını çizen Özer, şu açıklamalarda bulundu:

“Yerel yerleştirmede, 2019’da öğrencilerin yüzdelik 91’i, tercihlerindeki önce üç okuldan birine yerleşirken bu fehamet 2020’bile yüzdelik 92’ye imdi, 2021’da ise yüzde 92 düzeyinde çakılı kaldı. 2022’birlikte ise yerli yerleştirmede öğrencilerin önceki üç tercihine oturma oranı yüzdelik 94’e ulaşarak, son 4 yılın en üst düzeyine ulaştı. Zımnında bu akıbet, LGS’da gelişigüzel yıl yapılan iyileştirmelerle öğrencilerin öncelikli tercihlerine yerleşme oranlarının artırıldığını ayan gösteriyor.”

– İlk tercihine oturma oranı yüzde 55’e yükseldi

Vekil Özer, benzer aynı iyileşmenin evvel tercihine yurt oranlarında birlikte görüldüğünü belirterek, “İlk tercihine oturma oranı 2019 ila 2021 yıllarında yüzdelik 49-52 arasında değişirken bu ululuk, bu yıl yüzdelik 55’e yükseldi. Bire Bir değişik ifadeyle sınavsız domestik yerleştirmede öğrencilerin yarısından fazlası sunma rüçhan tercihlerine yerleşebildi. Bu, yerel yerleştirmenin hangi ölçüde iyileştirildiğinin başka ayrımsız göstergesi.” ifadelerini kullandı.

– Yerleştirmede sevinme arttı

Sınavsız yerel yerleştirmede Anadolu lisesi, Rum İmam Dil Cambazı lisesi ve mesleki ve maharet Anadolu lisesine yerleşen öğrencilerin elan kayırıcı tercihlerindeki okullara yerleşmeleri memnuniyetinin arttığını nâkil Özer, şu bilgileri verdi:

KAPAT X

“Geçen sene Küçük Asya liselerine yerleşen öğrencilerin yüzde 53’ü bir numara tercihlerindeki bire bir Anadolu lisesine, yüzde 98’i ise evvel üç tercihlerindeki tıpkı Küçük Asya lisesine yerleşti. Bu sene ise geçmiş tercihindeki Anadolu liselerine yerleşen öğrencilerin oranı yüzdelik 57’ye artık, evvel üç tercihlerindeki tıpkısı Anadolu lisesine habitat oranı ise yüzdelik 99’a ulaştı.

2021’dahi Anadolu İmam Dil Cambazı liselerine sınavsız yerleşen öğrencilerin yüzde 55’i birinci tercihlerindeki bir Küçük Asya İmam Dil Cambazı lisesine, yüzdelik 88’i ise evvel üç tercihlerindeki bire bir Anadolu İmam Hatip lisesine yerleşti. Bu yıl ise Küçük Asya İmam Dil Cambazı liselerine sınavsız yerleşen öğrencilerin yüzdelik 57’si önce tercihine, yüzdelik 88’i ise evvel üç tercihlerindeki bire bir Küçük Asya İmam Hatip lisesine yerleşti. Bu yıl arz balaban iyileştirme mesleki ve beceri ortaöğretimde yaşandı. İlk tercihindeki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumuna yerleşen öğrencilerin oranı 2021’bile yüzdelik 46 iken bu yıl yüzde 52’ye imdi. Tıpkı zamanda, ilk üç tercihindeki mesleksel ve teknik lise kurumuna yerleşen öğrencilerin oranı 2021’da yüzde 82’den 2022 yılında yüzde 88’e yükseldi.”

– Aktarım başvuruları başladı

Nazır Özer, geçmiş yerleştirmede yerleşemeyen yahut yerleştiği okulu hâllenmek talip öğrenciler üzere desise sürecinin bitmeme ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“LGS kapsamında yerleştirmeye anne bir numara nakil başvuruları başladı. 25-29 Temmuz arası, yerleştirmeye temel 1. aktarım yeğleme dönemi olacak. Yerleştirmeye temel 1. nakil sonuçları 1 Ağustos’ta açıklanacak. Yerleştirmeye asıl 2. aktarım yeğleme başvuruları 1-5 Ağustos’ta yapılabilecek, sonuçlar 8 Ağustos’ta açıklanacak. Böylelikle merkezi ölçülü esas kaşkariko süreci, 8 Ağustos 2022’de tamam olacak. Hiçbir okula yerleşemeyen öğrenciler amacıyla il/kaza mektepli desise ve aktarım komisyonlarınca numara başvuruları alınacak ve 19 Ağustos 2022’bile kapanca süreci tamamlanacak.”

Sonuçlar için tıklayınız

Share: