KYK borcu düzenlemesindeki o ayrıntı herkesin gözünden kaçtı

‘KYK’üstelik yalnız resülmal ödenecek” açıklamasının arkası sıra e-Ihtişam uygulamasına girenler sistemin güncellenmemiş haliyle karşılaşınca ne yapacaklarını bilemedi. Ancak gözden kaçan detay, uygulamanın güdük müddet sonra yapılacak olan kanuni düzenlemeden sonra başlayacağı idi.

Sabah’tan Burcu Şen’in haberine göre;

Cumhur Reisi Erdoğan, tahminî 5 milyon öğrenciyi ilişik KYK kredi ödemeleri ile ait müjdeyi Kabine Toplantısı’nın peşi sıra yaptığı açıklamalarda verdi.

YEMEDEN IÇMEDEN ANNE PARA ÖDEMESİ ALINACAK

KYK kredisi ödemelerinden hiçbir ant ürem alınmadığını, enflasyonun artması ile öğrencilerin kıygın olduğunu ifade eden Başbuğ Erdoğan, KYK itimat borçlarında yemeden içmeden esas para ödemesinin alınacağını bildirdi.

O AYRINTI GÖZLERDEN KAÇTI

Komutan Erdoğan’ın açıklamasının peşi sıra e-Azamet uygulamasına girenler sistemin güncellenmemiş haliyle karşılaşınca hangi yapacaklarını bilemedi.

Fakat gözden kaçan ayrıntı, uygulamanın bodur müddet sonradan yapılacak olan yasal düzenlemeden bilahare başlayacağı idi.

Alınan kredilerin yetiştirici bedel endeksi (ÜFE) farkına göre belirlenip ansız ödeme tablosu dahi kamu alacaklarına göre düzenlendiği amacıyla sadece anaparanın ödenmesiyle ilişkin proses, kanuni düzenlemeden bilahare başlayacak.

Yasa yürürlüğe girer girmez rakamlar yenilenecek ve ÜFE farkı silinecek. Komutan Erdoğan’ın bu yöndeki açıklamasının arkası sıra anapara dışındaki farkın öğrenim edilmemesi ve askıya alınması amacıyla toprak ve ilçe müdürlüklerine ferman gönderildi.

BAKANLAR AÇIKLAYACAK

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ile Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati konuyla ilgili önümüzdeki günlerde bilgilendirme amaçlı izah yapacak.

Düzenlemeyle itimat kavrayışsız ödemelerinde mecmu 26 milyar liranın üstünde aynı abra gençlerin üzerinden kalkacak.

Edinilen bilgilere bakarak düzenlemeyle ilişik namına, icralık olanların borçlarının anapara üzerinden yapılandırılması,

Ödemelerin 2 yıl sonra başlayacağı koşulunun kaldırılması, peşinen yahut taksitli ödeme tablosu kadar seçenekler üstünde duruluyor.

Share: