Kütüphaneyi kullanana çorbalar rektörden

Cumhuriyet Altını Üniversitesi (CÜ) Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık, üniversite kütüphanesinden yararlanan kestirmece 200 öğrenciye temas bölüm çorba ısmarlıyor.

Çorba giderini özlük maaşından karşılayan Kocacık, üniversite kütüphanesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, öğrencilerin final döneminde kütüphaneye bunaltıcı talepleri olduğunu ve yer bulmakta ağırlık çektiklerini söyledi.

Bu yorgunluğa, çileye kabullenen öğrencilere yüklenmek, onları özendirmek ve yorgunluklarını elde etmek üzere kendilerine çorba ikramında bulunmayı düşündüklerini tamlayan Kocacık, ”Tabakla, çanakla veremiyoruz amma bardakta veriyoruz. ‘Onların yorgunluklarını alıp verimini artırabilir miyiz?’ diyerek düşündük. Uygulama yeni başladı. Biraz gündür de izliyoruz, gayet fena hâlde gidiyor. Öğrencilerimiz bile kıvançlı” diye konuştu.

Prof. Dr. Kocacık, öğrenciyken özlemini duyduğu bire bir uygulamayı hayata geçirdiğini dile getirerek, ”Öğrencilerimiz kudretli olsun, bereketli notlar alsın, bire bir zaman ilk okullarından mezun olsun, çorba de öz üstelik onlara feda olsun” dedi.

Öğrencilerin çorba ikramından memnun olduğunu rapor fail Kocacık, öğrencilerden mevrut ayrımlı talepleri de imkanlar kadar yapmaya çalışacaklarını kaydetti.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Yılmayan da, çorba ikramının kütüphanede öğrenci yoğunluğunu arttırdığına dikkati çekerek, ”4 kamer geçmiş kütüphaneyi konuşma ettiğimizde mektepli yoğunluğu bu kadar değildi. Ama bu çeşit projelerin öğrenci yoğunluğunu artırdığına şahit olduk. Bundan de bahtiyar olduk” şeklinde konuştu.

Kütüphanenin öğrencilerin taleplerine yanıt veremediğini bile nâkil Yılmaz, genişlik bodur sürede kâin kütüphanenin genişlik az iki ikmal kadar bire bir kütüphaneyi üniversiteye kazandıracaklarını sözlerine ekledi.

Muhabir: Merve Topuz / Alemdar Kader

Share: