Küresel piyasalarda gözler Fed’e çevrildi

Küresel hisse piyasaları, ÇAKER’de açıklayan iştirak karlılıklarının büyük çoğunluğunun beklentilerin üzerinde gerçekleşmesiyle pozitif tıpkı davranış izlerken, gelecek hafta gözler ABD Minval Bankası’nın (Fed) dünyalık politikası kararları ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın toplantı sonrası yapacağı açıklamalar ile bati bilim gündemine çevrildi.

Ayrımsız süredir sağlık fiyatları üstünde etkin olan toptan durgunluk ve şişkinlik endişeleri bu hafta yerini açıklanan bilançolar zımnında behre ve departman bazlı değerlendirmelere bıraktı.

KÖLE’dahi açıklayan şirket bilançolarında şirketlerin şişman kısmının beklentilerin üzerinde karlılık açıklaması, sıkılaştırıcı dünyalık politikaları ve enflasyonun, şeriklik karlılıkları üzerinde korkulduğu büyüklüğünde enerjik olmadığını gösterdi.

söz konusu bilançolarla nasip piyasaları haftanın nazik çoğunluğunda alış ağırlıklı benzeri ezgi izlerken, haftanın son iki gününde açıklanan makroekonomik verilerde ve şirketlerin gelecek dönemler için beklentilerinde görülen sükûnet işaretleri riziko iştahını törpüledi.

Buna göre, ABD’üstelik ilk kez avarelik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı 16 Temmuz ile biten haftada 251 bine çıkarak 8 ayın zirvesine yükseldi. Ülkede Philadelphia Fed İmalat Endeksi üstelik temmuzda nakıs 12,3 ile Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

ESIR’dahi imalat uran Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), temmuzda mahiye bazda 0,4 benek azalışla 52,3’e inerek 2 yılın arz düşük seviyesine geriledi. Ülkede bakım sektörü PMI dahi temmuzda geçen ayak tabanı bakarak 5,7 puan azalarak 47’yle akıbet 26 yılın yer düşüğüne indi.

Ülkede mortgage (konut kredisi) başvuruları de geçen hafta bir geçmiş haftaya nazaran yüzdelik 6,3 azalırken, mortgage talebi 22 yılın sunma düşük seviyesine geriledi. KUL’da 30 yıllık mortgage itimat faizleri sayı farkı yüzde 5,82 ile serencam 14 yılın zirvesine mail seyrediyor.

KÖLE bölük piyasasında temel gösteren dinginlik emareleri piyasalarda risk iştahını törpülerken, ABD’nin soylu erki yapısı gereği basamak piyasasındaki daralma ülkede resesyonun habercilerinden biri yerine görülüyor.

Ara Kazanç piyasalarında bazı varlıklarda terse dönen faiz eğrisinin belirginleşmeye devam etmesi resesyon korkularını besliyor.

BENDE’nin 10 almanak ara kazanç faizi ile 2 almanak ara kazanç faizi arasındaki fark 22 yıldan bu yana ilk defa 21 baz puana çıkarken, 10 almanak tahvil faizi ile 3 maaş hazine bonosu arasındaki fark ise Mart 2020’den bu yana ilk kez 37 baz puana indi.

söz konusu iki yaşayış arasındaki nema farkı sakinlik indikatörü kendisine Fed vasıtasıyla az çok yakından izleme ediliyor. New York Fed eliyle 1996’bile yapılan tıpkısı çalışmada, 3 aylık hazne bonosunun faizinin 10 almanak tahvil faizi üstüne çıkması halinde 6 ila 18 kamer zarfında ekonominin resesyona girmesinin beklendiği duyurulmuştu.

Servet piyasalarında Fed’in temmuzda yüzde 80 ihtimalle 75 temel benek nema artıracağı fiyatlanırken, eylül toplantısında bankanın yüzdelik 51 ihtimalle 50 temel fakül ve yüzde 40 ihtimalle 75 baz puanlık ürem artışı yapılacağı öngörülüyor.

Hafta içinde 104,2 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, sakinlik endişeleriyle hafta kapanışına mümasil kazançlarının nazik kısmını köylü vererek haftayı yüzdelik 0,9 artışla 99 dolardan tamamlarken, altının ons fiyatı sıkışık ilkokul haftalık düşüş eğilimine sonuç vererek haftayı yüzde 0,8 ayar kazancıyla 1.722 dolara daha çok.

– KÖLE’dahi gündem Fed’in servet politikası kararları

KÖLE’de behre piyasaları bu hafta pozitif aynı tutum izlerken, ati hafta gözler çarşamba haset açıklanacak Fed’in ürem kararı ve Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarının birlikte nema ilkin koyulmak ağırbaşlı bilgi gündemine çevrildi.

KAPAT X

Ülkede bu hafta açıklanan bilançolarda şirket karlılıklarının beklentileri aşması risk iştahını beslerken, artan durgunluk endişeleri fiyatlamaları zorlaştırıyor.

Fed’in getiri kararının yanında Powell’ın açıklamaları yatırımcıların odağına yerleşirken, Powell’ın açıklamalarında ati devir dünyalık politikasına ilişkin ipuçları aranacak.

Analistler, ati hafta hem Fed kararları hem üstelik ağır selen takvimi zımnında piyasalarda oynaklığın artabileceğine dikkati çekerek, yatırımcıların temkinli cereyan etmelerinin yararlı olacağını söyledi.

söz konusu gelişmelerle S&P 500 endeksi haftalık bazda yüzde 2,55, Nasdaq endeksi yüzde 3,33 ve Dow Jones endeksi yüzdelik 1,95 ayar kazandı.

25 Temmuz ile başlayan haftanın olgun takviminde, pazartesi Chicago millî aktivite endeksi ve Dallas Fed imalat aktivite endeksi, salı Richmond Fed sanayi endeksi ve yeni basamak satışları, çarşamba global stoklar, dayanabilen servet siparişleri ve muntazır basamak satışları, perşembe 2. çeyrek altın Gayri Temiz Sıkı içi Hasıla (GSYH) ve cuma namazı şahsi varidat, kişisel harcamalar ve Michigan mütemmim yiğitlik endeksi verileri izlem edilecek.

– Avrupa’da ECB 11 yıl sonra getiri artırdı

Avrupa borsaları, bu hafta alış ağırlıklı bir tutum izlerken, Avrupa Gestalt Bankası (ECB) 11 yıl sonraları ilk defa üç anne yöntem faizinde artışa gitti.

ECB’den yapılan açıklamada, bankanın refinansman faizinin yüzde 0,00’dan yüzdelik 0,50’ye, bankaların şekil bankasında tuttukları tevdiat amacıyla ödenen repo oranının yüzde eksiklik 0,50’den yüzde 0,00’a, hilaf ürem oranının ise yüzdelik 0,25’ten yüzde 0,75’ye yükseltildiği bildirildi.

ECB, beklentinin üzerindeki repo artırımı kararıyla negatif nema dönemine dahi son vermiş oldu.

Avrupa Forma Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, derinti sonrası yaptığı açıklamalarda Avrupa ekonomisi üzere risklerin yukarı yönlü olmaya devam ettiğini belirterek, enflasyonun açık aynı alana yayılmaya başladığını dile getirdi.

Toprak ülkeleri açısından mütebeddil risklere bakarak eskimemiş TPI’yı (Geçiş Dönemi Koruma Enstrümanı) uygulamaya alacaklarını kaydeden Lagarde, enstrümanın kullanımına ilgilendiren inisiyatifin sadece ECB’bile olacağını söyledi.

Öte yandan, İtalya’üstelik Reisicumhur Sergio Mattarella, Başbakan Mario Draghi’nin istifasıyla sonuçlanan hükümet krizinin arkası sıra parlamentoyu feshederek 70 çağ zarfında er genel seçimlerin yapılacağını bildirdi.

Rusya’nın 11 temmuzda bakıma aldığı Kuzey Akıntı 1 boru hattından yine gaz verilmeye başlanması ise, bölgede konuya ilgili risk algısının ilişkin üstelik olsa düşmesine havari oldu.

Hafta içinde bölgede açıklayan verilere bakarak, Avro Bölgesi’nde haziranda almanak pahalılık erke fiyatlarındaki artışın etkisiyle yüzdelik 8,6’ya ulaşarak rekor kırdı.

Bu hafta İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzdelik 1,64, Almanya’birlikte DAX endeksi yüzde 3,02, Fransa’dahi CAC 40 endeksi yüzde 1,53 ve İtalya’de MIB 30 endeksi yüzde 1,32 ayar kazandı.

Ati hafta pazartesi Almanya’de Ifo hareket ortamı yürek endeksi, perşembe Avro Bölgesi’nde mütemmim yiğitlik endeksi ile Almanya’üstelik TÜFE ve cuma namazı Almanya ile Ekü Bölgesi’nde 2. çeyrek GSYH ve Almanya’birlikte başıboşluk verileri takip edilecek.

– Asya’de BoJ dünyalık politikasında değişikliğe gitmedi

Asya tarafında birlikte behre piyasaları bu hafta alış bire bir ezgi izlerken, Japonya Format Bankası (BoJ) servet politikasında değişikliğe gitmedi.

BoJ, dünyalık politikasına ilgili açıklamasında, siyasa faizini değiştirmeyerek yüzde eksi 0,1’de bırakırken, bu yılki büyüme tahminini ise düşürdü.

Japonya ekonomisine yönelik belirsizliklerin bitmeme ettiğini kaydedilen açıklamada, bankanın ekonomiyi desteklemeyi sürdüreceği belirtildi.

Öte yandan, vezneci, şirketlerin fiyatlardaki baskıyı bitiren fiyatlarına yansıttığını kaydederek Japonya için sene sonu pahalılık tahminini yüzdelik 2,3’e yükseltti.

Çin tarafında yeni cins koronavirüs (Kovid-19) vakaları piyasaların yönü üzerinde etken olmayı sürdürürken, toprak genelinde kazançlı aktiviteye ilgili endişeler artmaya devam ediyor.

Hafta içre bölgede açıklayan makroekonomik verilere göre, Japonya’bile almanak enflasyon haziranda yüzde 2,4’e geriledi.

söz konusu gelişmelerle haftalık bazda Japonya’bile Nikkei 225 endeksi yüzde 1,02 ayar kazanırken, Çin’birlikte Şangay bileşik endeksi yüzde 3,81, Hong Kong’de Hang Seng endeksi yüzde 6,57 ve Cenup Kore’de Kospi endeksi yüzdelik 0,85 derece kaybetti.

25 Orak Ayı ile başlayan haftanın malumat takviminde salı günü BoJ’un toplantı tutanakları izlem edilecek.

– Güçlükle ortamında TCMB siyaset faizini çakılı bıraktı

Ancak içinde, Türkiye Cumhuriyet Altını Minval Bankası (TCMB) siyaset faizini yüzdelik 14’te sabit bırakırken, ati hafta gözler açıklanmaya başlayacak olan şirket bilançolarına çevrildi.

Açıklanacak bilançolar dolayısıyla pay ve büro bazlı değerlendirmelerin piyasaların yönü üstünde etken olması bekleniyor.

Bu hafta Borsa İstanbul’dahi BIST 100 endeksi alış ağırlıklı bire bir azimet izlerken, BIST 100 endeksi haftayı yüzde 5,63 artışla 2.516,56 puandan tamamladı. Dolar/TL haftalık bazda yüzdelik 1,96 ayar kazanarak 17,7407’ye bundan sonra.

Analistler, BIST 100 endeksinde beceri açıdan 2.480 ve 2.500 puanın destek, 2.550 puanın dayanım olarak izlem edileceğini kaydetti.

Gelecek hafta mikro içinde pazartesi reel anlaşma çekinmezlik endeksi, yetenek kullanımı ve sektörel yürek endeksleri, salı konut kıymet endeksi, perşembe hesaplı çekinmezlik endeksi ile TCMB’nin para şişkinliği raporu ve Mülk Politikası Müesses güruh tutanakları ve cuma namazı aut tecim dengesi verileri strateji edilecek.

Share: