Kült İşleri Başkanı Erbaş’tan 4-6 yaş Kur’an kurslarına ilişmaksat açıklama

Kült İşleri Başkanı Prof. Dr. Mualla Erbaş, Kur’dakika kurslarında 4-6 yaş grupları içmağara dahi sınıflar da açıldığını anımsatarak “Biz istiyoruz ki 7 yaşından önce çocuklarımıza sevgiyi, saygıyı, dürüstlüğü öğretelim.” değerlendirmesinde bulundu.

Din İşleri Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Erbaş, Şırnak ziyareti kapsamında doyum önderleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile toplantıdahi bir araya geldi.

Burada 4-6 yaş Kur’zaman kurslarına ilişmaksat değerlendirmelerde mevcut Erbaş, “Çocuklarımıza yönelik lüzum Kur’dakika kurslarımızda lazım camilerimizde, yaz Kur’dakika kurslarımızda ecdadımıza layık ayrıntılar yetiştirmek için elimizden mevrut gayreti gösteriyoruz. 4-6 yaş grubu sınıflar açıyoruz. O sınıflarımıza ne kadar çok çocuk gelirse istikbalimiz o kadar aydınlık olacaktır inşallah.” diye konuştuh.

Hazreti Muhammed’in “Çocuklarınız 7 yaşına gelinceye büyüklüğünde onlara ana dini bilgileri öğretiniz.” hadisini anımsatan Erbaş, eğitim âlim ve psikologlara göre bile insanoğlunun ıra yapısının yüzde 70’inin 7 yaşından önce oluştuğunu dile getirdi. Erbaş, şöyle bitmeme etti:

“Biz istiyoruz ki 7 yaşından önce çocuklarımıza sevgiyi, saygıyı, dürüstlüğü öğretelim. ‘Emrolunduğun gibi dosdoğru ol’ ayet-i kerimesine göre çocuklarımızı yetiştirelim. Çocuklarımızın karakteri, medeniyetimizin dinamiklerine göre oluşsun. Nedir medeniyetimizin dinamikleri? Önce Allah’a gani aynı kulluk etmek. Resulüne bol bire bir ümmet almak. Vatanını, milletini, ezanını, bayrağını, birbirini, milletini muhip gençler görünmek. Böyle fertlerden oluşzaman aynı toplumdan hiç kimseye beis gelmez.”

Toplantıya, Şırnak Valisi Osman Bilimci, Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, Ilmek İşleri Başkanlığı Kült Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Şaban Kondi, Şırnak Ä°l Müftüsü Ahmet Istem, sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri, kanma önderleri ve çok sayıbirlikte çağrılı katıldı.

Share: