KPSS’de hangi nokta türü nerede kullanılıyor?

KPSS B grubu 2 yılda ayrımsız, A Grubu ise seçkin yıl yapılmakta ve milyonlarca âdem bu sınava giriyor. Evet birçok nokta türleri neler? Alınan puanlar ile nerelere başvuru yapılabiliyor.

2020 KPSS A-B Grubu ve ÖABT sonuçları bugün itibariyle açıklandı. KPSS sonuçlarından sonra adayların en çok iptila ettiği konuların başında alınan benek türlerinin nerede kullanılacağı ile ilgili. Memurlar.net kendisine hangi puan türü nerede kullanılıyor, bunları ziyaretçilerimiz üzere derledik.

KPSS’DE 121 ÇEŞİT FAKÜL TÜRÜ BULUNUYOR

KPSS’üstelik şuanda hep 121 tür fakül bulunmaktadır. Bu puanların seçme biri hem bileşen namına hem da bileşen ağırlığı namına farklıdır.

Bileşen, bire bir puanın hesaplanmasında etkili olan alanlardır. Kat Sayı verecek olursak, P3 puanı Genel Kültür ve Umumi Yetenek bileşenleri yeterlidir. P48 puanı de GK, GY, hukuk, iktisat, saymanlık ve maliye bileşenlerinden oluşur.

Bileşen ağırlığı; bire bir puanın bileşeninin, o puanı yüzde kaç oranında etkilediğidir. Söz Gelişi P3 puanında Umumi Hars %50 ve Genel Yetenek %50 etkilemektedir. P2 puan türünde GK%60 ve GY %40 etkilemektedir.

Puanların yararlanma alanları

KPSS’birlikte 121 cins değişik fakül bulunmaktadır. Bunların hangi alanlarda kullanıldıklarını aşağıdaki tabloda görebiliriz:

Puan

Yararlanma Alanı

Nokta

Kullanım Alanı

P3

LisansA ve B grubu

P124

Lisans- imam alımları

P10P121

Terbiye mezunları: Öğretmenlik ve A grubu

P3 puanı

Lisans (4 yıllık) mezunu adayların hem B grubu hem de A grubu alımlarda kullanabildiği nokta türüdür. Fakat P3 nokta türünün özelliği yıldan yıla değişmektedir. Zira tek yıllarda (2017-2019 kadar) yapılan KPSS’lerde hesaplanan P3 fakül türleri yemeden içmeden A GRUBU alımlarda kullanılabilmektedir. Koşa yıllarda (2018, 2020 kadar) yapılan KPSS’lerde hesaplanan P3 puanı ise A GRUBU + B GRUBU alımlarda kullanılabilmektedir. P3 puanı 2 sene geçerlidir.

P121 Puanı

Eğitim fakültelerinden çıkışlı olan lisans mezunu adayların muallimlik tercihlerinde kullandıkları benek türüdür. Bu fakül türü GK + GY + Yetişek bilimleri + Sarıklı Kayran Bilgisi Testi bileşenlerinden oluşur.

Kılavuzda tamlanan çabucak 18 bölümden mezun olan adaylar bu sınav oturumlarına katılırlar ve bu puanla tercih yaparlar. Değişik bölümlerden çıkışlı olan adaylar ise P10 nokta türü ile yeğleme yaparlar.

P10 Puanı

Yetişek fakültelerinden mezun olan lisans mezunu adayların muallimlik tercihlerinde kullandıkları puan türüdür. Bu nokta türü GK + GY + Eğitim Bilimi bilimleri bileşenlerinden oluşur.

P121 fakül türü gelmeden ilk elden P10 nokta türü kullanılmaktaydı. Şuan ise yukarıda belirttiğimiz 18 kürsü haricindeki terbiye fakültesi mezunları bu nokta türü ile yeğleme yapmaktadır.

KAPAT X

Özge puan türleri nerede kullanılıyor?

Yukarıda yer verilen puan türleri dışında artan fakül türleri, KPSS-A grubu alımlarında kullanılmaktadır.

Söz Gelişi, SGK, müfettiş yardımcısı alımını KPSS P13, KPSS P23, KPSS P40, KPSS P42 ve KPSS P47 fakül türleriyle yapmıştır.

Uran ve Teknoloji Bakanlığı, ehlihibre yardımcısı alırken, hukuk bölümü mezunu adaylar üzere P4, tutum bölümü mezunu adaylar için P14 ve uluslararası ilişkiler bölümü mezunu adaylar için P34 nokta türünü anne almıştır.

Rekabet Kurumu ehlivukuf yardımcısı alırken, KPSS P14, KPSS P15, KPSS P16, KPSS P24, KPSS P25, KPSS P26 KPSS P27, KPSS P28, KPSS P31 yahut KPSS P36 nokta türlerini kullanmıştır.

Memurlar.net’in ilan sayfasına her an, arama bölümlerine sadece puanları yazarak hangi kurumun ne puan türüyle alım yaptığını araştırabilirsiniz. İlan bölümü üzere tıklayınız.

Share: