‘Köyümde Üç Gün’ projesiyle ortaöğretim öğrencileri deneyim kazanıyor

Aksaray’de ortaöğretim öğrencileri ‘Köyümde Üç Gün’ projesi kapsamında çadırlarda yatıp, kocabaş hayvanları besleyip, tarlada çalıştı.

Aksaray Valiliği yaz tatili zımnında öğrencilerin, köylerdeki dirim ve iş hayatlarını öğrenmesi amacıyla ‘Köyümde Üç Gün’ projesi başlattı. Toplam 45 zaman sürecek projeye, daha geçmiş köyde yaşamamış yaklaşık 500 mektepli katılıyor. Öğrenciler gruplar halinde proje kapsamındaki 6 köyde 3 dolaşma kalacak. 3 çağ boyunca çadırlarda yatan öğrenciler, bulunduğu köydeki çalışmaya göre birtakım çiftlikte kocabaş efsanevi besleyip, temizliğini yapıyor, bazı tarlada, kimi de bahçede çalışıyor. Öğrencilerin başlarında bir AFAD görevlisi sorumlu adına bulunuyor.

Yapılcan köyünde 350 kocabaş hayvanın bulunduğu tıpkısı benzen çiftliğinde artan öğrencilerden Cemil Kalıntaş, “Çiftlikte çalışıyoruz. Aslında buraya sürücü kendisine geldik ve sonradan çiftlikte işçi olduk. Burada ineklerle ve buzağılarla ayakyolu geçiriyoruz. Kafamızı dinledik ve yıpranmamış efkâr ürettik. Geleceğimiz için henüz evire çevire şeyler düşündük. Harıldamak bayıltıcı değil. Burada aynı battaniyenin bizim üzere şiddetli olduğunu ayırt ettik. Tığ alışılagelen hayatta buraya bakınca çok ekstrem yaşıyormuşuz” dedi.Öğrencilerden Ümitcan Talih bile köyde günün şafak vakti başladığını belirterek, “Burada buzağı ve ineklerle gelişigüzel yaşamaya başladık. İlk devir yaklaşmaya birlikte korkuyorduk. Buzağılar kafalarını çıkarınca çarçabuk ansız çekiliyorduk. Şimdi onları sevip biberonlarla besleyebiliyoruz. Site hayatına göre çiftlikte antlaşma farkı var. Site dahi sabahleyin saat 08.30’a insanlar tarih olarak başlarken, o saatlerde burada az daha günün ortası oluyor. Köyde ilk kânun elan çabuk geçiyor” diye konuştu.

ÇİFTLİK SORUMLUSU ASUMAN: ZORLUKLARA KARŞI YILMADILAR

Çiftlik sorumlusu Güvenli Gök ise öğrencilerin uyarlama sorunu yaşayacaklarının düşündüğünü belirterek, “Bu ayrıntılar apartmanda büyümüşler. Buraya adapte olamazlar, dedim. Onları çiftliğin anne sermayesi olan buzağıları beslemeye verdim. İkisi dahi altyapıda başladılar ve işi temelden öğreniyorlar. Onlarda burada çabuk benzeri şekilde uyarlanmış oldular ve benim yüzümü yağız çıkardılar. Ben yapamazlar dedim, ama onlar yaptı. Gençlerdeki istikrarı gördüm ve gözlerindeki ışıntı tek sönmedi. Buradaki zorluklara alın yılmadılar. İki gencimizi tebrik ediyorum” ifadesini kullandı.

VALİ AYDOĞDU: GENÇLER HAYATLARINDA YENİ BİR KAZANIM OLUŞTURUYOR

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, çiftlikteki öğrencileri mülakat etti. Projenin amacının öğrencilere kullanılmamış deneyimler kazandırmak olduğunu belirten Vali Aydoğdu, şunları kaydetti:

“Gençlerimiz bizim ayn bebeğimiz. Bizim amacımız onlara sıkıntı çektirmek değil. Çiftlikte farklı bir hanay ve hayvanlarla bağırsak içe bire bir düzlem yaşatmak. Onların ihtiyaçlarını yolmak üzere buradaki abileri ile gelişigüzel çalışıyorlar. Gençlerimizi köylerimize göndererek hayatı durumunda deneyimlemesini sağlıyoruz. Gençlerimiz için bu olayların hepsi benzeri avantaj. Hayata göz açılarında ve düşünmelerinde onlara önderlik edecek kazanımlar yaşıyorlar. Karye hayatında römorkun üstünde yatmanın keyfini yıldızlara bakarak, sineklerin beyninde bu keyfi yaşıyorlar. Bunların bütünü gençlerin hayatında bire bir yarar oluşturuyor. Aksaray’birlikte çobanlar 10 ile 15 bin liralık arası aylık öneri ediliyor. Bu anlamda öge bulmakta sıklet yaşıyoruz. Cemil, bu paraya tığ rahatlıkla yaparız, dedi. Ümitcan ise köle onun yardımcısı olurum, dedi. Burada iki gencimiz gayrı gençlere avangart olacaklar. 45 gün zarfında 500 öğrencimizi köylere götüreceğiz.”

Share: