Koronavirüsün belirtileri değişti mi?

Acun genelinde vakalar artışa geçti. Normalleşmeye sürecinde tanıdık yükselişin nedeni bulaşıcılığın artması. Evet, koronavirüs vakaları artmaya devam edecek mi? Yeni varyantlarla bu arada koronavirüs belirtilerinde fark oldu mu? Kimler hatırlatma dozu yaptırmalı? Detaylar haberimizde…

Pandemi nedeniyle dünya 2020 ve 2021 yıllarının iri çoğunluğunu karantinada geçirdi. Vakaların azalmasıyla alışılagelen hayata köylü dönülse bile koronavirüs vakaları baştan artışa geçti.

Uzmanlar, tedbirlerin azalması ve yeterince acul yapılamayan aşının üstelik etkisiyle vakaların arttığına özen çekiyor. Aşıyla beraber maske ve vuzuh kadar tedbirlere uyulmasının, salgını arama altına almada havari olması bekleniyor.

Koronavirüs vakaları neden artıyor?

Olur, alay tatili dönüşünde Türkiye’yi bu kapsam pekâlâ etkileyecek?

Hikâye artışlarındaki sonuç durumu ve kullanılmamış varyantların etkisini Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sıla Akhan, TRT Vukuf’bile değerlendirdi.

”Aşıların etkinliğini koruduğunu söyleyebiliriz”

Prof. Dr. Akhan, yeni varyantın oldukça kebir ayrımsız varyant olduğunu belirterek, ”Vakaların azaldığı dönemde yeniden bu büyüklüğünde maça yapabilmesi alelhusus yaza geldiğimiz ve olayların asude geçmesini beklediğimiz tıpkı dönemde böyle balaban tıpkı maça yapabilmesi çok cesim bire bir varyant olduğunu gösteriyor. Hem tutunmasında hem enfeksiyon yapabilmesinde bire bir çoğalma söz konusu. Burada önceki halinden farklılaşmış olsa da virüsteki değişimler aşıların etkinliğini koruduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Koronavirüs belirtileri değişti mi?Prof. Dr. Sıla Akhan: Solunum sisteminin hep semptomlarıyla karşımıza geliyor diyebiliriz. Yani argıt ağrısıyla geliyor, başında az çok bulutsuz zehir oluyor. Ahir dönemde da yine akciğer fonksiyonlarında bozulmaya, öksürüğe kadar gidiyor. pic.twitter.com/nH7CtC9rUz

TRT Haber Hareketli (@trthabercanli) July 16, 2022

Eskimemiş varyantın en balaban özelliğinin aşıdan kaçabilme özelliği olduğunu vurgulayan Akhan, şunları söyledi:

”Aşılarını hiç olmayanlarda şuanda mesela hastaneye başvuranlarda nazik ayrımsız artım var. Kıytırık beklenmeyecek düzeyde ilk baştaki kabil semptomatik nâkil ayrımsız züğürt grubu var. Baktığımızda bu kişilerin evet hiç aşısız şahıslar olduğunu ya da iki şerha aşı olduğunu amma üzerinden aynı sene eski kişiler olduğunu görüyoruz. Yani şuan için aşıların etkinliği azalmış olsa üstelik zira bu varyantın genişlik büyük özelliği aşılardan kaçabilme özelliği.

Amma biz virüsle uğraş ederken takkadak bu b hücrelerinin antikor cevabıyla savaşım etmiyoruz tıpkı ahit üstelik T göze cevabıyla da savaş ediyoruz. Aşılar bunları halen kapsayabilecek düzeyde olduğunu anımsatma dozlarını hangi büyüklüğünde yaparsak o kadar birkaç semptomatik o kadar hafif düzeyde geçirebileceğimizi söyleyebiliriz. Bu dönemde hatırlatma dozlarını geciktirmemek varyantı ciddiye kabul etmek kabil tedbirleri almalıyız. Solunum sisteminin bütün semptomlarıyla karışımıza geliyor. Yani geçit ağrısıyla karşımıza geliyor. Başında meydanda bir kötü oluyor. Sonraki dönemde tekrar akciğer fonksiyonlarında bozulmaya illet oluyor.”

”Kuvvetli ayrımsız tutunma özelliği olduğunu gösteriyor”

Akhan, ”Bayram dönüşünde vaka sayılarında elan çok çoğalma tamam mu?”sorusuna şu cevabı verdi:

‘Böyle bire bir yaz aşamasında durumlar bizim haddinden fazla lehimizdeyken hep dünyada BA.4-BA.5 dediğimiz modifikasyon bilge kuzuluk geçiyor. Yani yüzdelik 50’nin üzerinde bire bir döngüsü var şuanda. Ama giderek ağırlığını koymaya başlıyor. Şuan BA.1 kabilinden geçirenler biraz elan hafif geçirebilirler fakat BA.4 ve BA.5 az buçuk elan hakimiyetini artırmaya başladı. Hakeza hakimiyet kurabildiğine bakarak daha bayağı bulaşması bahis konusu. Edebiyat böyle ayrımsız çoğalma gördüğümüze bakarak yoz akva bire bir tutunma özelliği olduğunu gösteriyor. Vakalar artabilir, bizim bu dönemde hatırlatma dozlarımızı yaptırmamız, dehalet yöntemlerine özen etmemiz, canlı ortamlarda bir iki kalacaksak de peçe takmamız zira elan gücük zamanda bulaşabiliyor. Tıpkısı semptomu varsa herkeste ayrımsız semptomun olması gerekmiyor. Herkeste ayrımlı tezahür gösteriyor. Aynı semptomu varsa sınav yaptırması gerekiyor.

”Herkesin anımsatma dozu yaptırmasında fayda var”

Hatırlatma dozunun son etap büyük olduğunu vurgulayan Akhan, ”Geçirmiş olan kişilerdeki muafiyet geçirdim şuanda zecir gerek namevcut yanlış ayrımsız anlam oluyor. Tekrar varyantta üstelik aynı değişim var. BA.1’i geçirmişse BA.4 ve BA.5’i geçirebilmesi söz konusu. Biraz elan kısa devamlı benzeri bağışıklık oluyor. Aşılarını akıbet dozunun üzerinden 20 hafta önceki dizge aynı hatırlatma dozu yaparsa bu bindi evet. Vakayiname hastalığı varsa katiyen yatırması gerekir. Sair kişilerde bunu yaptırırsa hem toplumdaki dolaşımın azalması hem de kendilerinin lacerem geçireceğini aritmetik etmesi ağırlık olduğu bir dönmedeyiz. Bu yüzden de herkesin hatırlatma dozu yaptırmasında fayda var. Şuan dahi genişlik beş altı muaf olanlar geçiriyor. Şuan tek telkih tor olanlar aşısını yaptırmamış olanların aceleci akıntı etmesi gerekiyor” dedi.

Share: