‘Koronadan vahim bakımlara yatışlar gene başladı’

Tekirdağ Çorlu Büyüklük Hastanesi Başhekimi ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Doğan, coronavirüs fenomen sayılarının artışa geçmesiyle gelişigüzel gösterişli bakımlara yatışların da başladığını belirterek, ‘Şu zaman pahal bakımlarımızda Covid-19 tanısıyla yatan 10 hastamız var. Bu kopya artacak, çünkü biz aynı pikin, bir alevlenmenin elan esas aşamalarındayız.’ dedi.

Dertli Kerem Hastanesi Başhekimi ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Doğan, son dönemlerde coronavirüs hikâye sayılarındaki artışın sürdüğünü söyledi.

Doğan, “Coronavirüs vaka sayılarında ağır sıklet aynı artışla karşı karşıyayız. Elan esbak piklerde olduğu kabilinden burada de şu zaman bakir ayrımsız iştial, bakir benzeri pikin başlangıcındayız. Vaka sayılarının eyyam içerisinde çokça erdemli rakamlara ulaşacağını bekliyoruz. Avrupa bu anlamda bizim aynı etap önümüzde. Biz Avrupa’daki hadise sayılarını ülke adına izlem etmekteyiz. Şu zaman Avrupa’ya baktığımızda günlük 100 binin üstünde vaka sayısı olan ülkeler var. Peki tığ bu sayıya ulaşmamak adına neler yapmalıyız? Sisteme yeni munzam ayrımsız vukuf namevcut.

Anne apotr önlemlerimiz maske, mesafe ve hijyen etkinliğini ve esas almak sürecini sürdürüyor bunların dışında alelhusus şişko transfer alanlarında AVM’lerde, kalabalık ortamlarda, aksata yerlerinde müstakil suretle peçe takalım. Hele eşlik fail hastalığı olan şahıslar, hastalığı eşlik eden hastalıktan gaye şudur. Gerilim, his hastalığı, şeker, böbrek yetmezliği kabilinden çor olan eşhas bu hastalığı henüz dokunaklı nakil riskiyle yüz yüze kalan bu kişiler kendilerini izole etmelerini öneririz dedi.

ÇETIN BAKIMLARDA YATIŞLAR BAŞLADI

Çorlu Izzet Hastanesinde mayıs ayının geçmiş günlerinde aheste bakım servisinde yatan tek coronavirüs hastası kalmamıştı. Doç. Dr. Doğan, Olay sayılarının artmasıyla gelişigüzel yavaş bakımlarda şu anda yatışlar bahis konusu olmaya başladı. Öncesinde tehlikeli bakımlarımızda yatan hastamız namevcut idi.

Ancak 1-2 derken şu dakika kısık bakımlarımızda toplam Covid-19 tanısıyla eksiksiz 10 hastamız var. Bu suret artacak, zira tığ aynı pikin, bir alevlenmenin elan çıban aşamalarındayız. Eyyam içerisinde hadise sayısının artışı pikin tavanını yakaladıktan sonra kavrayışsız dönmesini bekliyoruz. Şu dakika depar trendindeyiz, belki az buçuk daha uzayabilir. İnsan hareketliliği artınca mobilizasyon artınca hastalığın yayılımı üstelik artar” diye konuştu.

“AŞI TEK SİLAHIMIZ”

“Bu hastalığa cebin aşının bir tane silah olduğunun altını çizen çizen Doğan, Aşı bizim yegâne silahımız. Anımsatma dozu tanımlanan tekmil vatandaşlarımızın hatırlatma aşılarını yapmalarını öneriyoruz. Şu an bizim bir ay geçmiş okkalı bakımlarda aynı program yaptık.

Yatan hastamız yoktu. Şu dakika ağır sıklet bakımda izleme ettiğimiz 10 hastamız var. Eyyam içerisinde bu sayının artması, fenomen sayılarının artışıyla beraber gündeme gelebilir. Aşılanarak korunalım” ifadelerini kullandı.

Share: