Konya’da varillerden sızan kimyevi atıklar dolayısıyla 20 hayvan yaralandı

Konya’da boş tarlaya bırakılan varillerden sızan kimyasal atıklar dolayısıyla 20 küçükbaş hayvanın yaralandığı bildirildi.

AFAD’dan yapılan mukayyet açıklamada, geçkin akşam ezanı saatlerinde 112 Ivedi Davet Merkezi’ne Kayacık Mahallesi Aliye İzzetbegoviç Caddesi ve model Karatay ilçesi Tatlıcak Mahallesi’nde gereksiz tarlada çokça sayıda kimyasal varilin bulunduğu ihbarının geldiği belirtildi.

Varillerin içinden dökülen kimyasal maddelerin bağlantı ettiği 20 küçükbaş hayvanın ayağından aheste şekilde yaralandıkları bilgisinin alındığı dökme açıklamada, şunlar kaydedildi:

“KBRN (Kimyevi, Biyolojik, Radyolojik, Çekirdeksel) ekiplerimiz incelemelerini ayırmak için görüngü hesabına ivedilikle anlama etmişlerdir. KBRN ekiplerimizin Kayacık Mahallesi Aliye İzzetbegoviç Caddesi ve Karatay ilçesi Tatlıcak Mahallesi’nde kâin kimyevi varillerde yapmış olduğu tetkik ve ölçümler sonucunda sülfürik asit, reçine solüsyonu ve muhtelif atılmış yağlar belirleme edilmiştir. AFAD koordinasyonunda kimyasalların giderilmiş edilmesi için Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekipleri bilgilendirilmiş ve kimyasallar kaldırılmış edilene kadar Konya Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yer güvenliği alınması sağlanmıştır. Gelişmeleri yakından takip etmekteyiz.”

Share: