Komutan Ünal, Icra Vekili Nebati’ye müteahhitlerin sorunlarını iletti

Bağımsız Milletvekili Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİA D) Karabük Idarehane Başkanı Cengiz Ünal, katıldığı rüesa toplantısında inşaat grupları namına kamu müteahhitlerinin sorunlarını Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati’ye iletti.

İstanbul’bile planlı ‘MÜSİA D 2022 yılı Değerlendirmesi ve 2023 yılı Beklentileri Genişletilmiş Başkanlar’ toplantısına katılan Karabük Bölüm Başkanı Cengiz Ünal, Girişimçilik alt kurul Başkanı Mutlu Fert Zayıf ile gelişigüzel Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati’ye, amme müteahhitlerinin sorunları ile ilgilendiren dosya sunarak, iş yapılması noktasında bindi istedi.

Başkan Ünal, genişletilmiş rüesa toplantısı sonrası, özellikle eksiksiz sektörleri ve kamu müteahhitleri ile inşaat gruplarını ilişik alacak iskonto teşviki ve KGF konularında öncelikle Karabük üyelerimizin ve unsur olmayan Karabüklü aksiyon dünyasının kâm ve önerilerini Hazne ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Bitkisel ile karşı karşıya görüşerek ilettiklerini söyledi.

Ünal, Bakan Nebati’ye antrparantez sorunların kayran aldığı 6 maddelik ülkü taleplerin vadi aldığı dilekçelerini bile sunduklarını belirterek, “Erdemli seyreden jeopolitik risklere ve yavaşlayan toptan ekonomiye karşın, Türkiye ekonomisi aktif ve elastiki yapısı sebebiyle 2022 yılında üstelik global ekonomi ortalamasının üstünde büyümeyi sürdürmüştür. Gelişmiş ülkelerde resesyon ve durgun şişkinlik senaryolarınınım konuşulduğu böylesi mukavim bire bir ortamda ekonomimizin büyümeye bitmeme etmesi, Türkiye’nin aut şoklara alın bağışıklığını ne kadar güçlendirdiğinin bire bir ispatıdır. Yeni dönemde Türkiye ekonomisinin büyüme hızına ve artı ayrışma sürecine bindi olacağına inandığımız tıpkısı sekans sorunların düz aldığı konuları dile getirme fırsatı yakaladık. Umumi Başkanımız Mahmut Asmalı’nın destekleri ile Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Bitkisel’ye hem karşı karşıya hem bile bağlanmış şekilde dosyamızı sunduk. 488 dar işaret vergisi kanununa bakarak, kamudan alınan işlerde kesim imzalandığında nitelik vergisi ödenmektedir. Aylar itibariyle bu işlere ilişik yapılan hakedişlerde, hakediş raporuna istinaden yine mühür vergisi ödenmektedir. Bu kaşe vergisinde tekrarlı ödemeye etmen vermektedir. 193 az sağlık vergisi kanununun 94.maddesine bakarak, yıllara sari işlerden yüzdelik 5 ön kesinti kesintisi günümüz şartlarına göre çokça yüksektir. Bu ululuk daha ilk yüzde 3’idi. 3065 az kanuna bakarak ise, para ve hizmetler üzerinden yapılan KDV tevkifatı günümüz şartlarına bakarak çok fazladır. KDV tevkifatı 4/10 yerine uygulanmaktadır. Bu nitelik gözden geçirilmelidir. İnşaat firmalarının KGF destekli krediden faydalanabilmesi üzere hazırlanan KGF içeriğine, yapım firmaları bile eklenmeli yahut kamuya iş eden firmalar üzere yapılan işlerde kullanılmak için hususi tıpkı kredilendirme çalışması yapılmalı. Basamak satışları üzere bankalar marifetiyle sunulan cesaret oranı arttırılmalı ve cesaret getiri oranı üzere indirime gidilmelidir. İnşaatın işçilik ağırlıklı benzeri kısım olması zımnında, vergilerini ve sigorta primlerini eğlenceli ödeyen firmalara idrak desteği veya idrak oranlarından indirimler yapılmalı. Amme hakedişlerden yapılan ön kesinti kesintilerine ve geçici akseptans kesintilerine vade farkı ödenerek paranın değer kaybı önüne geçilmesi konularının saha aldığı konuları anlatarak bindi istedik.” dedi. – KARABÜK

Share: