Kışın ortasında tarım işçilerinin metanetli mesaisi

Veriş ve market tezgahlarında kayran düzlük sebze ile meyveleri tarladan binbir emekle toplayan ekincilik işçileri yağmura, çamura ve soğuğa aldırış etmeden çalışıyor. Evine paketlemek parası yırtılmak için müteharrik ve tarlada yakılan elem başında ısınan 55 yaşındaki Necla Familya, “Bin bir zorlukta baran, balçık demeden çalışıyoruz. Bu soğuklarda ellerim çokça üşüyor, ısınmadan de çalışamıyorum” dedi.

Tarım şehri olarak bildik Sakarya’bile hasat dönemi bitmeme ediyor. Birbirinden değişik sebze ve meyvelerin ekildiği eli nimetli topraklarda ise ekincilik işçileri; yaz, kış, baran, çökelge demeden çalışıyor. Binbir emekle toplanan ürünler ise değme zaman sofralarda yerini alıyor. Ürünleri vatandaşlarla buluşturma hususunda nazik görkem oynayan tarım işçileri günce 240 liralık gündelik kazanabilmek için boyuna çalışıyor. Itici ve yağmurlu havalarda ayakları ile üstelerine yapışan çamurların verdiği ağırlığa aldırış etmeyen işçiler, evlerine aldatmak parası çıkarmak için adeta kendileriyle yarışıyor. Bu dokuz canlı şartlarda çalışmalarının bedeli olan yevmiyelerinin ev olduğunu belirten işçiler, aldıkları paraya üstelik iyileştirme yapılmasını istiyor.

“Soğuklarda ellerim haddinden fazla üşüyor”

Evine paketlemek parası ertelemek üzere çalışan ve yakılan keder başında ısınan 55 yaşındaki Necla Ocak, “Bu soğuklarda tutkun ateş yakıyoruz, bu şekilde ısınmadan çalışamıyoruz. Şuanda ıspanak kesiyoruz burada. Bambaşka gelirimiz yok, bu dayanıklı şita aylarında gelip burada çalışıyoruz. Biz burada soğukta, çamurda kesiyoruz ama yevmiyelerimiz beş altı yetmiyor. 55 yaşındayım ilişkin buraya geliyorum çalışmaya oğlumla birlikte, tıpkısı birlikte tutkun kızım var. Binbir zorlukta yağmur, mil demeden çalışıyoruz. Bu soğuklarda ellerim çokça üşüyor, ısınmadan bile çalışamıyorum” dedi.

“Uğraş olmayınca hiçbir madde olmuyor”

Tarım işçilerinin başı Fikri Sülale, “Mesai şartlarımızdaki müşkülat dışarıdan doğrusu görülüyor. Sistem burada 240 lira gündelik amacıyla çalışıyor. Yaz, kış demeden çalışmalarımıza devam ediyoruz. Maaş zaten çalışamıyor çoğu işçiler. Burada yaşlısından, gencine hep halk emeğiyle savuşturmak parasını kazanıyor. Zorlukları var, uğraş olmayınca tek madde olmuyor. Edebiyat hizmet etmek elan niteliksiz bağımlı. Kışın yağmur yağdığı devir bulunduğumuz yerde soğukta ıspanak buz kadar oluyor, eldiven bile taksa kâr etmiyor. Geçtiğimiz günlerde kar yağışının altında üstelik çalıştık” diyerek konuştu.

“Ayaklarım, üstüm herhangi bir yerim mil süresince”

Baran, çökelge demeden tarlada etkin Batuhan Çokça isimli taze, “Ayrıksı aha çalışamıyoruz. Yazın başlıyor mesaimiz sonrasında baran, balçık, şita demeden çalışıyoruz. Şuan soğukta buradayız. Ayaklarım, üstüm herhangi bir yerim mil ortamında tabi şita şartlarından muhit. Günlük 240 liraya çalışıyoruz, değmiyor amma mecburuz çalışmaya” şeklinde konuştu.

“Amele kardeşlerimiz baran, mil demeden çalışıyor”

Şehirde sunma aşkın sebze yetiştirilen mahallenin Büyükesence Mahallesi olduğuna değinen muhtar Saadettin Kötü ise, “Sakarya’da sunma aşkın göveri yetiştirilen düz bura Büyükesence Mahallemiz. Burada kışın; lahana, marul, karnabahar, ıspanak, pırasa üzere sebzeler üretiliyor. Baran, çamur, kar, kış demeden amele kardeşlerimiz çalışıyor. Bugünlerde bile ıspanak toplanıyor. Edebiyat de tığ seçkin kalem mahsulü üretebiliyoruz bu bölgede. Onun haricinde buğday, rüşvet üstelik üretebiliyoruz. Yani mahallemiz, şehirde bildirme çok sebze yetiştirilen yerdir. Verimli topraklarımız var, Allah’a çok şükür ne ekersek biçiyoruz” ifadelerini kullandı. – SAKARYA

Share: