Kimlik kartını kaybeden polise ukubet verilecek

Inanma Genel Müdürlüğünde etkin kamu personele çehre verilmesini düzenleyen yönetmelik tümüyle değiştirildi.

Inanma Genel Müdürlüğünde etkin mecmu personeli kapsayan kimlik kartı yönetmeliği değişti.

İşte düzenlemede düz düz hükümler

KİMLİK KARTLARI SINIF PERSONELİ İLE DİĞER EMNİYET PERSONELİ İÇİN FARKLILAŞTIRILDI

Elan önceki eksiksiz inanma hizmetleri sınıfındaki personele A tipi tanıtma kartı verilirken, bakir düzenlemede 1-4. dershane güven müdürleri ile değişik güven personeline verilecek etiket farkları farklılaştırılmıştır.

KİMLİK KARTININ İÇERİĞİNİ VE ÜZERİNE YAZILACAK BİLGİLERİ EGM BELİRLEYECEK

Antrparantez, Güven Teşkilatı personeline verilecek kimlik kartlarının içeriği, ölçüleri ve kimlik kartları konusunda uygulanacak güvenlik unsurlarının Umumi Müdürlükçe belirleneceği hükme bağlanmıştır.

Etiket kartlarının henüz geçmiş ne birim tarafından verileceği yönetmeliğe ayrıntılı yerine yazılmıştı. Yeni düzenlemeye bakarak etiket kartlarını, personelin çalıştığı ünite verecektir.

KİMLİK KARTININ SÜREKLİ YAHUT GEÇİCİ KENDISINE ALINMASINI GEREKTİREN DAVRANIŞLAR

Ne durumlarda etiket kartlarının değiştirileceğine dayalı talimatname hükmüne “Tenzili aşama ve Personel tanıtma kartı üzerindeki bilgilerin değişmesi” ifadeleri eklenmiştir.

Kimlik kartının eğreti kendisine alınmasını mucip ahval arasına “1- Mahkemelerce güvenlik tedbiri adına verilen arızi meslekten yahut memuriyetten men cezalarının infazı, 2) Umumi yahut yerli seçim üzere çekilme,” ifadeleri eklenmiştir.

KİMLİK KARTINI KAYBEDENLER
(BU HÜKÜM ESKİ YÖNETMELİKTE ÜSTELIK DÜZ ALIYORDU)

1- Etiket kartını kaybeden polise itimat sıkı düzen tüzüğü uyarınca sıkı düzen cezası verileceği şeklindeki egemenlik motamot korundu.

2- Tekaüt personelin kusurlu adına iki defadan çok etiket kartını kaybetmesi halinde yeniden zahmetli üzeri verilmeyeceğine dayalı aranjman yönetmelikte aynıyla korunmuştur. Takkadak eski düzenlemede detone ifadesi bulunmayan idi. Eskimemiş düzenlemeye “ayıp” ibaresi konulmuştur.

KİMLİK KARTLARI KIYILMAK SURETİYLE İPTAL EDİLECEK

KAPAT X

Vurdumduymaz alınan ve imhası öngörülen etiket kartlarının nasıl imha edileceği bozuk düzenlemede meydan almıyordu. Yıpranmamış yönetmelikte ise imha işleminin acıtmak yahut kıyılmak yoluyla imha edileceği münhal olarak yazılmıştır.

KİMLİK KARTININ FOTOKOPİSİ DAHİ KİMSEYE VERİLMEMELİ
(BU HÜKÜMRANLIK ESKİ YÖNETMELİKTE BIRLIKTE YER ALIYORDU)

İlgili talimatname hükmü şu şekildedir:

“KONU 16(1) Personel çehre veya fotokopisi, yapılacak bire bir iş nedeniyle ya bile rastgele amaçla ikinci yahut üçüncü kişiler ile gelgel yahut kuruluşlara verilemez. Sevimli veya hava/kuruluşlar vasıtasıyla resmi bire bir işlem yapılmasına asıl atılmak üzere personelden kimlik yahut fotokopisi istenmesi halinde, personelin müracaat ettiği birim aracılığıyla düzenlenecek olan görev belgesi verilir. Bu egemenlik doğrultusunda akıntı etmeyen personel karşı, Inanma Teşkilatı Disiplin Tüzüğünün ilişkin hükümleri uygulanır.”

YEKPARE KİMLİK KARTLARI 1 YIL İÇİNDE DEĞİŞECEK

İlgili talimatname hükmü şu şekildedir:

“Geçiş hükümleri
GEÇİCİ HUSUS 1(1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden evvel düzenlenmiş ve mefsuh mevcut personel kimlik kartları bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ayrımsız yıl süreyle geçerlidir.”

POLİS KİMLİK KOKARTLARI KALDIRILDI

İlgili talimatname hükmü şu şekildedir:

“Polis etiket kokartlarının durumu
GEÇİCİ HUSUS 2(1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden itibaren polis güçleri etiket kokartları kullanımdan giderilmiş olup, harcama birimlerinin muhafazası altında bulunan polis güçleri etiket kokartları, Genel Müdürlük İkmal ve Hizmet Dairesi Başkanlığı koordinesinde birimler eliyle oluşturulacak komite eliyle, seri numaraları belirleme edilerek imha edilir.
(2) Bu Yönetmelikle kullanımdan kaldırılan polis etiket kokartları tanıtım ara bulucu namına kullanılamaz.”

Inanma personeli kimlik kartları yönetmeliği

Share: