KDK’den facia riski altında kâin familya için belediyelere tavsiye mektubu kararı

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), Oltu’de toprak kayması riski altında mevcut evle ilgilendiren düzenlemelerin yapılması ve evin riskten kurtarılması yönünde belediyelere tavsiyede bulundu.

Kurumun kararına göre Erzurum’un Oltu ilçesine sınırlanmış bire bir köy, ateş eteğine oturmuş olduğu ve kıyamet riski taşıdığı gerekçesiyle 2015’te taşındı. Taşınılan evlerden birinin nesir edildiği bölgenin dal kısmının tepelik olması sebebiyle aile sahibine yapılacağı vaat edilen bostan duvarı, aradan güzeşte sürede yapılmadı.

Bunun üstüne aile sahibi, KDK’ye başvurdu. Bölgedeki yağışlar ve toprak kaymaları sonrası evin kayırıcı kısmında birikmeler yaşandığını, zat imkanlarıyla burayı temizlemeye çalıştığını, lüp temelinin uymazlık gördüğünü belirten ocak sahibi, toprak kayması nedeniyle afet riski bulunduğundan ilgili kurumlara yaptığı müracaatların anlayışsız çevrildiğini savundu.

KDK, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Oltu Belediyesinin katılımıyla güruh düzenlenmesi için Erzurum Valiliğine, başvurucunun taleplerinin karşılanması yerine üzerlerine sakıt yükümlülüklerin namına getirilmesi üzerine lazım ilgi ve hassasiyeti göstermeleri hususunda birlikte belediyelere tavsiye kararı verdi.

Kararda, başvuruya laf konutun facia riski altında olduğu, bu yönüyle tıpkı an önce vacip önlemlerin alınması gerektiği vurgulandı. İlgili kurumların tartı almaktan kaçındığı ve sorunun çözüme kavuşturulması namına konkre kadem atmadığına belen edilen kararda, afetlerin önlenmesi konusunda bir nice kurumun sorumluluğunun bulunduğu kaydedildi.

Afet ve ivedi durumlara cebin alınacak önlemleri belirlemenin valinin reislik ettiği İl Facia ve Müstacel Ebat Koordinasyon Kurulunun görevleri ortada sayıldığı anımsatılan kararda, “Sosyal mehabet anlayışına ve herif odaklı yaklaşıma makul şekilde mümkün duygusal ve para kaybının önüne geçilebilmesi yerine sorunun ayrımsız dakika ilk çözüme kavuşturulması amacıyla ait idarelere tavsiyede bulunulması gerektiği akıbet ve kanaatine varılmıştır.” denildi.

Share: