KDK: Filyasyon ekibinde çalışasıl çok say ücreti ödensin

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), Kovid-19 ile mücadele kapsamında filyasyon ekibinde görevlendirilen sözleşmeli işçinin fazla çalışma ücretlerinin ödenmesi yönündeki başvurusunda, Gençlik ve Spor Bakanlığına öağıt yapılması tavsiyesinde bulundu.

Kurumun kararına göre, Gençlik ve Spor Bakanlığında sözleşmeli işçi statüsünde “gençlik lideri” yerine çalışzaman bir kişi, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında valilik koordinesindeki filyasyon ekibinde görevlendirildi. Bu süreçte birlikte hafta sonu ve resmi dinlence günlerinde etkili namına çalıştı.

Aşkın say kapsamında, Mayıs 2021 dışındaki ücretlerin tarafına ödenmediğkayınbirader, ödenmesi için yaptığı başvurunun reddedildiğkayınbirader belirten kişi, talebinin karşılanması adına KDK’ye başvurdu.

Başvuruyu inceleyici KDK, çok çalışma süresine ve çalıştığı tarihin niteliğine göre, başvurucuya ömersiye yapılması gerektiği yönünde Gençlik ve Spor Bakanlığına tavsiye mektubu kararı gönderdi.

Kovid-19 salgınıyla mücadeledeki arz öbuğulu araçlardan birinin filyasyon uygulaması olduğuna dikkati çekilen kararda, bu kapsamdaki çalışmaların kaydedildiği ve kayıtların incelendiğinde başvurucunun mezun olması gereken günlerde birlikte çalıştığının belirleme edildiği belirtildi.

Bu tespit karşısında, başvurucunun talebinin hile tarafından reddedilmesinin hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğu rapor edildi.

Tavsiye kararının ardından Bakanlık, başvurucunun çok mücahede ücretinin ödendiğini KDK’ye bildirdi.

Share: