Kavurucu sıcaklar kapıda! Hafta sonu geliyor

Avrupa’da 10 günde 1700’den çok kişinin ölümüne neden olan kavuran sıcak çekicilik dalgası hafta sonu itibarıyla Marmara, Iye ve Akdeniz bölgelerinde aktif olacak. Sıcaklıklar sezon normallerinin 6 adım üzerine çıkacak.

Avrupa’yı kavuran ve ölümlere bozukluk olan yunak hava dalgası Türkiye’ye yaklaşıyor. Isıdam gelgel dalgasının Türkiye’de üç bölgede çalışkan olacağı belirtilirken, uzmanlara bakarak yunak gelgel dalgası, Avrupa’daki kadar canlı olamaz.

Sıcaklık, Marmara Bölgesi, kıran Veli ve Akdeniz kıyılarında zaman normallerinin 4 ila 6 etap üstünde seyredecek. Hele turizm yönünden ağır olan İzmir’de sıcaklığın 39, Antalya’da 42 adım olacağı oranlama ediliyor.

ANTALYA 42 DERECE

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü Çekicilik Tahmini Uzmanı Ayhan Erdoğan, “Alev İstanbul’da zaman normallerinin 4 mertebe konusunda çıkacak. Hafta sonu 33, pazartesi 34 dereceyi bulacak.

İzmir’de 5 derecelik artışla 38-39 dereceyi bulacak. Antalya 7 derecelik artışla pazartesi haset 42 dereceye çıkıyor. Avrupa’daki sıcaklığın bize etkisi Günindi ile merbut kalıyor ve İç ve Şarki kesimlerine geçemiyor” dedi.

Avrupa’da canlı olan ancak Türkiye’ye etkisini kaybederek mevrut albeni sıcaklığının hangi kadar bitmeme edeceğine yönelik bilgi veren Ayhan Erdoğan, “Bu değerler önümüzdeki hafta ortasına kadar bitmeme edecek, belki önümüzdeki haftayı bitirebiliriz amma ondan bilahare benzeri molekül görünmüyor.

Bize biraz törpülenmiş geldi efdal gelgel sıcaklığı” diyerek konuştu. İstanbul Maharet Üniversitesi (İTÜ) Kıran Yönetim Merkezi ve Hava Bilgisi Mühendisliği Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ise, “Çekicilik tahminlerine bakarak işlerimizi planlamak ve ona göre yapmak gerekir.

Bu havalarda gibi olduğu büyüklüğünde gölgede kesilmek, susamadan su emmek, belli belirsiz sulu ve gösterişli bir dirim aylamak gerekiyor” dedi.

AŞIRI SICAKLAR NEDENİYLE 10 GÜNDE 1700 KİŞİ ÖLDÜ

Avrupa’da İspanya ve Portekiz ilkin almak amacıyla hamam çekicilik dalgasına sınırlanmış ölümler sürüyor.

Uluslararası basındaki haberlere göre, kıtanın bir nice yerinde son biraz gündür sıcaklıklar 40 derecenin üzerinde seyrediyor.

İspanya Hava Bilgisi Ajansı’nca (AEMET) yayımlanan verilere göre, ülkede sonuç 10 günde 678 sevimli yaz sıcakları nedeniyle hayatını kaybetti.

Mahmut Keşan

Share: