Karlı yolları Sarıkamış Şehitleri amacıyla yürüdüler

Karlı yolları Sarıkamış Şehitleri için yürüdüler

GÜMÜŞHANE Gümüşhaneli dağcılar 108 sene evvel Sarıkamış Harekatı sırasında Allahu Ekber Dağlarında donarak martir olan binlerce askeri özge demek için huy yürüyüşü düzenledi.

Gümüşhane Alpinizm, Natür Sporları ve Bilgisizlik Derneği üyesi sporcular 2 haftada tıpkı düzenlenen huy yürüyüşü programları kapsamında Sarıkamış Harekatının yıldönümünde soğuktan donarak şehit olan askerlerin anısına 2 bin metrede antipatik havada karlı zeminde huy yürüyüşü gerçekleştirdi. Torul ilçesine mecbur Atalar köyünün Arpalık mahallesinden yürüyüşe başlayan 40 sportmen çantaları ve ellerindeki Türk bayraklarıyla alay malay geçmiş adına Arpalık Boğazını aştı. Arada Bir karlı zeminde gerçekleştirilen itici havadaki yürüyüşte buz tutan yolları, yaylaları aşan sporcular henüz sonradan esasen ilçeye sınırlı Cebeli köyünün Baloşana, Turluk mevkilerinden Çiçekli Mahallesine, Ağrıt Mahallesine ve Model Mahalleye ulaşarak 16 kilometrelik parkuru tamamladı.

GÜDAK Başkanı Mustafa Akbulut, yürüyüşle ilişik yaptığı açıklamada “Sarıkamış’ta Allahu Ekber Dağlarında şehit sakıt atalarımız amacıyla yürüdük. 1914 yılında haddinden fazla kaba bire bir kışta, kısırlık, verimsizlik içerisinde ülkesini kurtarmak amacıyla savaşan ve bugünü bize sevimli edebilmek için, bugünkü bu güzellikleri yaşayabilmemiz için canlarını kıymak için o dağlara harekete sabık onbinlerce askerimiz şehit oldu. Onların anısına zaman yürüdük. Ruhları neşeli olsun, umarız onlar bizden razı olurlar. Onlar olmasaydı tığ bugün bu vatanı birey alamayacaktık” ifadelerini kullandı. Etkinliğe katılan sporculardan Ahmet Felek, “1914 yılında Sarıkamış Harekatında Ara ayının 15 ve 22’si beyninde onbinlerce askerimizin olduğu tümenimiz eksiklik 30 derecede, 2 bin rakımın üstünde donarak martir oldu. Bizde GÜDAK namına 40 kişiden oluşan katılımcılarla o günü tesmiye etmek amacıyla tutum yaptık. Bilcümle şehitlerimizin ruhu sevinçli olsun” dedi.

Bir değişik sportmen Bülent Karaal dahi “Sarıkamış Şehitlerini adlandırmak amacıyla GÜDAK namına bu etkinliği düzenledik. Bu vatanı bize çoğaltmak üzere Yemen Cephesinden Kafkas Cephesine, Sarıkamış’a Ruslara alın mücadele etmek için gelen atalarımızın ruhunu ecnebi emretmek üzere bu dağlara geldik. Yekpare şehitlerimizin mekanı behişt olsun. Bize bu adamakıllı vatanı bıraktıkları üzere minnettarız” diye niteleyerek konuştu.

Share: