Karadeniz ve Doğu’yu şahlandıracak proje

1.200 kilometrelik mesafesi ile Türkiye’nin genişlik uzunu olacak olan Kapıkule-Gerede-Gürbulak otobanına 2023 yılında başlanması planlanıyor. Gerede’den ayrılarak Karadeniz ve Doğu etabını oluşturacak olan otoban Çorum, Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan ve Erzurum’dan Gürbulak eksen kapısına bağlanacak. Bölgeyi şahlandıracak olan proje Türkiye’nin Ölçülü Asya ve Çin ticaretinde kocaman afi oynayacak.

Türkiye son 20 yılda erişim alanında adeta asır atladı. Birçok megaproje ile ulaşım ve ekonominin gelişimi sağlandı. Ancak otoban uzunluğu tarafında bibi gidilecek misil var. Avrupa ile kıyaslandığında otoban yoluyla eksiklerimiz bulunuyor. Örneğin Çin’birlikte 131 bin km, ABD’bile 77 bin, Kanada’de 17 bin, İspanya’üstelik 16 bin, Almanya’da 12 bin, hassaten Hindistan’bile dahi 70 bin kilometrelik otoyol bulunurken, Türkiye’bile otoyol uzunluğu 3 bin 633 namına kayıtlarda vadi alıyor. Türkiye haritasına degaje çerçevede bakıldığında ‘İstanbulİzmir’ ve ‘İstanbul-Gerede-Mersin Ağacı-Şanlıurfa’ güzergahında 2 nazik otobanı bulunuyor. Ancak İpek Yolu projesinin üstelik üzerinden geçtiği Karadeniz ve Şark’yu kapsayan benzeri otoban bulunmuyor. 2023 yılında ihaleye çıkılarak başlanacak olan ‘Kapıkule-Gerede-Gürbulak’ otobanı bölgenin iktisadi ve içtimai açıda sıçrama yapmasına imkan tanıyacak. Yap İşlet Devret sistemi (YİD) ile yapılacak olan proje ile devletin kasasından servet çıkmayacak.

1.200 KM UZUNLUĞU OLACAK

Gerede’den Ankara’ya nazil otobanın Karadeniz etabını oluşturması muhtemel projenin 2023 yılında başlanması bekleniyor. Kapıkule’den çıkan ve Gerede’ye kadar mevrut otobanın Karadeniz etabında 1.200 kilometrelik ayrımsız otoban yapılacak. Gerede’den başlayan otoyol; Çorum, Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan ve Erzurum’dan Gürbulak sınır kapısına bağlanacak. GeredeGürbulak otoban projesi kapsamında; 46 viyadük, 14 güreşçi köprüsü, 30 tünel, 38 altgeçit, 21 üstgeçit, 202 açma ve 7 kenar düz yazı edilecek. Ayrıca 10 servis alanı kurulacak. Otoyola ilave yerine 6 angajman yolu ilave edilecek. Yapılacak tünellerin uzunlukları birlikte muayyen durumda. Tokat sınırlarında yapılacak tünellerin yer kısası 304 metre bildirme uzunları ise 3.091, 3.710 ve 4.048 metre uzunluğunda 30 tünelden oluşuyor. Tokat, Sivas arasına ise 7 kilometre uzunluğunda tıpkısı tünelin yapılması öngörülüyor.

2023’TE 4 BİN KM’Yİ AŞACAĞIZ

Ulaştırma Bakanlığı otoban projelerine yordam verdi. Bugün 3 bin 633 km olan otoban uzunluğu, 2023 yılında 4 bin kilometreyi aşacak. 2053 yılında ise tasavvur bu rakamı 9 bin kilometreye derk etmek. 2023 hedefi adına 6 otoyol projesinin YİD modeli ile yapılması planlanmıştı. Bu projelerden bazılarının ihalesi tamamlanırken, bazılarının ihalesi ertelendi. Bunlara katma olarak 20232035 dönemi için birlikte 13 bakir otoyol projesinin başlaması planlanıyor.

AHIRET YOLCULUĞU AZALIRKEN TİCARET ARTIYOR

Otoyol projeleri kere güvenliğini artırırken ekonomiye da bunaltıcı katkı sağlıyor. Yapılan araştırmalara bakarak bakir otoyollarda ahiret yolculuğu oranı yüzde 70 azalıyor. Otoyolların geçtiği bölgelerde ticarette artım yaşanıyor. Ayrıca illerdeki konut ve yer fiyatları pahal şekilde artıyor.

MECBURİ İSTİKAMETİN KALBİNDE

Pekin’den Londra’ya uzanan global tecim yollarında teessürat yaşanması Tarihi İpek Yolu’nu dolay plana çıkarıyor. Kuzey Koridoru, Rusya-Ukrayna savaşı zımnında geçişlerde sorunlar yaşanıyor. Güney Koridoru da; İran’a uygulanan yaptırımlar, kontak Afganistan ve mufassal rota gibi sebeplerle yeğleme edilmiyor. Yıldız ve Güney koridorlarda yaşanan teessürat sebebiyle almanak 600 bilyon dolarlık hacme eş DoğuBatı ticaretinde, Türkiye’nin bile süresince bulunduğu Ilımlı Ayakyolu (tarihi İpek Yolu) öne çıkıyor. Kapıkule-Gerede-Gürbulak otobanı bu noktada iri önem taşıyor.

ZENGEZUR KORİDORU İLE ÇİN’E BAĞLANACAK

Türkiye’nin yeryüzü tafsilatlı otobanı olması planlanan proje hoppadak Türkiye ekonomisi ve ulaşımına değil tıpkı zamanda Türkiye’nin Itidalli Asya ve Çin bağlantısına üstelik yardım sağlayacak. Bir Batın Bire Bir Posta Projesi’nin majör tıpkısı etabını oluşturacak olan proje ticaretin artmasına bozukluk olacak Gürbulak çizik kapısına kadar mevrut otoyol, buradan Zengezur Koridoru eliyle Azerbaycan’a uzanacak. Ticari geçişler Barış Denizi üzerinden Mutedil Asya’ya ulaşacak.

KAAN ZENGİNLİ

Share: