Karadeniz gazı için hummalı çalışma: 23 günde 40 km boru döşedi

Karadeniz’da keşfedilen gazı 2023 yılında evlere ulaştırmak içmağara hummalı bir çalışma sürüyor. Gazın kara ile buluşacağı Filyos Limanı’nda borazan işlemleri tamamlanmıştı. “Castoro 10” gemisi denizin sığ kesimlerine borazan yerleştiriyor. 23 gün önce göreve başlayan “Castorone” gemisi ise dip denize kısa sürede 40 kilometrelik boru döşedi

Karadeniz’birlikte mevcut doğhıyanet gazı 2023 yılında vatandaşların kullanımına sunmak ve hanelerle buluşturmak için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. 540 milyar metreküplük gazın karaca ile buluşacağı Filyos Limanı’nda karadaki borazan işlemleri tamamlandı. Denizin sığ kesimlerinde borazan yerleştirme işlemini yapacak, “Castoro 10” isimli gemi çalışmalarına devam ederken Castorone gemisi de derin denizlerdeki boruları serme işlemi içmağara bu aybaşında göreve başlamıştı.

DENÄ°Z DÄ°BÄ° ONA EMANET

Castorone’un göreve başlamasıyla gelişigüzel sığ kısımlarda başlayan borazan serim işleminden dip denizdeki boru serim işlemine başlandı. Karadan yaklaşık 170 kilometre açıkta mevcut Sakarya Doğal Gaz Sahası’ndan Filyos Doğşike Doğal Gaz İşleme Tesisi’ne gazın uluşmasını sağlayacak boruların büyük ayrımsız kısmı Castorone isimli dev sefine tarafından bahir dibine döşenecek.

40. KÄ°LOMETREDE

325 metre uzunluğunda, 39 metre genişliğinde, 56 bin 529 groston ağırlığında olan Castorone isimli gemi, derin denize 23 günde 40 kilometrelik boru serdi. Gemi günde yaklaşık 2 kilometrelik ayrımsız ayrıca boruları döşedi.

BORULAR BU YIL TAMAMLANACAK

Yıl sonuna kadar boru serim işlemleri hem karada hem da denizde tamamlanacak. Sakarya Doğal Gaz Sahası’nda keşfedilen 540 bilyon metreküplük doğşike gaz 2023’te hanelere ulaşacak.

Share: