Kapısına gelenleri kargocu zannediyordu! Idrak rekortmenine milyonluk tuzak

Ä°zmir’de defaatle idrak rekortmeni seçilen Med-Ki Kimya Endüstri Umumi Müdürü Seylan Yaz, dolandırıcıların tuzağına düştü. Kargocu kılığında gelerek Yaz’a kargo doğrulama edip imzasını alan dolandırıcılar, kurdukları şeytani planı devreye soktu.

İş adamı Seylan Yaz, 13 Şubat 2020’dahi Ä°zmir Alsancak’taki şirketin binasındayken kendisini PTT görevlisi yerine tanıtan kargo görevlisi geldi. Görevli, iş adamına Ä°zmir Idrak Dairesi Başkanlığı’ndan gönderilen tıpkısı paket olduğunu söyledi.

İş adamı kargo görevlisinden etiket kartı görmek istedi. Kargocu ise, kartın araç içerisinde kaldığını isterse gidip alabileceğkayınbirader söyledi.

Teyit evraklarının listesinde nagehan aşkın kişinin bilgilerinin ve imzalarının olduğunu gören Yaz, çalakalem bire bir imza ile kargo paketini doğrulama aldı.

19 MÄ°LYON EUROLUK Ä°CRA

Kutuyu açdakika Yaz, paket içerisinde Vergi Usul Kanunu’nun meydan aldığı benzeri kitapçık ve Ä°ngilizce broşürler gördü. Kargo paketinin aynı gün gönderildiğini de fark edince, iş adamı Ä°zmir Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Savcılık olayla ilgili soruşturma başlatılırken tıpkı süre sonraları iş adamı Seylan Yaz hakkında, düzenleme tarihi 31 Mayıs 2019, öağıt tarihi ise 28 Ağustos 2020 olan 19 milyon euroluk (330 milyon lira) tek senetle icra takibi başlatıldığı ortaya çıktı.

Ä°CRAYA Ä°TÄ°RAZ ETTÄ°

Izleme ve burhan alacaklısı görünen Abdülbaki Tunççipo’i tanımadığını anlatım eden Yaz, icraya itiraz edip savcılığa durumu bildirdi. Tunççipo’in Romanya’da güçlü çok dolandırıcılık eylemine adının karıştığı ve ukubet aldığı, Birleşik Zenci Emirlikleri’ne kaçtığı belirlendi.

Ä°ncelenen alıcı görüntülerinde PTT görevlisi kılığına girerek Yaz’ın imzasını kayran ve düzme senetle icra takibi başlatan 6 şüpheli gözaltına alındı. Şüpheliler çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

15 YILA BÜYÜKLÜĞÜNDE HAPÄ°SLERÄ° Ä°STENDÄ°

Tutuklanarak cezaevine gönderilen Abdülbaki Tunçdemir ve 5 şüpheli hakkında fikir ve gösteri birliği içerisinde dolandırıcılık yaptığı gerekçesiyle 15’er yıl mapushane istemiyle sav açıldı. Sav, ilerleyen günlerde Ağır Ukubet Mahkemesinde görülecek.

DÄ°LEK ZEKI DEMÄ°R

Share: