Kalın: Biz kimseden müsaade alacak değiliz, harekat giderek yapılabilir

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ä°brahim Kalın, olası Suriye harekatıyla ilişik, “Tığ kimseden izin matlup değiliz. Kimseye tıpkı takvim açıklamak zorunda değiliz. Amma kendi güvenlik risklerimizle ilişkin değerlendirmemiz bağlamında böyle tıpkısı işler giderek yapılabilir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Bloomberg ile gerçekleştirdiği mülakatta gündeme ilişgaraz değerlendirmelerde bulundu.

‘Tahıl koridoru merkezi ile 50 milyon ton tahıl dünya piyasalarına sunulabilecek’

Sözcü Kalın, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Uluslar denetiminde faaliyete geçecek Ä°stanbul koordinasyon merkezi ile yıl sonuna kadar Rusya ve Ukrayna’dan toplamda 50 milyon tona kadar tahılın dünya piyasalarına sunulabileceğkayınbirader söyledi.

Sevkiyatın iki hafta içerisinde başlayabileceğkayınbirader, temas ne büyüklüğünde 4 aylığına yapılsa bile anlaşmanın uzatılabileceğini belirten Kalın, “Nasıl tahıl sevkiyatı konusunda zorluklara rağmen bu büyüklüğünde öbuğulu benzeri anlaşma yapılabildiyse, aynı şekilde ateşkes ve barış müzakerelerinin de eş aynı süreçle elde edilebileceğini durum ediyorum” dedi.

“Beklentimiz, bütün tarafların anlaşmanın şartlarına eksiksiz bağlı kalmaları”

Kalın açıklamalarına şöyle bitmeme etti:

“Ä°ki tarafın anlaşma sağlayarak ayrımsız araya geldiği bire bir anlaşma yapıldı. Bu, eğasker sürdürülebilir, devam ederse, hemen Rusya ve Ukrayna değdevlet, diğer ülkeler tarafından bile desteklenirse, artık yıpranmamış ateşkes, esir mübadelesi ve barış anlaşmalarının zeminini hazırlayacak bire bir güven ortamı de inşa edebilir. Ä°stanbul’bile kurulacak merkezde dört taraftan temsilciler olacak. Cumartesi günü saldırı gerçekleşdetaylı, bundan rahatsız olduk ve bunu da dakikasında hem Zalim hem Ukrayna tarafıyla görüştük. Bundan sonraki beklentimiz, bütün tarafların anlaşmanın şartlarına bilcümle bağlı kalmaları. Zira tahıl sevkiyatı hem Rusya’nın hem Ukrayna’nın menfaatine. Ä°kim hafta içerisinde önce gemilerin çıkmasını bekleyebiliriz. Bu, az buçuk dahi ülkelerin ne büyüklüğünde hazır olduklarına bağlı.”

Tahıl koridoru için Müşterek Koordinasyon Merkezi bugün açılıyor

“Anlaşma 4 kamer ama uzayabilir”

Anlaşmanın 4 aylığına yapıldığını fakat iki tarafın üstelik mutabakatı sağlarsa uzatılabileceğkayınbirader belirten Kalın şunları söyledi:

“Karşılıklı mutabakata varılıp ‘devam edilsin’ denilmesi ehliyetli olacak. Burada iki ülkenin ellerindeki tahıl miktarının yıl sonuna kadar toplam 40 ila 50 milyon titrem arasında olması bekleniyor, öngörülüyor. 20-25 milyon ton kadar Ukrayna’nın, 25-30 milyon ton kadar Rusya’nın elinde tahıl ürünü olduğu oranlama ediliyor. Kâin olanlar, silolarda olanlar, gemilere yüklenenler ve yıl sonuna büyüklüğünde bakir gelecek olanlar var. Bunun yanında bire bir dahi gübre var. Odesa limanlarından tıpkı gemi çıktığında tamamen Ukraynalıların kontrolünde, onların belirlediği rotada Karadeniz’e çıkacaklar. Rastgele aşamada merkeze vukuf verilecek. Türk sularına girdikten bilahare üstelik gemiler izlenmeye bitmeme edecek. Ä°stanbul’a geldiğinde mahsus benzeri noktada denetimleri yapılacak. Revan gemiler içmağara üstelik aynı prosedür işletilecek. Tahıl ürünleri dışında seçme sevkiyat olamaz.”

‘Türkiye’nin angarya politikasının ne büyüklüğünde öyaşlı olduğunu gördük’

Rusya ile Ukrayna arasında abra politikasına bitmeme edeceklerini nâkil Kalın, “Savaş başladığında ego tıpkı şulan söylemiştim ‘Herkes köprüleri atarsa günün böylelikle Ruslarla ki konuşacak?’ Bu tür durumlarda Türkiye’nin abra politikasının, Cumhurbaşkanımızın önder diplomasinin ne kadar öbuğulu olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Hem Batı’nın içinde olacak hem NATO üyesi olacak hem dahi Rusya ile bu ilişkileri yürütebilecek bire bir ülke var mı? Yok” dedi.

“Harekat içmağara kimseden izin algı değiliz”

KAPAT X

Kalın, olası Suriye harekatıyla ilgili kimseden cevaz alınmayacağını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“Bizim Suriye’deki perspektifimiz, öncelikle BM’nin 2254 sayılı kararı bağlamında politik müzakere sürecinin bitmeme etmesi, kanunuesasi komisyonunun çalışmalarını tamamlaması. Fakat maatteessüf sahadaki gelişmeler bunun tersi yönünde oldu. Ä°dlib bölgesinde tığ 4 milyona yakın nüfusun güvenliğini sağlıyoruz, bir taraftan üstelik terör tehdidi ile mücadelemiz devam ediyor. O yüzden de Cumhurbaşkanımız yıpranmamış bir askeri harekatın giderek olabileceğini söyledi. Bunun içmağara bile tığ kimseden müsaade alacak değiliz. Kimseye ayrımsız takvim açıklamak zorunda değiliz. Ama kendi güvenlik risklerimizle ilgili değerlendirmemiz bağlamında böyle tıpkısı faaliyetler giderek yapılabilir.”

“Bizim güvenliğimizi tehlikeye sokan seçkin tür mebde, bizim için açık ve meşru hedeftir”

CENTCOM’un birkaç gün önce öldürülen iki PKK’lı ile ait taziye mesajı yayımlamasıyla ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Bu yapılanı genişlik şiddetli şekilde kınadığımızı tefhim etmek istiyorum. Bu, terörle mücadele ve NATO ittifakı bağlamında katiyen akseptans edilecek tıpkı şulan değel. Türkiye’yi açık kendisine maksat gösteren, düşman belleyen PKK’nın ordaki kolluk gücü olan oradaki kişgelecek ne gerekçeyle olursa olsun yüklenmek, kollamak, romantize emretmek, taziyet yayımlamak, onlarla angajman beraberlik ve dayanışma mesajı isnat etmek katiyen akseptans edilebilir şeyler değel. Bizim için Türkiye’yi amaç alan rastgele tür terör tehdidi açık hedeftir. Kim olduğu önemli değmülk, bizim güvenliğimizi tehlikeye sokan rastgele tür mebde, bizim içmağara açık ve meşru hedeftir.”

ABD’nin taziye mesajı yayımladığı teröristin itirafları ortaya çıktı

“Biden yönetiminin F-16’lar konusundaki tavrı sevinme verici”

Biden yönetiminin F-16’lar konusundaki tavrının müspet olduğunu belirten Kalın sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biden yönetiminin F-16’lar konusundaki tavrı memnuniyet verici.

Sayın Biden’ın bunu kongreden geçirebilmesi için makul sayıbile hem Cumhuriyetçilerden hem Demokratlardan destek alması gerekiyor. Tığ olumlu tıpkısı bulgu çıkacağını düşünüyoruz amma Kongre’den çıkoku kararla ilişik farklı değerlendirmeler de yapılıyor. Ayrımsız kadro Yunanistan şartıyla Türkiye’nin elinin kolunun bağlandığını söylüyor. Bire Bir kadro bile bu konunun artık yönetime devredildiğini, yönetimin Türkiye-Yunanistan sorunlarının çözümüne katkı sunması anlamına geldiğkayınbirader düşünüyor. Yönetimden bize nasıl tıpkı teklif gelecek onu önümüzdeki aylarda göreceğetki.”

Share: