Kafile İdaresi açıkladı: İstanbul’da kaç yabancı durma ediyor?

İl Kafile İdaresi Müdürlüğü, İstanbul’da 746 bin 16 ikamet izni sahibi ecnebi, 548 bin 108 geçici esirgeme sahibi Suriyeli başlamak için mecmu 1 milyon 294 bin 124 yabancının kanuni olarak tevakkuf ettiğini bildirdi.

İl Barhana İdaresi Müdürlüğünden yapılan yazılmış açıklamada, İstanbul’da mevcut yabancılara yönelik birlik işlemlerin 6458 dar Ağyar ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamında yürütüldüğü belirtilerek, tehi el altında ilde, 746 bin 16 ikamet izni sahibi ecnebi, 548 bin 108 geçici himaye sahibi Suriyeli olmak üzere toplanmış 1 milyon 294 bin 124 yabancının kanuncu kendisine tevakkuf ettiği kaydedildi.

Açıklamada, ilde yasalı kalış hakkına ehil yabancıların, ait mevzuat kapsamındaki hak ve hizmetlere erişebildiği aktarılarak, kanuni kalış hakkı namevcut çaktırmadan göçmenlerin ise temas amme hizmetinden faydalanmasının gibi olmadığı vurgulandı.

Geriden Geriye göçmenlerin, kolluk birimleri tarafından tayin edildiği anda, haklarında vacip adli ve idari amal başlatıldığı ve müdürlükçe hudut dışı işlemi uygulandığı kaydedilen açıklamada, şu bilgilere düzlük verildi:

“İlimizde eş ayından bugüne kadar yapılan denetimlerde 94 bin 708 habersizce göçmen için kanuni işlem mamul ve 19 bin 32 kişi doğrudan İstanbul Havalimanı’ndan ülkelerine hudut dışı edilmiştir. Üzerine muamele yapılan 66 bin 524 kaçak muhacir ise sınır dışı yapılmak üzere Göç İdaresi Başkanlığı koordinasyonunda ayrıksı illerde bulunan hoşgörüsüz çevirme merkezlerine gönderme edilmiştir. amma velakin, memleket genelinde yabancılara ilişik 7 bin 975 işletme tabelasının mevzuatımıza uygunluğu denetlenmiş, 5 bin 768 aksiyon yeri tabelası standartlara akıllıca kuzuluk getirilmiş, 2 bin 207 hisse senedi yeri tabelası için amal devam etmektedir.”

Açıklamada, yabancı uyrukluların ülkedeki istatistiki bilgilerine, Barhana İdaresi Başkanlığı internet sitesinden (www.goc.gov.tr) erişilebildiğinin altı çizilerek, “Teferruatlı ve aktüel tekmil bilgiler kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Yetkililer tarafından kafile üzerine yapılacak açıklamalarda resmi verilerden yararlanılması, kamuoyunun makul bilgilendirilmesi hakkı çerçevesinde herkesten muktezi özen ve hassasiyetin gösterilmesi beklenmektedir. ” ifadesi kullanıldı.

Share: