Jandarma’dan kan kesen istirdat tatbikatı

Bursa Cingöz Asayiş Bot Komutanlığı Ekipleri’nin, Türkiye’nin beşinci büyük gölü Ä°znik Gölü’nde gerçekleştirdiği kurtarma tatbikatı hisse senedi filmlerini aratmadı.

Ekipler, gölün ortasında mahdut artan balıkçıları kısa sürede kurtarırken, zaman kesen işler açıktan dahi görüntülendi.

Bursa Ä°l Bitirmiş Komutanlığı bünyesinde, boğulma vakaları, usulsüz avlanma ve tarihi eserleri yüklenmek amacıyla Ä°znik’te kurulan Jandarma Asayiş Bot Komutanlığı Ekipleri’nin gerçekleştirdiği kurtarma tatbikatı gerçeği aratmadı. Türkiye genelinde 1998 tarihinde kurulan ve toplamda 10 şehirde mevcut Cingöz Asayiş Bot Komutanlığı Ekipleri, müstacel boyut çağrılarına hızır üzere yetişirken, usulsüz ve yasak avlanmanın önüne geçerek ekolojik dengeye büyük katkı sağlıyor. 6 kişilik astsubay ve uzman çavuşfecir oluşan ekipler 450 beygirlik botlarıyla bire bir çok kişinin hayatını kurtarıyor.

GÖLDE YATIK MÜTEZAYIT BALIKÇILARIN Ä°MDADINA BOT KOMUTANLIĞI YETİŞTÄ°

Ä°znik Bitirmiş Asayiş Bot Komutanlığı, nefes kesen tıpkı istirdat tatbikatına imza attı. Senaryoya göre, Ä°znik Gölü açıklarında motoru arıza özne tekneleri sebebiyle çevrilmiş mütezayit balıkçılar Erol Fidan ve Musa Meze, 156 Jandarmaya ihbar hattını arayarak yardım murat etti. Ä°hbarı düz Ä°znik Bot Komutanlığı ekipleri, vakit kaybetmeden balıkçıları örtbas etmek içmağara harekete geçti. Içgüdü takip sistemi yardımıyla tekneye ulaşdakika ekipler, balıkçılara birey yeleği verdi. Alabora olma korkusuyla fenalaşdakika 60 yaşındaki balıkçı Erol Dikme cingöz botuna alınarak iskeleye getirildi. Ä°skelede hazır bekletilen sağlık ekipleri, Dikme’a önceki müdahaleyi yaparak arz yakın hastaneye sevk etmesiyle manevra sonuç buldu.

SERENCAM 5 YILDA 500 YASA DIŞI AVLANMA ÖNLENİRKEN 180 ACİL ÇAĞRIYA İNTİLAF EDİLDİ

Kuruldukları günden bu yana Ä°znik Göl’ünde asayişi sağlayan bot komutanlığı, 2010 yılından 2015 yılına büyüklüğünde toplamda bin 200 devriye faaliyeti gerçekleştirdi. Ekipler 500’den fazla yasa dışı avlanmayı önlerken 180 ivedili çağrıya ve boğulma vakasına dahi giderek birçok vatandaşın hayatını kurtardı.

Öte yandan Bot Komutanlığı, Dünya’üstelik akıbet yüzyılın 10.büyük keşfi arasında kâin Bazilika çevresinde definecileri barındırmazken burada yapıulan kazı bilimsel çalışmalarda üst düzey güvenlik önlemi alıyor.

EKÄ°PLER 1 KAMER SÜRESINCE Ä°LK YARDIM, AKARSU ALTI VE BOT KULLANMA EĞİTÄ°MÄ° GÖRDÜ

Hayatı tehlikeye düşgenişlik insanların duygusal güvenliğkayınbirader sağlayan ve yoğun sularda yaşanan suçlarla mücadele fail ekipler, göreve başlamadan önce sıkı tıpkısı eğitimden geçiyor. Antalya Periferi Güvenlik Komutanlığı’nda evvel yardım ve fert istirdat eğitimi gören ekipler ardından Ä°stanbul Akarsu Altı Eğitim Komutanlığı’nda motorlu lastik bot istimal kursunu bitirdikten sonra Asayiş Bot Komutanlığı’nda görevlendiriliyor. Ayrıca ekipler ongun etap yüzmeyi alim ve iştahlı personel arasından seçiliyor. Saatte 55 balçık hız yapabilen özel botlarda, tün görüşü, radar, derinlik ölçasker, mesafe dürbünü, projektör, geçmiş yardım malzemesi, çok sayıdahi duygusal yeleği, işaret tabancası ve korse bot de bulunuyor.

“AÇIKGÖZ BÄ°R ÇOK ARKADAŞIMIZI ÖLÜMDEN KURTARDI”

Ä°znik Bot Komutanlığı Ekiplerinden çok mutlu olduklarını dile getiren Orhangazi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Zeki Baktaş, “Jandarma ekiplerimize çok teşekkür ediyoruz. Istirdat ekipleri sayesinde tıpkı çok arkadaşımız ölümden döndü. Onların burada olması bizim içmağara çok büyük aynı şans. Biz ekmeğimizi bu gölden kazanıyoruz. Asayiş Bot Komutanlığımız’ın genişlik öbuğulu görevlerinden birisi da tarihi eserlerimizi de korumalarıdır. Bunun dışındaki göldeki kaçselim avlanmaya üstelik lüzumlu önlemleri alıyor” diye konuştuh.

Share: