İzmir merkezli FETÖ operasyonunda gözaltına alınan 34 şüpheliden 8’i tutuklandı

Fetullahçı Yıldırı Örgütü’nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) yapılanmasına müteveccih İzmir merkezli operasyonda gözaltına alınan 34 şüpheliden 8’i tutuklandı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan, aralarında muvazzaf er ile çarpış girişimi sonrası ilişikleri kesilen askeri meslek öğrencilerinin bile bulunduğu 34 şüphelinin itimat ve jandarmadaki işlemleri tamamlandı.

İtirafçı olan 10 kaka, ifadeleri alındıktan sonra manşet biriminden salıverildi. Adliyeye irsal edilen 24 şüpheliden 16’sı adli arama şartıyla erkin bırakıldı, 8 zanlı ise tutuklandı.

Aranan 1 şüphelinin sıkıntılı dışında olduğu öğrenildi.

– Operasyon

FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetlerindeki yapılanmasına müteveccih 26 Temmuz’da, İzmir merkezli 18 ildeki operasyonda 14’ü muvazzaf 21 çeri ile çarpış girişimi sonrası ilişikleri kesilen 14 askeri ekol öğrencisi başlamak amacıyla 34 birey gözaltına alınmıştı.

Şüphelilerin, Türk Silahlı Kuvvetlerindeki örgüt mensuplarıyla, ankesörlü hatlardan ya de büfelere yerleşmiş kontörlü telefonlardan iletişim kurdukları, bodur ve şifreli konuşmalar yaptıkları, ayrıca teşekkül mensubu olduklarına dayalı haklarında anlatım bulunduğu kaydedilmişti.

Share: