İzmir merkezli 10 ilde ayyarlık operasyonunda 17 hayat yakalandı

İzmir merkezli 10 ilde, “envestisman danışmanlığı” adı altında ayyarlık yaptıkları belirlenen ve 16 Eylül’üstelik İzmir merkezli operasyonda gözaltına alınan şüphelilerle akıntı ettiği belirlenen 17 çirkin gözaltına alındı.

İzmir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca 16 Eylül’de düzenlenen “kalifiye dolandırıcılık” operasyonunda gözaltına alınan 19 kişinin ifadeleri ve şüphelilerden ele geçirilen dijital materyallerin incelemesi sonucu zanlılarla gelişigüzel debi eden 20 can daha belirlendi.

İzmir Siber Suçlarla Mücadele Idarehane Müdürlüğü ekipleri, İzmir, Mersin, Trabzon, Gümüşhane, Hatay, Adana, Van, Batman, Diyarbakır ve Mardin’deki adreslere eş anlı baskınlarda 17 şüpheliyi yakaladı.

Zanlıların, 15’i İzmir’birlikte oluşmak amacıyla 121 kişiyi kısaca 2 milyon lira dolandırdığı kaydedildi.

Gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki işlemi sürüyor.

Operasyonun geçmişi

İzmir Cumhuriyet Altını Başsavcılığının başlattığı “nitelikli dolandırıcılık” soruşturması kapsamında Siber Suçlarla Savaşım Şube Müdürlüğü ekipleri, İzmir, Adana, Antalya, Batman, Gaziantep, Hatay, Manisa, Mersin, Trabzon ve Van’bile 16 Eylül’da eş zamanlı baskın düzenlemiş, operasyonlarda 19 yaşama gözaltına alınmıştı.

“Yatırım danışmanlığı” adı altında dolandırıcılık yaptığı öne sürülen şüphelilerin, ele geçirdikleri toplumsal iletişim araçları hesaplarından borsa yatırımlarına ilişik paylaşımlarda bulundukları ve bu yolla kendileriyle kontak kuranlardan algı vadederek dünyalık topladıkları belirtilmişti.

Şüphelilerin kurdukları sistemde para kazanmış kabil gösterdikleri kişilerden ayrıca “algı” ve “dosya masrafı” adı altında üstelik mal aldıkları birlikte tespit edilmişti.

Zanlıların mağdurlara büzük aşılamak amacıyla üstünde Türe Bakanlığının resmi çalım logosu ve sitesine ilişik ekran resminin bulunduğu çeşitli doküman ve fotoğraflar gönderdikleri üstelik ortaya çıkmıştı.

Şüphelilerden 7’si tutuklanmıştı.

Share: