İYİ Parti’li Kabukcuoğlu: “Muhtemel ayrımsız İstanbul depremi, ülkemiz üzere ölmezlik sorunu”

İYİ Tümen Eskişehir Saylav Arslan Kabukcuoğlu, olasılı bir İstanbul depreminin Türkiye üzere ölmezlik sorunu teşkil ettiğini söyledi.

Kabukcuoğlu, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, coğrafi konumu bakımından genişlik etkili yer sarsıntısı kuşakları üstünde meydan kayran Türkiye’nin topraklarının yüzdelik 96’sının, nüfusun ise yüzde 98’nin yer sarsıntısı kuşağında bulunduğunu ifade etti.

Türkiye’de 18 site, 80 kaza ve 512 köyün ruhlu kırık hatları üstüne oturmuş olduğunu tamlayan Kabukcuoğlu, seçim bölgesi Eskişehir’üstelik de 17 mahallenin kırık hatları üstünde bulunduğunu dile getirdi. Kabukcuoğlu, olasılı bire bir depreme alın Porsuk, Keder ve Gökçekaya barajlarının yeniden değerlendirilmesini istedi.

Arslan Kabukcuoğlu, devlet genelinde öncelikle depreme çerden çöpten yapıların tayin edilmesi, bu kapsamda 2 milyon büyüklüğünde konutun derhal yıkılıp baştan yapılması gerektiğini söyledi.

İstanbul’da olası sarsıntı konusuna da değinen Kabukcuoğlu, “Beklenir aynı İstanbul depremi, ülkemiz üzere beka sorunu. İstanbul’un beklenen depreme hazırlanması için temas türlü tedarik alınmalı. Hükümet, İstanbul amacıyla öncelikle Hat İstanbul kadar birtakım heveslerle cereyan etmekte, yer sarsıntısı için alınması müstelzim tedbirleri almamakta ve rantla uğraşmakta.” diye konuştu.

Share: