İYİ Partide ‘ön seçim’ seçeneği masada

Partinin, 2023’te yapılacak Milletvekili Umumi Seçimi öncesinde büyükşehirler ile dallı güllü olduğu illerde adayları ön seçimle belirlemesi bekleniyor

İYİ Fırka, 2023 seçimleri üzere saylav adaylarını civar seçimle belirlemeyi planlıyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, İYİ Öğür, Haziran 2023’te yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Saylav Umumi Seçimi’ne müteveccih hazırlıklarını sürdürüyor.

Bu kapsamda başta Umumi Başbuğ Meral Akşener görünmek üzere milletvekilleri ve tümen yöneticileri toprak ziyaretlerinde bulunurken, aday tespit sürecinde özellikle dolay seçim tutmak üzere izlenecek yöntemlerin belirlenmesine ilgili icraat da başlatıldı.

Tümen kurmaylarının Akşener’e, sahada partiye bunaltıcı sargı olduğunu belirterek, saylav adaylarının ön seçimle belirlenmesine müteveccih teklifte bulunduğu öğrenildi.

Akşener’in konuya yunak baktığı aktarılırken, dolay seçime ilişik kararın eylül ayında yapılacak Umumi İdare Kurulunda (GİK) ele alınması bekleniyor.

Partinin özellikle büyükşehirler ile cıvıl cıvıl olduğu illerde saylav adaylarını belirlerken civar intihap yapabileceği değerlendiriliyor.

Share: