İYİ Parti Umumi Başkanı Akşener, Giresun’da esnafı müzakere etti

İYİ Parti Umumi Başkanı Meral Akşener, Giresun’un Yağlıdere, Espiye ve Bulancak ilçelerinde esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi.

Programları kapsamında kente gelen Akşener, Yağlıdere ve Espiye ilçelerinde esnaf ve vatandaşlarla ahbapça etti.

Henüz bilahare site merkezine gelen Akşener, Atatürk Meydanı’nda vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, fındığı temas etmek amacıyla Giresun’u ve ilçelerini ziyaret ettiğini söyledi.

Fındığın Giresun ve farklı Karadeniz şehirlerindeki milyonlarca insanın karnını doyuran aynı im olduğunu anlatım fail Akşener, bölgedeki insanların fındıktan elde ettiği gelirle çocuğunu evlendirdiği, hayalini gerçekleştirdiğini kaydetti.

Akşener, Samsun Saylav Bedri Yaşar’ın Karadeniz’deki İYİ Parti toprak başkanları ile fındık üstüne güruh gerçekleştirdiğini belirterek şöyle devam etti:

“Sizlerle konuşuldu, üreticilerimizle konuşuldu ve tıpkısı eşit ortaya artık. Bu kıymet 3,5 ile 4 dolar ortada asgari tıpkısı kıymet. Bizim Kalkınma Başkanlığımız ve Ekonomi Başkanlığımız üstelik oturdu bu bilginin ışığında, bu sizden gelen vukuf. Yani bu açıklayan servet sizin talebiniz, onu duyurduk. Kalkınma Başkanlığımız ve Iktisat Başkanlığımız çalıştı, onların dediği birlikte şu; 74 teklik kalkmak zorundadır. Bunu tığ şüphesiz hesapladık, Türk lirası olarak elbet hesapladık? Sonuç 5 yılın girdi maliyetlerine baktık, serencam 5 yılın istihsal maliyetlerine baktık, yapılanlara baktık, edilenlere baktık, serencam kendisine Türkiye’nin geldiği konuşu noktaya baktık ve sonuçta 74 lirayla fakat bu işin götürülebileceğini hesapladık. Bunu zar ediyorum ve bunun peşinde olacağız.”

Akıllıca tedbirler alınması halinde fındıktan 5 milyar dolar kazanılabileceğini rapor fail Akşener, “Bunun yolu fındık üreticisiyle devletin umum ele verip benzeri misil FİSKOBİRLİK’i öne çıkarmamız lazım. İkincisi fiyatları çokça ilkin zar etmemiz lazım. Üçüncüsü dolar artıyorsa güncellememiz geçişsiz ve eskiyen, yaşlanan bahçelerin gençleştirilmesi, yenilenmesi için da gereken düşük kıymetli, büyüklük aracılığıyla kredilerin verilmesi geçişsiz. Bir zamanda ilmî destek, ekincilik desteği yapılması lazım.” dedi.

Konuşmanın arkası sıra Bulancak ilçesinde esnafı mülakat fail Akşener, vatandaşlarla görüştü.

Share: