İstinaftan sevgili sürecinde ‘Kanser ilacının parasını SGK ödesin’ kararı

Manisa’birlikte akciğer kanseri hastası Y.A.’nın (75), geçen sene mabeyin ayında o dönemin kuruyla 100 miligramı 13 bin 460 TL olan pembrolizumab enerjik maddeli ilacı Içtimai Güvenlik Kurumu (SGK) karşılamayınca Manisa 3’üncü İş Mahkemesi’nden tedbir kararı aldırdı. Değişmeyen istinaf mahkemesine taşındı. İzmir Toprak Adliye Mahkemesi 10’uncu Ahbaplık Dairesi, kararı onadı.

Çiftçi emeklisi Y.A., sabık yıl ara ayında akciğer kanserine yakalandı. İzmir’deki aynı özel hastanede otama gören Y.A.’ya doktoru pembrolizumab etken maddeli reçete verdi. Y.A., sunma birkaç 6 kamer sürecek tedavisi süresince üç haftada bir 200 miligram kullanması gereken ilacın 100 miligramının o dönemin kuruyla 13 bin 460 TL olduğunu öğrenince, avukatları Mustafa Toplama Sağ ve Aleyna Özengel marifetiyle SGK tarafından ödenmesi amacıyla başvuru yaptı. Ancak Manisa Içtimai Güvenlik İl Müdürlüğü Şehzadeler Içtimai Düzenlilik Merkezi’nden bu ilacın bedeli ödenecek ilaçlar listesinde meydan almadığı belirtilerek ifa yapılmadı. Y.A., Manisa 3’üncü İş Mahkemesi’nde, reçete parasının SGK tarafından ödenmesi için tedarik kararı alınmasını üzere dava açtı. Murafaa, 24 saat içre tedbir kararı verdi. Dosya istinaf mahkemesine taşındı. İzmir Toprak Adliye Mahkemesi 10’uncu Ülfet Dairesi, 1 kamer önceki tedarik kararını onadı. Duruşma bu kararına, Anayasa’nın 65’inci maddesi içeren devletin sosyal güvenlik hakkının sağlanması yönündeki yükümlülüklerini finansal olanakları ölçüsünde yerine getirmesi gerektiğine bu kararında gerekçe gösterdi. Yaşanan genişlemeler ve günümüz hesaplı şartlar dolayısıyla sosyal güvenlik hizmetlerinin finansmanın sağlanmasının kocaman ve karmaşık tıpkısı ülkü haline geldiği vurgulanan kararda, tedavide makbul ilacın maliyetinin faziletkâr olduğu ve Y.A.’nın yaşamına ya de maddi yahut manevi bütünlüğüne müteveccih bati tıpkı od bulunduğuna dikkat çekildi.

Y.A.’nın, ilacın ücretini SGK’nın karşılaması amacıyla dümen makinesinde açtığı sav sürüyor.

‘İLACIN GÜNCEL FİYATI 23 BİN TL’NİN ÜZERİNE ÇIKTI’

Y.A.’nın avukatlarından Mustafa Cem Sağ, immünoterapi umar bedellerinin hastalanmış ve hastalanmış yakınlarınca karşılanmasının pahal olduğunu ve bu durumun müvekkillerinin tedavi sürecini aksattığını söyledi. Avukat Sıhhatli, “Müvekkilim Y.A.’nın 4’üncü basamak küçük hücreli akciğer kanseri olduğunu öğür ve kemoterapiye yanıt vermeyen hastaya doktoru tarafından akıbet merhem namına immünoterapi otama seçeneği uygun görülmüş. Etkin maddesi pembrolizumab olan derman verilmiştir. Bu merhem, muafiyet sisteminin amansız hastalık hücrelerini tespit etme ve kanser hücrelerine tehacüm yeteneğini geliştirmek amacıyla düşünülmüş aynı immünoterapi tedavi yöntemidir. Bu değişmeyen ile hastaların ince kesiksiz amansız hastalık tedavisi boyunca hemen çıkar yol bedeli namına yüz binlerce liralık ödemesinin önüne geçiliyor” dedi.

Y.A’nın gayrı avukatı Aleyna Özengel de kurdaki çoğalma nedeniyle ilacın 100 miligram fiyatının güncel yerine 23 bin TL’nin konusunda çıktığını belirterek, “Bu de 21 günlük kullanım amacıyla 46 bin TL’nin üstünde bir miktara karşılama ediyor. Yeryüzü sonunda, reçete bedellerinin karşılanması temel ile esirgeme altına alınan sevimli hakkının temini noktasında balaban önem en ediyor. Parçalanmamış kanser hastalarının ilaçlarına erişebiliyor olması yeryüzü balaban temennimiz” diye niteleyerek konuştu.

Share: