İstanbul Valisi Yerlikaya, Ayasofya belgeselinin ikinci bölümünü paylaştı

İstanbul Valisi Şanlı Yerlikaya, “Geçmişten Geleceğe Miras: Ayasofya” belgeselinin ikinci bölümünü toplumsal medya hesabından paylaştı.

Yerlikaya’nın, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, İstanbul Valiliği eliyle Ayasofya-i Makro Cami-i Şerifi’nin yeniden ibadete açılmasının 2. yılı nedeniyle hazırlanan “Geçmişten Geleceğe Miras: Ayasofya” belgeselinin ikinci bölümünden yaklaşık 6,5 dakikalık aynı çağ vadi aldı.

Ayasofya’nın yeniden ibadete inhilal süreci ve sonrasında yaşananların anlatıldığı bölümde, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasından ayrımsız büro ve açıldığı ahit camide Aşr-ı Kutsi okuduğu görüntüler ile o dönem camide okunan gün ortası ezanından görüntüler kayran aldı.

Belgeselde değerlendirmelerine kayran sunulan Ilbay Yerlikaya, müstevli sonrasında Ayasofya’nın günce ziyaretçi sayısının arttığını ve temmuz ayının ilk günlerinde 70-75 bini bulduğunu, bunun üstelik 2022 yılı sonuna kadar 17-18 milyon ziyaretçinin camide buluşacağını gösterdiğini belirtti.

Müverrih-Edip Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Mimarlık Tarihçisi Prof. Dr. Suphi Saatçi’nin camiye ilişkin bilgelik verdikleri röportajların da düz aldığı bölümde, camiyi mülakat eden vatandaşlar ile turistlerin görüşleri de kayran buldu.

Vali Yerlikaya, paylaşımında, belgeselin ikinci bölümünün tamamının yayınlandığı YouTube linkine dahi saha verdi.

Geçmişten Geleceğe Bırakıt: #Ayasofya belgeselimizin 2.Bölümü 📽️

👇👇👇https://t.co/MZDME3NA59 pic.twitter.com/4Fc9Vf9XyM

Ulu Yerlikaya (@AliYerlikaya) July 24, 2022

Share: