İstanbul dünyanın ciharıyek yanından gelen turistleri ağırlamaya bitmeme ediyor

Dünyanın ciharıyek yanından tatil amacıyla İstanbul’a mevrut yerli ve yabancı turistler, sokaklarını gezdiği tarihi kenti deneyimlemenin heyecanını yaşıyor.

Şehrin yeryüzü haddinden fazla konuşma edilen noktalardan Ayasofya Meydanı’nda, İstanbul izlenimlerini anlatan turistler, kentin kültürel atmosferini çokça sevdiklerini söyledi.

Güney Afrika’dan müzakere üzere evvel İzmir’e, sonradan İstanbul’a gelen Cameron May, şehrin özellikle kültürel atmosferinden etkilendiğini dile getirdi.

Türkiye’dahi çabucak biraz kelime konuşarak insanlarla bildirişim kurulabildiğini tamlayan May, “Türk insanları adi haddinden fazla şişman. Sizi haddinden fazla filinta karşılıyorlar. İstanbul çokça kalabalık ve burada tarihi zenginliği hemen hissedebiliyorsunuz. Sakat camilerle yeni binaların arasında pir ayrımsız harmoni var. Türk mutfağı ayrıca çokça adamakıllı ve benim damak tadıma akla yatkın. Türkiye anbean Güney Afrika’da tanınmaya başladı. Türk Albeni Yolları’nı yeğleme ediyor insanlar.” diye konuştu.

May, Türk kültürünün Güney Afrika’dan oldukça farklı olduğunu, insanların haddinden fazla balaban davrandığını söyledi.

ABD’den eşi ve arkadaşlarıyla İstanbul’a gelen Chantelle Marie, eşinin Türk kökenleri olduğunu, o yüzden Türkiye’nin kendisi üzere ayrı aynı önemi bulunduğunu dile getirdi.

Marie, Türkiye’ye ilk kez 15 sene ilk geldiğini belirterek, şunları anlattı:

“Buranın enerjisi çokça iyicene, çokça seviyorum. Sakat ve yeninin uyumunu çokça seviyorum. Zıtlıklar da öyle. Dini mekanlar ve canlılık mekanları de tıpkısı şekilde. Burada yapacak çok husus var. İnsanlar çok sıcakkanlı. Burada zihayat arkadaşlarımız var. Yemeklerden iskenderi çokça seviyorum. New York’ta bile rastgele antlaşma Türk restoranında iskender yiyorum. Miami’den geldim. Ora bire bir coşku şehri. Bura elan farklı rastgele madde var. “

– “İstanbul’a sürekli geliyorum”

ABD’den gelen Tenna Torres, aynı dolaşma teknesinde çalıştığını ve daim İstanbul’u mülakat ettiğini söyledi.

Torres, şunları aktardı:

“New York’tan geldim. Şarkıcıyım ve daim buraya yetişme şansım oluyor. Yemekler fena hâlde, görünüş domuzuna ve insanlar bereketli. İstanbul’un tarihi noktalarını seviyorum. İnsanlar sonsuz meşguller. Burada aynı akıntı var. İstanbul’u arkadaşlarıma dahi kaynak ediyorum, demincek da annemle geldim. İstanbul de New York kabilinden kalabalık. Burası devir ve çağcıl arasında, ikisine de erbap tıpkısı site. Türk insanını çok seviyorum çokça zürefa.”

– “Tarihi çok etkileyici”

Çin’den Kapadokya ve İstanbul’a gelen 5 nefis hempa grubu üstelik İstanbul izlenimlerini anlattı.

Çinlilerin özellikle Kapadokya’yı yeğleme ettiklerini belirten Gao Rua, “Türk mutfağını haddinden fazla sevdik. Bu ilk günümüz hele ten ve tavuk yemeklerini çokça seviyorum. Benim için çokça sunturlu. Çin mutfağı artık sebze ağırlıklı ve karambol. Türk mutfağı gördüğümüz kadarıyla vücut ve barbekü ağırlıklı. Çokça bir iki zaman oldu amma burayı çok sevdik. Burada dinin etkin olduğu izlenimini edindik. Çin’bile ilmek bu büyüklüğünde etken değil. Bu fark dikkatimizi çekti.” değerlendirmesini yaptı.

KAPAT X

Şzai Knua birlikte önceki izlenimlerini “İstanbul’un havası çokça evire çevire ve tarihi çok etkileyici. Ekin kesinlikle Çin’den haddinden fazla farklı elhak bunun amacıyla buradayız. İlk izlenimim tabii kim yemekler üzerine oldu. Türk mutfağını çokça sevdik. Buraya 5 refik namına geldik ve çokça mutluyuz.” sözleriyle dile getirdi.

– “Gelmemde Türk dizileri hareketli oldu”

İngiltere’den yaz tatili amacıyla İstanbul’a mevrut Mohammad Raza, Türkiye’yi çokça sevdiğini ve buraya gelmesinde Türk dizilerinin etkin olduğunu söyledi.

Raza, İstanbul’un anlayış ettiğinden elan fena hâlde olduğunu ve tarihi dokusunun kendisini çokça etkilediğini belirtti.

Tatil amacıyla İran’dan İstanbul’a gelen Nazarin Şazari da Türkiye’yi haddinden fazla sevdiğini, Türk ve İran kültürleri birbirine mail olduğu amacıyla özel tıpkı bent kurduğunu ifade etti.

Share: