İstanbul bu sene 3 eskimemiş yer altı treni hattına kavuşacak

Yapımı Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığına devredilen hatlardan Sabiha Gökçen Hava Meydanı, Gayrettepe-Kağıthane-Yeni Havalimanı ve İstanbul Başakşehir-Kayaşehir yer altı treni hatlarının bu sene hizmete alınması hedefleniyor.

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanlığından alınan bilgiye göre, Vekâlet marifetiyle şu anda toplam 103 kilometre uzunluğunda 7 yer altı treni hattında mücahede yapılırken, söz konusu hatlardan 3’ü bu yılın böylelikle, düşüncesiz kalanı ise 2023 yılı ortamında hizmete girecek.

İstanbul’un şehirlerarası ve uluslararası çekicilik erişim terminallerinden olan Rum yakasındaki Sabiha Gökçen Havalimanı ile Kadıköy-Kartal-Kaynar yer altı treni hattı 7,4 kilometre uzunluğuna ehil. Günlük 1 milyon 200 bin palyatif kapasitesine ehil hattın hizmete girmesiyle Sabiha Gökçen Havalimanı ile Kadıköy-Kartal-Çaykara metro hattı beyninde raylı bütün bağlantısı sağlanırken, yolcuların sakıncasız, aksamayan ve hesaplı namına Sabiha Gökçen Hava Meydanı’na ulaşması gerçekleştirme edilecek.

Planlanan hatlarla Ankara-İstanbul YHT İstasyonu, Sabiha Gökçen Havalimanı, Marmaray, Kadıköy-Kartal-Kök Metro hattı ve Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sultanbeyli Metro hatları birbirine bağlanacak.

Yer Altı Treni inşaatında eksiksiz şaft (10 sayı) ve yaklaşım tünellerinin imalatları tamamlandı. Kazısı tamamlanan şaft ve yaklaşım tünellerinden esas suret ve istasyon tüneli kazıları üstelik bitirildi.

Sabiha Gökçen pöçük tüneli, angajman kolu, Kuyruk Tüneli Bölgesi Viyadük Altı Geçişi, Çarkıt Terminal Önü Methal ve Depar Yapısı, Fevzi Ihata Etmek İstasyonu’na ilave olarak Fevzi Idrak Etmek Geçici Bağlantı Tüneli, Fevzi Anlamak Gelgeç Bağlantı Tüneli Giriş ve Depar Yapısı yapılıyor.

Sabiha Gökçen-Kaynar Yer Altı Treni Hattı Projesi’nde umumi artma oranı yüzde 92’ye ulaşırken, hastane ve sâri bağlantı tünelleri ve kuyruk tüneli inşaatı ile umumi ongunluk yüzdelik 96,91 adına gerçekleşti.

Tünel imalatları yüzdelik 99 seviyesinde tamamlanırken, projenin bu yılın ikinci yarısında bitirilmesi hedefleniyor.

Gayrettepe-Kağıthane-Bakir Hava Meydanı metro hattı

Uzunluğu 37,5 kilometre olan ve 9 istasyondan oluşan Gayrettepe ile İstanbul Bakir Hava Meydanı’nı bağlayacak metro inşaatının ihalesi 2016 böylece yapıldı, 9 Mesafe 2016’bile saha teslimiyle işlere başlanıldı.

Günce 600 bin palyatif kapasitesine eş olacak hattın Kağıthane, Hasdal, Kemerburgaz, Köktürk ve İhsaniye istasyonlarında kazı, iksa ve anif inşaat işleri bitirildi, detaylı işler ve elektromekanik imalatları ile belde düzenleme işleri tamamlanma aşamasında bulunuyor.

TBM Tünel imalatı tamamlanan başkaca, istasyonların demirli beton durumu yüzde 99,84, NATM tünelleri ilerlemesi yüzde 99,63 seviyesinde gerçekleşti.

Başkaca mecmu 10 (4’lü dizi) trenle çevirgeç, forma ve sinyalizasyon testleri bitmeme ediyor. Kağıthane ile Havalimanı arasının bu yılın ikinci yarısında, Gayrettepe ile Havalimanı arasının ise yıl böylecene bitirilmesi planlanıyor.

Başakşehir-Kayaşehir metro hattı

İstanbul’un Başakşehir ilçesinde Kent Hastanesine bakım etmesi planlanan Başakşehir-Kayaşehir metro hattı, bölgedeki dolgun transfer altyapısının tamamlanmasına ulama sağlayacak.

KAPAT X

Başakşehir-Kayaşehir Metrosu, Bağcılar-Mahmutbey-İkitelli Olimpiyatköy Hattı’nın devamı yerine mevcut Metrokent İstasyonu’ndan başlayan tarz üzerinde sırasıyla Onurkent, Site Hastanesi, Kayaşehir 15. Bölge ve Kayaşehir Biçim doğmak için 4 istasyonla tahminî 5,95 kilometre uzunluğunda bulunuyor. Yer Altı Treni hattı, bu mesafelik üzerindeki ticari alanlara, afiyet kurumlarına ve çetin bölük alanlarına hizmet edecek. Metro hattı, günce 70 bin palyatif kapasitesine erbap olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesince ölçülü “Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı” işi, 30 Nisan 2020’de Cumhur Reisi Kararı ile Bakanlıkça üstlenildi.

Metrokent Kayaşehir Format İstasyonu merkez işleri yüzde 100 oranında bitirilirken, Kayaşehir Kalıp İstasyonu-Pöçük Tüneli Arası biçim işleri sürüyor, 800 metre imalat kaldı. Proje kapsamında esas eşkâl tünel kaplamaları tamamlandı.

Dalan üzerindeki istasyonlar şöyle; Onurkent İstasyonu, Site Hastanesi İstasyonu, Kayaşehir 15. Mıntıka (Toplu Konutlar) İstasyonu, Kayaşehir Suret İstasyonu.

Share: