Isıtıcı Tipleri Analizi

Tavan kızılötesi ısıtıcılar (örneğin elektrikli kızılötesi panel) bir ısıtıcı türüdür ve geniş alanlar veya endüstriyel alanlar için kullanılabilir. Oda boyunca kızılötesi radyasyon yaymak için elektrik gücü ve odayı ısıtmak için radyatör yağı kullanır.

Bir konvektör ısıtıcı, tipik olarak, ısıtılmış havayı tavandan zemine doğru sirküle eden bir fanı olan bir elektrikli ısıtıcı iken, fanlı ısıtıcı, radyatör yerine bir veya daha fazla fanı olan elektrikle çalışan bir ısıtma cihazıdır. Özel olarak tasarlanmış bir ısıtıcı konvektörü, basit hava akışından daha homojen sıcaklıklar elde etmek için kullanılabilen bir tür konvektör cihazıdır.

Birkaç farklı ısıtıcı türü vardır ve her birinin kendi artıları ve eksileri vardır.

Elektrikli ısıtıcı vantilatör (örn. elektrikli fan) ticari binalar, halka açık alanlar, fabrikalar, depolar, ofis binaları vb. için mükemmeldir, merkezi ısıtma sistemleri gibi ayrı havalandırma sistemlerini kurmak için çok büyük alanları yoktur.

Isıtıcılar, herhangi bir alanda etkili bir şekilde katkıda bulunmak için gereklidir. Odayı ısıtmak, belirli bir düzeyde konfor sağlamak için kullanılabilirler ve sağlıklı bir hava kalitesinin sağlanmasına da yardımcı olabilirler.

Fanlı ısıtıcı: Fanlı ısıtıcı, sıcak havayı bir odaya veya alana yönlendirmek için fanları kullanan bir elektrikli ısıtma cihazıdır. Tipik olarak, ısı yayan ve ünitenin önünde yerleşik bir fan bulunan bir elektrikli ısıtma elemanından oluşurken elektrikle çalışan bir üfleyici, sıcak havayı alana iter. Bu tür ısıtmalı cihazlar, ısı üretmek için piller veya jeneratörler gibi elektrik güç kaynaklarından enerji aktarmada tipik olarak çok verimlidir. Isıtma bir mekanın tek ihtiyacı değil hava temizleyici ve nem alma cihazı olmayan oda/mekan sağlık açısından riskler taşıyabilir.

Endüstriyel tip: Endüstriyel ısıtıcılar, iç dağıtım veya radyan ısı için yanma gazları üreten ve daha sonra kendi alanlarında uygulanmak üzere dışarıya yönlendirilen bir veya daha fazla yanma odası kullanır.

Elektrikli kızılötesi panel: Elektrikli kızılötesi panel, ısıtma veya soğutma amacıyla radyasyon yerine elektromanyetik dalgalar kullanan, radyant ısıtma ve soğutma için kullanılan bir cihazdır.

Elektrikli ısıtıcı, elektrik kullanarak ısı üreten bir cihaz veya sistemdir. Elektrikli ısıtıcılar iki kategoriye ayrılır:

1) Isıtma elemanlı elektrikli ısıtıcılar (kızılötesi, yağlı radyatör veya elektrikli kızılötesi panel) ve

2) Bir fan veya konvektör tüpü ile sıcak su sirkülasyonu olan elektrikli ısıtıcılar

Elektrikli fanlar bazen düşük doluluk dönemlerinde ısıtıcıyı desteklemek için kullanılır.

Bir binayı ısıtmak zordur. Çok fazla çalışma ve çaba gerektiriyor. Ancak uzun vadede daha fazla rahatlık sağlar. Birçok kişi, montajı ve bakımı kolay olduğu için ana ısıtma kaynağı olarak elektrikli ısıtıcıları kullanır.

Kızılötesi ısıtıcı, güneşin yaptığına benzer bir ateşten yayılan kızılötesi radyasyondan ısı üreten radyant bir ısı kaynağıdır. Bu tip ısıtıcı, örneğin endüstriyel binalar ve depolar gibi konvektörlerin pratik olmadığı veya imkansız olduğu geniş alanları ısıtmak için kullanılır.

Share: