İmamoğlu: “Bu Budun, Zalimin Karşısında, Zulmedenlere Karşı Olmayı Alim Bir Millettir”

Bilgelik: ÇAĞATAN AKYOL – Azrail: SADIST KARAKULOĞLU

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yörük Türkmen Çepni Kurultayı’nda; “Kimse unutmasın kim milletimiz, iradesine, egemenliğine müdahale edilmesine asla cevaz vermemiştir ve vermeyecektir. Bu millet, adalet duygusu kıpırdak, insaflı, zalimin karşısında bütün tıpkı arada, mıhlı durmayı, zulmedenlere alın olmayı alim tıpkısı millettir” dedi.

Yörük Türkmen Çepni Kurultayı, İstanbul’un Maltepe ilçesindeki aktiflik alanında bugün düzenlendi. Kurultaya CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Demokrat Tümen Genel Başbuğ Yardımcısı Cemal Enginyurt, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, türlü dernekler ve federasyonların temsilcileri katıldı.

Burada konuşan İmamoğlu, Türk dünyasının arz nazik ve genişlik altın kentinin İstanbul olduğunu söyledi. İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“YÖRÜK VE TÜRKMEN KÜLTÜRÜNÜN ANADOLU’DE ÇOK DERİN İZLERİ VARDIR: Vakit Kaybetmeden tarihimizin değil, acun tarihinin bildirme kebir liderlerden ikisi olan Fatih Melik Mehmet Han’ın bize emaneti, bize bırakıt bıraktığı; celil önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün de tarihinde uğradığı bir tane işgalden kurtararak, bize birey ettiği İstanbul’de sizlerle buluşuyoruz. Dolayısıyla gerçekte, kurultaya ocak sahipliği yapan bu kentten çıkacak sonucun, Türk dünyasına çok bulunmaz mesajlar vereceğini birlikte hissediyorum. Bugün Türk coğrafyası elbette hep dünyaya vâsi benzeri şekilde var. Ilımlı Asya’dan yola sâdır Türk kavimleri, binlerce sene süresince farklı coğrafyaları gezmiş, bu coğrafyalarda zat kimliklerini ve kültürlerini yaşatmış. Bugün değişik coğrafyalarda güçlü, bir kültürü taşıyan, tıpkısı soydan gelen milyonlarca insanımızla binlerce yıldır süren kardeşliğimizi benzeri arada konuşuyoruz. Kardeşliğimiz, ilişki ve beraberliğimiz tabii güçlenerek devam ediyor. Oğuzlar, Çepniler Anadolu’yu binlerce yıldır mahdut edinmişlerdir. Yörük ve Türkmen kültürünün Anadolu’dahi çokça koyu izleri vardır.

MİLLETİMİZ, EGEMENLİĞE MÜDAHALE EDİLMESİNE KATIYEN İZİN VERMEYECEKTİR: Anadolu’nun Türkleşmesinde olduğu üzere işgalden kurtulmasında de Türkmenlerin rolü çok iri olmuştur. O nedenledir kim Mustafa Eksiksizlik Atatürk, Toroslar’da dumanı tüten bir tane tıpkı çatma bile olsa milli mücadelenin zaferle sonuçlanacağına inanmıştır ve o zaferi, milletiyle baş başa, yılmadan, kararlılıkla, savaşım ederek elde etmiştir. Egemenliğin kayıtsız şartsız millette olduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti böyle kurulmuştur. Kimse unutmasın ki milletimiz, iradesine, egemenliğine engelleme edilmesine katiyen cevaz vermemiştir ve vermeyecektir. Bu budun, hak duygusu zinde, inançlı, zalimin karşısında bilcümle benzeri arada, dosdoğru durmayı, zulmedenlere cebin olmayı alim bire bir millettir.

SÜRECİ ELAN BIRLIKTE GÜÇLENDİREREK BITMEME ETTİRMEKTE KARARLIYIZ: Bu alanlarımızda Türkiye’mizin bilcümle illerini ve şehrimizde ve ülkemizde var olan bir nice kültürün el birliği anlarını 3,5 yıldır yaşatıyoruz. Etkili tıpkısı şekilde süren bu çalışmalarda bu alanla ilgili hep imkanlarımızı seferbere ederek esasta memleketimizin, milletimizin renklerini, hayat ve firez, anane gibi geçmişten bugüne taşıdığımız o güzelliklerini İstanbul’la buluşturuyoruz. Bu esasen bizim birbirimize ne kadar andıran olduğumuzu hangi büyüklüğünde çöz içe olduğumuzu ve fena hâlde ayrımsız yaşam sunmanın haddizatında zorlukların üstesinden gelme noktasında ne büyüklüğünde ateş parçası tıpkı motivasyona ehil olduğumuzun kemiksiz tıpkı örneğidir. O bakımdan bu süreci elan de güçlendirerek bitmeme ettirme üzerine azimli bire bir yönetimimiz olduğunu ikna etmek isterim.

HADDINDEN FAZLA DAHA BALABAN İŞLERİ BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ: Yörük, Çepni, Türkmen Kurultayı da bu anlamda çok cıvıl cıvıl benzeri karakter katmıştır buluşmamıza. Çünkü Atatürk’ün söylediği gibi, ‘Bizim milletimiz derin tıpkı maziye maliktir. Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça elan şişman amal tahsis etmek üzere kendinde kuvvet bulacaktır’ demiştir. Bu manada geçmişe bu kadar işlek göre geleceğe birlikte bire bir kuvvetle ve ümitle, umutla sarılarak posta almanın bilcümle alay malay çalışkanlığını ve becerisini ortaya koyma gayretindeyiz. Çokça henüz güzelce, haddinden fazla elan balaban işleri bilcümle birlikte başaracağımıza olan inancımla bu adamakıllı kurultayı toplayan değerli sivil topluluk kuruluşlarımızın başkanlarına, yöneticilerine ve siz nadir hemşerilerime candan teşekkür ediyor, hepinizi dostça, nazikâne selamlıyorum.”

Share: