Ilmek İşleri Başkanı Erbaş, Şırnak’ta hutbe söyleme etti

Ilmek İşleri Başkanı Mualla Erbaş, “Hicret, inanç ve idealler önünde eskimemiş ufuklara akıllıcasına takatli bir yolculuktur.” dedi.

Erbaş, Şırnak’ın Silopi ilçesinin Bağlantı Köyü Camisi’nde cuma kıldırarak hutbe söyleme etti. “Hicretimiz Rabbimize olsun” konulu hutbede Erbaş, hicretin sadece bir mekandan diğerine yapılan fiziksel bire bir yolculuk olmadığını söyledi.

“Pürüz ve sıkıntılardan rahatlık ve kolaylığa ayrımsız kaçış katiyen değildir. Huruç, akide ve idealler uğrunda bakir ufuklara doğru mukavemetli ayrımsız yolculuktur.” ifadelerini kullanan Erbaş, hicretin, Tanrı’a imanın, merbutiyet ve teslimiyetin, çıdam ve sebatın göstergesi olduğunu belirtti.

Erbaş, şöyle bitmeme etti:

“Tevhide sarılıp şirkten çekinme iradesidir. Batıldan uzaklaşıp hakka ve hakikate yönelmenin nişanesidir. Teavün ve dayanışmanın, hukuk ve kardeşliğin destanıdır. Göçmen ise nefsinin heva ve arzularının tuzağına düşmeyen, şeytanın aldatmasına kanmayan, mehabetli gayeleri, süfli tutkulara feda etmeyendir. Tıpkısı zenginlik helallerle yetinen, haramlardan ırak durandır. baştan sona hayra koşan, Hakkın rızasını arayandır.

Yarın kullanılmamış benzeri hicri yıla giriyoruz. Hicretin gerçekleştiği sene tıpkısı zamanda hicri takvimin dahi ser yılıdır. O halde geliniz, sabık bire bir yılın, geride bırakılan tıpkı ömrün muhasebesini yapalım. Cenabıhak ile misakımızı, Resulullah ile biatımızı yenileyelim. Haramlardan ve günahlardan, helal ve tertemiz tıpkısı hayata barhana üzere bugünü milat kabul edelim. Bu vesileyle eskimemiş yılımızı tebrik kartı ediyor, hicri 1444 senesinin ülkemiz, milletimiz ve İslam alemi amacıyla hayırlara açkı olmasını Cenabıhakk’tan niyaz ediyorum. Hutbemi Balaban Rabbimizin şu müjdesiyle bitiriyorum; ‘İnanan, muhaceret eden, Allah uğrunda mallarıyla ve canlarıyla cihat edenlerin Allahkatındaki mertebeleri kavi büyüktür. Muradına erecek olanlar dahi onlardır’.”

Hazreti Muhammed bittabi Mekke’den barhana ettiyse, Hazreti Nuh’un bile bir manada Cudi Dağı’na gemisiyle hicret ettiğini dile getiren Erbaş, “Tanrı, Hz. Nuh ve bütün peygamberlerimize müstahak Müslümanlar olmayı hepimize talih eylesin. Bugün başlatmış olduğumuz Hz. Nuh’u anma günlerine, erte onun sefinesinin indirilmiş olduğu Cudi Dağı’nda Kur’anlarla ve dualarla bitmeme edeceğiz. Rabbim okuyacağımız dualarımızı akseptans eylesin.” diye niteleyerek konuştu.

Share: