İki Bakanlıktan Musul Başkonsolosluğu’na çevik açıklaması

Milli Defans Bakanlığı, Musul Başkonsolosluğu’na yapılan saldırıyla ilişkin, ‘Alçakça saldırıyla ilgili Irak makamlarının derhal sorumlulardan hesap sormasını bekliyoruz. Saldırıyı gerçekleştiren teröristlerden üstelik leşker evet birlikte geç farklı teröristler kabilinden hesap sorulacaktır’ açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığından, Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğuna gerçekleştirilen saldırıya ilgilendiren yapılan açıklamada, “Can kaybı yaşanmayan bu saldırıyı sunma sert şekilde kınıyor ve sorumluların ayrımsız dakika önceki doğruluk önüne çıkarılmalarını bekliyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Bakanlığın açıklamasında, bu sabahleyin saatlerinde başkonsolosluğa müteveccih aynı hücum gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada, “Fert kaybı yaşanmayan bu saldırıyı yeryüzü sert şekilde kınıyor ve sorumluların biran ilk doğruluk önüne çıkarılmalarını bekliyoruz. Irak makamlarını diplomatik ve konsüler temsilcilikleri himaye sorumluluklarını hesabına getirmeye nida ediyoruz.” ifadelerine saha verildi.

Saldırının BM Düzenlilik Konseyinde Irak’ın çağrısıyla planlı güruh sırasında gerçekleştiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Ülkemizin haksız şekilde itham edilerek gaye gösterildiği bire bir dönemde, Irak makamlarının çağrısı konusunda düzenlenen BM Düzenlilik Konseyi toplantısı sırasında bu saldırının gerçekleşmiş olması üstelik korkulu ve düşündürücüdür.”

Açıklamada “Bu vesileyle Irak makamlarına, terörle mücadeleye odaklanmaları ve toprakları üzerinden bitişik ülkelere ve diplomatik temsilciliklere tehdit oluşturan yıldırı mevcudiyetlerine akıbet vermeleri çağrımızı tıpkısı nöbet henüz yineliyoruz.” değerlendirmesi yapıldı.

MSB: Irak makamlarının derhal sorumlulardan adisyon sormasını bekliyoruz

Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’na bu sabaha alın hücum gerçekleşti. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı.

Türkiye’den saldırıya ardı ardına tepkiler geldi. Irak hükümetine sorumluların tıpkı an önce yakalanması yönündeki beklentiler iletildi.

“Saldırıyı gerçekleştiren teröristlerden üstelik er ya de geç diğer teröristler kabil hesap sorulacaktır”

Milli Defans Bakanlığı yazılmış açıklamada saldırıyı “alçakça” niteleyerek Irak makamlarının sorumlulardan derhal adisyon sormasını beklediklerini aktardı.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Musul Başkonsolosluğumuza müteveccih yapılan sefihane saldırıyla ilişik Irak makamlarının derhal sorumlulardan adisyon sormasını bekliyoruz. Irak makamları diplomatik temsilciliklerin güvenliği için temas nev tedbiri almayı üstelik boşlama etmemelidir. Musul Başkonsolosluğumuza müteveccih hücum ile kimin sivillere ve sivil hedeflere saldırdığı benzeri misil daha görülmüştür. Saldırıyı gerçekleştiren teröristlerden dahi asker evet dahi geç diğer teröristler kabil hesap sorulacaktır. Iraklı kardeşlerimiz ile terörle savaş ve çizgi güvenliği üzere gelişim birliğine hazırız. Teröristlerin tuzaklarını başlarına yıkacak, bölgeyi kana boğma hayalleriyle gelişigüzel onları kazdıkları hendeklere gömeceğiz.”

Share: