‘İfade tutanağı’ adı altında 100 milyon TL dolandırdılar

İstanbul’üstelik ruhlu çift, 100 milyon TL değerindeki arazilerini mafya takibinde oldukları hilesiyle, dolandırıcılara kaptırdı. Soruşturmanın 4 yıldır sürdüğünü, maddesel ve manevi kendisine mağduriyet yaşadıklarını belirten çift, “Benzeri noter ve avukat kombinasyon yanlışlık çetesine üyelik yapar, vatandaşları bu şekilde dolandırırlarsa biz kime güveneceğiz? 4 yıldır tıpkısı sav açılmaz mı?” dedi.

İstanbul’bile etkili Uğur ve Burcu Kartay çifti, Kocaeli’nin Derince ilçesinde kâin 100 milyon TL değerindeki arazilerini 2018 yılında satışa çıkardı. İddiaya göre, kendisini Çin Envestisman Fonu Başkanı yerine tanıtan Oktay Ö., Çin’in Türkiye’birlikte yerey alarak yatırım fayrap etmek istediğini söyledi. Ayrıntılı tıpkı müddet hamaset telkin fail nüfus, Kartay çiftinin arazilerinin tıpkı mafyanın takibinde olduğunu ve kendilerini mafyadan koruyabileceğini, fakat hangi derse yapmaları gerektiğini söyleyerek melal uyandırdı. Çifti evlerinden alarak ayrımsız otele yerleştirdi. Bunu duygusal güvenliklerini nail olmak üzere yaptığını söyledi.

‘İfade tutanağı’ adı altında imza aldılar

6 Mart 2018 tarihinde berbat Oktay Ö., polis olduğunu söylediği şahısla birlikte otelde küsurat müştekilerin yanına gelerek müştekilere, “Mafya yerinizi öğrendi. Polis getirdim, ifadenizi takanak, şikayetçi olacaksınız” dedi. Aralarında satış sözleşmesi, vekaletname, muvafakatnamenin bulunduğu evrakları ‘anlatım tutanağı’ adı altında müştekilerin okumasına müsaade vermeden müstacelen imzalattı. 2019 yılı Mayıs ayında dolandırıldıklarını ayırt eden Kartay çifti, savcılığın kapısını çalarak aralarında Oktay Ö., aynı noterlik ve iki avukatın bulunduğu 6 aynasız hakkında yanlışlık duyurusunda bulundu. Şüpheliler şikayetçileri telefonla arayarak, “Polise, savcıya gitseniz birlikte çevrem var. Rüşvet veririm, işi çözerim” diye zılgıt etti. Şikayet üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı eliyle şüpheliler hakkında “yıldırma”, “nitelikli ayyarlık”, “görevi kötüye kullanma”, “resmi belgede düzmecilik” suçlarından sormaca başlatıldı.

“Kendisini, Çin Yatırım Fonu Başkanı adına tanıttı”

Kıygın Erek Kartay, “Derince’dahi eşime ilişkin olan ticari imarlı ve akaryakıt imarlı 9 skor parsel vardı. Tığ buraların satışıyla uğraşırken Oktay Ö., kendisini bize Çin Yatırım Fonu Başkanı olarak tanıttı. Çin hükümetinin Türkiye’da yatırım yaptığını ve burayı kabul etmek istediğini söyledi. Bize yiğitlik etkilemek üzere ara sıra bakanlıkların, düzenlilik kuvvetlerinin isimlerini kullandı. Kısaca 1 ay büyüklüğünde atılganlık telkin etti. Bize bire bir mafya adı vererek bizim can güvenliğimizin tehlikede olduğunu, arazilerimizin elimizden alınacağını söyledi. Henüz önceki arazilerimiz türlü gruplar eliyle engelleme altında olduğu amacıyla ve evvelden gözdağı edildiğimiz amacıyla tığ buna inandık. Bizi apar topar evimizden alarak otele götürdü” dedi.

“Bugünkü değeri 150 milyon TL olan araziyi 10 milyon TL’ye satmışlar”

Kartay, “Kaknem, fenomen günü akşam ezanı saatlerinde, polis güçleri olduğunu söyleyen şahıslarla beraber geldi. Bu eşhas bize rapor tutanağı altında satış mukavelesi, muvafakatname, kişi avukatlarına vekaletname ve eski avukata azilname şeklinde evraklar imzalattılar. Bittabi tığ bunu bilmiyoruz. Daha sonraları 3 dolaşma içerisinde davalık olduğumuz, Kocaeli’deki firmalara satmışlar. Bugünkü değeri tahminî 150 milyon TL olan araziyi davalık olduğumuz şirketlere 10 milyon TL’ye satmışlar” diye niteleyerek bu paraların kendilerine ödenmediğini öne sürdü.

“Tığ kime güveneceğiz?”

Soruşturmanın 4 yıldır bitmeme ettiğini belirten Kartay, “Bire Bir noterlik ile avukatlar birleştirme suç çetesine üyelik yapar, vatandaşları bu şekilde dolandırırlarsa tığ kime güveneceğiz? Bu insanlar resmi görevlerini kötüye kullanıyorlarsa hangi yapacağız? Tığ bu insanların, avukatların ve noterin mesleklerinden atılmasını, mapus cezası varsa hapse girmelerini ve malımızı dahi aynen izansız almak istiyoruz. Soruşturma süreci uzadıkça maddi ve manevi yerine mağduriyet yaşıyoruz. İnsanlar imdi bize inanmıyor. 4 yıldır bire bir ülkü açılmaz mı?” diye duruma reaksiyon gösterdi.

Share: