Icra Vekili Yanık’tan engelli vatandaşlara ‘atama’ müjdesi

Sülale ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Engellilerimizden, en son Karı 2020’üstelik kamuda mânialı istihdamını, atamalarını yapmıştık. Araya maatteessüf teferruatlı aynı pandemi dönemi girdi. Şçıktı yine kamu hava ve kuruluşlarımızdan engelli ihtiyacı içmağara ihtiyaç kotalarını topluyor ve eğleşker tam sayıevet ulaşırsak 2021 yılının böylece veya 2022 yılı başında mânialı atamalarını birlikte ayırmak istiyoruz” dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Konya’ya gelen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Kükremek Yanık, Selçuklu Otizmli Efrat Eğitim Merkezini mülakat etti. Görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamalarda kâin Vekil Yanık, “Biz bakanlık namına toplumsal hizmetlerin tamamında öncelikli namına duygusal odaklı ve karı odaklı toplumsal hizmetlerimizi kişinin ihtiyacına dönük ve eğleşker mümkünse sülale çevresinden zat sosyal çevresinden kopmadan onlara sunmaya çalışıyoruz. Engellilerimizle alakalı çalışmalarımızı birkaç başlıkta toplayabiliriz. Bunlardan biri sülale odaklı içtimai hizmetlerimiz. Bu nedir? Eğasker engelli bireylerimiz kendi sosyal ortamlarında kişi ocak ortamlarında kalmaya devam edebilecekler, onlara familya ortamında olmalarına imkan sağlayacak karı fertleri varsa, öz ortamlarında hem mânialı desteği hem da özürlü bakım desteği, özürlü bireyimize nazır yakınına kimesne kim bu çoğunlukla anneler. Onlara bakım desteği sağlıyoruz. Eğleşker bu mümkün değilse, özürlü bireyin ev ortamında kalması mümkün değilse onların bakım ve rehabilitasyonu için o ant kuruluşlarımıza alıyoruz. Engelliliğmağara çeşidine göre, engelliliğin derecesine göre, sakat bireylerimizin ihtiyaçlarına uygun, kimi vakit otama kimi vakit iyileştirme, kimi vakit otizmli çocuklarımızda olduğu kabilinden kimi vakit birlikte eğitim ve iyileştirme kabilinden, ihtiyaca uygun çeşitlilikte, ihtiyaç derecesine göre oluşturulmuş, her bir otizmli çocuğumuz içmağara onun yaş gurubuna, onun içe yöneliklik derecesine makul bir tane, tek öznel eğitim geliştirilmiş tıpkı zaman önce rehabilitasyonlarının tamamlanması ve eğleşker belli belirsiz derecedeyse alışılagelen hayata katılmaları, değilse genişlik azından bireysel ihtiyaçlarını, öz bakımlarını gerçekleştirecek şekilde tıpkısı eğitim ve iyileştirme uygulanıyor” dedi.

ICRA VEKILI YANIK’TAN ENGELLÄ°LERE TAYIN MÜJDESÄ°

Pandemi nedeniyle mânialı atamalarına uzaklık verildiğini hatırlatan Bakan Yanık şöyle dedi:

“Engellilerimizden, en son Aile 2020’de kamuda engelli istihdamını, atamalarını yapmıştık. Araya maalesef teferruatlı benzeri pandemi dönemi girdi. Şçıktı yeniden kamu çekicilik ve kuruluşlarımızdan sakat ihtiyacı içmağara ihtiyaç kotalarını topluyor ve eğleşker tam sayıevet ulaşırsak 2021 yılının böylece veya 2022 yılı başında sakat atamalarını bile fethetmek istiyoruz. Engelli yurttaşlarımız, sıklıkla bizim bakanlığımızdan nasip yönündeki taleplerini doğdesise adına bizden istiyorlar. Ama bizim buradaki fonksiyonumuz, aynı koordinasyon fonksiyonu. Bunu birlikte paylaşmak isterim. Biz hiçbire bir kamu kuruluşuna, sana şu kadar engelli ataması yapıyorum. Sana bu büyüklüğünde personel gönderiyorum mersiye hakkına ehil değiliz. Biz ihtiyaç kotalarını topluyor, elan sonraları atamayı gerçekleştiriyoruz. Ama mânialı vatandaşlarımız adına, onların benzeri temsilcisi kendisine, onların haklarını savunan tıpkısı bakanlık adına kamu kuruluşlarımızı olabildiği kadar çok özürlü istihdamı noktasında bile teşvik etmeye, onlara ricada bulunmaya çalışıyoruz. Bunu bile sizin vasıtanızla tıpkı müjde sayılabilir mi? Bilmiyorum amma aynı malumat olarak paylaşmış olayım.”

Share: