Icra Vekili Bilgin’den himmet saatlerini düşürme mesajı

Sağlıklı ve Doğurucu Engin Emek mevzulu panele, katılan Nazır Vedat Bilimci,’1 Mayıs’ın ortaya çıkışındaki eke etkilerden birinin ince mesai saatleri olduğunu belirterek 8 saat çalışma imdi bozuk alışkanlığımızın tıpkısı parçası olarak duruyor’ dedi.

Burada cesim bire bir konuya değinen Bakan Âlim, himmet hayatına dair yeniliklerin sağlanması gerektiğini aktardı.

Mücahede hayatı mevzuatının, toplumun değiş hızına oranla ilerlemesi ve bu konuda yeniliklerin uygulanması gerektiğinin altını çizdi.

8-5 mesaisinin geride kaldığını söyleyen Vekil Bilgin, “

Saatler kolumuza 8-5 mesaisi beğenmek için gelmiştir. Daha önceleri daha üstelik kötüydü. 10 saat”

diye niteleyerek cümlelerine başladı.

Detaylı say saatleri 1 Mayıs olayında enerjik oldu

Bilimci, 1 Mayıs’ın ortaya çıkışının altında birlikte uzun say saatlerinin bulunduğunu söyledi. Icra Vekili Vedat Bilgin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“8 saati biz normal adına algılamaya başladık. Oysaki yeni teknolojiler, insanın emeğini ikame fail yeni bilgiler istihsal sürecine girdikten sonradan 8 saat emek daha çok bozuk alışkanlığımızın aynı parçası adına duruyor diye düşünmemiz, eleştirmemiz geçişsiz.

‘6 veya elan az saat fiziksel, onun dışında açıktan himmet’

Bugün birçok ülkede 8 saatin aşağıya çekilmesine dönük çalışmalar var. Geçtiğimiz günlerde İngiltere’üstelik bu konuda uçucu benzeri uygulama başlatıldı. Bunlar yaygınlaşacak. Mahsus 25 yıl sonraları 6 yahut elan az saat fiziki mesai, onun dışında alarga çalışmanın de olduğu çalışma biçimleri devreye girecek. Bu mübrem. Uygulayım Bilimi emeği ikame ettikçe, uygulayım bilimi istihsal sürecinin mekanla bağını kopardıkça bu tebeddülat mübrem kendisine ortaya çıkacaktır.”

“Kişi açıktan çalışıyor ama toplumsal güvenliği ne olacak?”

Âlim, faaliyet hayatında yaşanan değişimlerin birtakım sorunları dahi ortaya çıkardığını belirterek, şunları kaydetti:

“Nedir bu mesail? bir defa çalışanların güvencesini bulmak. Yaşama uzaktan çalışıyor amma bunun sosyal güvenliği ne olacak, keyif sigortası hangi olacak? Say hukukundan kaynaklı kazanımları ne olacak? Bunların yeniden düzenlenmesi lazım. Bu konuda garantili esneklik kavramı ortaya çıkıyor.

“8-5 mesaisinin geride kaldığı ayrımsız dönemden geçiyoruz”

Tığ, bu konudaki akademik çalışmalardan yararlanma ederek mevzuatımızı baştan beğenmek durumundayız. Buradaki değişim sorumluluğu bizlere ve Meclis’e düşüyor. Bulgu bakımından insanların 12 saat, 14 saat cebren çalıştırıldığı günler geride kalmıştır. Bugün 8-5 mesaisinin geride kaldığı tıpkısı dönemden geçiyoruz. Bu dahi değişimi açıklamaya ehliyetli değil. Bir mekanda toplanıp, üretim sürecine katkı ita anlayışı ve geleneğinin da aşınmış olduğu bir dönemden geçiyoruz.”

Share: