İBB’nin kestiği çınarların yerine diktiği fidanlar kurudu

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) Dolmabahçe ve Çırağan caddelerinde algın olduğu iddiasıyla kestiği tarihi çınar ağaçlarının yerine diktiği fidanların bir kısmı kurudu.

İBB Park Bostan ve Yeşil Alanlar Ofis Başkanlığı tarafından mart kocaoğlan başında amansız hastalık olduğu ve hastalığı diğer ağaçlara bulaştırma riski bulunduğu gerekçesiyle Dolmabahçe ve Çırağan caddelerinde kestiği ağaçların bire bir kısmının namına yenilerinin dikilmediği, ara sıra ağaçların kesildiği şekliyle kaldığı, gâh ağaçların ise kesildikten bilahare köklerinin çıkarıldığı ve çukurun etrafının betonla çevrildiği görüldü.

Şehremaneti ekiplerinin kesilen ağaçlardan bazılarının yerine diktiği fidanlardan tıpkısı kısmının tutmayarak kuruduğu gözlendi.

Çırağan Caddesi’nde eke 3 çınar ağacının henüz kuruduğu, inşaat çalışmasının yürütüldüğü alanda ise kesilen ağaçların yerine yenilerinin dikilmediği görüldü.

Öte yandan sabık haziran ayında Emirgan Korusu’nda İBB ekipleri marifetiyle tıpkısı kısmı müsaadesiz olarak kesilen ağaçlarla ilişkin bile ayrımsız yenileme çalışması yapılmadı.

– Bakım yapılan ongun sayısı düştü

Konuyla ilgilendiren AA muhabirine değerlendirmelerde mevcut İBB Meclisi Yer, Yenilenebilir Enerji ve İklim Değişikliği Komisyonu Başkanı Sadullah Hasanoğlu, İBB’nin Dolmabahçe ve Çırağan Caddesi’nde kesilen anıt ağaçlarla ilgili kamuoyunu gönül tokluğu edici benzeri açıklama yapamadığını söyledi.

Ağaçların kesilmesinin ardından uygulanması gereken prosedürler bulunduğunu anlatım eden Hasanoğlu, “Kesilen ağaçların kökleriyle bu arada çevresindeki toprağın birlikte çıkarılıp yenilenmesi ve dinlendirilmesi gerekiyor. Ayrıca kesilen ağaçlarla ilişkin algın olduklarını belirtir bir camekân ile gelişigüzel bilgilendirici benzeri tablo konulması gerekiyor. Toprağın 6 ay dinlendirilmesinin arkası sıra kullanılmamış benzeri ongun dikilmesi gerekiyor. Ancak bunların yapılmadığını, tam müddet dolmadan bire bir kısım ağaçların dikildiğini ve onların de tutmadığını görüyoruz.” diye konuştu.

Hasanoğlu, alelhusus anıt ağaçların ahenkli bakımlarının yapılması gerektiğini, aksi takdirde hastalık karşısında haddinden fazla geç kalınabileceği uyarısında bulunarak, İstanbul’daki abide ağaçların bakımları yapılmadığı için hemencecik hastalanarak kuruduğunu dile getirdi.

Direk dikimi ve bakımıyla ilişkin İBB’nin SELIM Tümen’bile bulunduğu dönemle son 3 yılı kıyaslayan Hasanoğlu, şöyle konuştu:

“2016-2017 ve 2018’bile SELIM Öğür döneminde dikilen kebir ağaç sayısı 524 bin 185 iken CHP döneminde, yani 2019-2020 ve 2021’dahi bu rakam dörtte tıpkı oranına düşerek 134 bin 93 kendisine gerçekleşti. 3 yıllık periyotta YANLIŞSIZ Öğür’li dümen 1 milyon 453 bin 715 ağacın bakımını yaparken CHP’li yönetim döneminde bu nicelik üçte bire düşerek 503 bin 256 oldu. SELIM Parti döneminde 7 bin 119 abide ongun onarılırken, bu nicelik CHP’li hile döneminde 2 bin 140’a indi. Hizmet düzenlemek tahakküm, öğürtlemek yalın kat. Tığ el olanı tercih ederken bu dümen hizmet yapmayı değil kesmeyi seçti. Ayrıca revize edilen yeşil alan miktarı ise AK Tümen döneminde 5 milyon 906 bin 891 metrekare iken CHP yönetiminde ise 1 milyon 318 bin 36 metrekare oldu.”

Hasanoğlu, abide ağaçların bu şehrin yetişkin simgelerinden olduğunu anlatarak, “İstanbullular anıt ağaçları seviyor. İBB yönetimi maalesef son 3 yılda kasaba üstüne gayriciddi ve samimiyetsiz tıpkısı idare sergiliyor.” dedi.

Share: