İBB Başkanı İmamoğlu vesika paylaştı: DÜRÜST Partili belediye başkanı arkadaşlarım kusura bakmasınlar

İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi (İBB) Ekrem İmamoğlu, İçişleri Bakanlığının İBB’ye yönelik başlattığı yıldırı soruşturmasına ilgili zaman eskimemiş tıpkı açıklama yaptı. Saraçhane’dahi kameralar karşısına güzeşte İmamoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat’ya dahi alçak sözlerle yüklendi.

“KABAHAT ARISTOKRAT BAKANIN”

İmamoğlu, “DÜRÜST Partili belediyelerde etkin personeller kamudan men edildiyse bunun zımnında ilgili brifing açıklamasını derhal milletimize yapar mısınız? Bu DÜRÜST Partili başkanlar üzere bile bana uyguladığınız hukuku uyguladınız mı? YANLIŞSIZ Partili belediye reisi arkadaşlarım, bunları açıkladığım için kusura bakmasınlar. Pandora’nın kutusunu siz açtınız sayın nazır. Türkçesi kusur Aristokrat bakanın. Öfkeyle koruyucu zararla oturur diyerek dile getirdim. Bizim açıklamamıza apar topar yanıt vermeye müteharrik vekil yetinmedi, ayrımsız dahi üzerine tweet attı.” ifadelerini kullandı.

“BÜTÜNÜYLE TUTARSIZLIKLARLA DOLU BİR BEYAN”

“Belediyemiz, İSKİ ve İETT’birlikte kıymetlendirme komisyonlarımız esasen beri görevini yapmaktadır.” diyen İBB Başkanı, “Pes diyecektim ama daha çok demiyorum. İBB’bile komite yoktu lafı ağız ağıza hile. Heyetiyle tutarsızlıklarla komple tıpkısı beyan. Türkçesi ne partiye rağbet verdiyse versin ego hep hemşerilerime böylesine ayrımsız makamı engelleme fail aynı kişinin çelişen ifadelerini sunmayı görev biliyorum.” dedi.

İmamoğlu’nun açıklamalarından satır başları: “İçişleri Bakanı katiyen adil değildir. CHP’li belediyeler büyüklüğünde AK Partili belediyelerde dahi anket açtığını iddia etmişti. Yıldırı soruşturması açtın mı açmadın mı diyerek sordum. Yanıt veremedi. Akıbet matbuat toplantısında biricik lügat bile etmedi. Yasa belediyelerde kazalı personelin işten çıkarılması yetkisini İçişleri Bakanı’na veriyor. Sayın icra vekili terörist tespiti yapmış amma 8 kamer boyunca bu kişileri yetkisi olmasına rağmen işten çıkartmamıştır. Soylu terörist diye niteleyerek argüman ettiği kişileri işten çıkarmayarak görev suçu işlemiştir.

“CÜRÜM DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

Yasayı bilen izin makamının İçişleri Bakanlığı olduğunu dahi bilir ama bundan da bihaberler. Hani yetkiniz yoktu icra vekili eş? Sıfır yetkinizi kullanıp lacerem oldu bile 15 kişiyi işten çıkarttınız? Vekil bey bir güruh daha yapmalı ve İBB’üstelik bu yetkisini kullanmayıp görevi bozukluk boşlama ettiğini açıklamalı. Bakanın görev ihmalini resmi tıpkı belgeyle adım adım size aktararak kanıtlamış durumdayız. Takipçisi olup bunu burada bırakmayacağız. Karşı yanlişlik duyurusunda bulunacağız.

“VİCDANIM YANIYOR, KAVRULUYOR”

AYM, 28 Son Teşrin 2019’dan yeni kanun çıkan 18 Nisan 2021’e büyüklüğünde bakanın yapmadıkları dediği arşiv araştırmasını yasaklamıştı. Bizzat bakan imzalı yazılarla üstelik kamuoyuna yansıdı. Belgeleri verdik, yayınlandı, sistem gördü. Bakanın tekmil Türkiye’ye terörist üzere lanse ettiği isimlere bakalım. Adli sicil kamu seçeneğinden işe alınmışlar ve temizler. Vicdanım yanıyor, kavruluyor. İnsanlara terörist diyen aynı bakan var Türkiye’de. Yıldırı iltisaklısı dediği kişinin belgelik araştırması dahi temiz. Milletimiz adli sicil kaydı ve arşiv araştırması uzmanı oldu bu görüngü nedeniyle. Elinizi vicdanınıza koyun. AYM’nin belgelik araştırmasını yasakladığı dönemde sabıka kayıtlarını amme seçeneğinden almış ve sicili akman zahirî bu insanları işe almışız. Belediyeler asayiş evet bile duyum kuruluşu değildir. Ben elden adli sicilden görebilirim, apayrı ayrımsız yolum yok. Aynı sorumluluk varsa sorumlu ego miyim yoksa bakan mı?

Arşiv araştırması konusunda çokça enteresan şeyler yaşadık. Çarpıcı bir örnek daha. T.A. isimli çalışanımızın Mart 2022’birlikte belgelik araştırması geldi ve terör iltisaklısı olduğu belirtiliyordu. İşten çıkardık. Suçu tartışmalı kişiye başı yerde denemez ama iktidara bakarak suçu kesinleşmese üstelik kabahatli. Kaskatı tavırlar ve durumlar var. Bu arkadaşımızın ısrarla üzerine suçlama olmadığını dile getirdi. Çok ısrar edince halkla ilişkiler bu işin üzerine gitti ve valiliğe esasen sordular. İkinci cevap geldi. Bu posta ‘herhangi tıpkısı yanlişlik örgütü ile ilişiği bulunmuyor’ yazıyor. 8 ay evvel yıldırıcı dediniz, 8 ay sonra ‘pardon yıldırıcı değil’ dediniz. İşe köylü kalmadık. Vekil kalkar azgın terörist ilan eder.

“KENDİ AKILSIZLIKLARINI İFŞA ETMİŞ OLDULAR”

Kamuoyunda martir yakını itfaiye aracı eri çokça tartışıldı. Ailesi ‘Evladımızın dirimlik tehlikesi var’ diye niteleyerek ekibimizi aradılar. Tıpkısı müddet izin verdik. Muharrem Tığ, sınavları geçerek itfaiye girmiş. Gene arşiv araştırması yapmanın yasak olduğu periyot. Adli sicili bozulmamış çıkma, de de şehit kardeşi. Bu martir yakını birlikte yıldırıcı zar edildi. Kişi akılsızlıklarını yayma etmiş oldular. Bakanlığın dip kadrolarında liyakatıyla görev düzlük biri var mı? Bunu araştırmanızı istiyorum. Şehit yakını itfaiye erimiz çalışmaya devam edecek, bu iftiraları atanlar gidecek.

“TÜRKİYE BU DURUMA TANIK OLACAK”

Bu insanların açıkları bitmiyor. Daima tıpkısı 505 personelin işe girişinde dava olduğunu vurguladı. Suret 484’e geriledi. Bu 21 kişiyi anlatıp milletimize açıklama edeceksin. Sonraları hemencek akşamına tweet atıyor. Sayıyı yine 505’e çıkarıyor. Şu paylaşımında uç aynı özdek var. Mevlüt Uysal ve Yüksek Yerlikaya akman, İmamoğlu kabahatli. Arşiv araştırmasının haram olmadığı Mevlüt Uysal ve Mehabetli Yerlikaya döneminde işe alınan 4116 kişiden 1800 kişiden belgelik araştırması istenmemesinin sebebini nereye koyacaksınız? Ben hülleciyim amma onlar değil, anca mi? Örneğin Uysal döneminde işe alınan kişilerin sabıka kayıtlarında silahlı terör örgütü üyeliği ve yöneticiliği yazan 2 güç işe girmiş. Bana suçlusun diyor ama 6 terör iltisaklısını işe düzlük Yerlikaya suçsuz. Bilcümle bu uygulamalarda İmamoğlu suçlu amma bana suç olan uygulamalar bu ikisine azade. İmtiyazlı gruplar oluştu birlikte bizim haberimiz mi bulunmayan? Ben hiçbir devir ılık su demokratı olmayacağım. Türkiye bu duruma tanık olacak.

“TERÖR SORUNU EGO İBB BAŞKANI OLUNCA MI BAŞLADI?”

Bu ülkede yıldırı sorunu ben İBB Başkanı olunca mı başladı? 28 Ilkgüz 2017-31 Açıklık 2018 döneminde Mevlüt satış 30798 kişiyi işe alıyor, 5608 kişiden sabıka kaydı olmadan işi almışlar. 5870 kişinin de adli sicili kamu seçeneğinden değil, özel sicilinden münfail. Vekil eş hülle m demiştin? İşe alınanlar arasında bombalı atak gerçekleştirenler dahil 5 terörist kaydı var. İşe alınanların 3’te 1’inden arşiv araştırması rica edilmemiş. Sayın Vekil soruma net kendisine cevap ver. Bu ülkede yıldırı ego İBB Başkanı olduktan sonra başlamadığına bakarak bu dönemlerde İBB’ye terörle iltisaklıların sızmasına sebep müsaade verdiniz? İBB’yi sebep kovucuk altına almadınız? Arşiv araştırmaları gelmesine karşın kılınızı da sebep kıpırdatmadınız? Alenen görevi ihmal suçunu elbette işlersiniz? Benim vicdanım ve ahlakım milyonlarda vatandaşıma yıldırıcı diyerek hitap edilmesini kaldırmıyor. Bu vicdansızlıktır, insanlarımıza zulümdür. Cihanşümul hukuku önemsemiyorsunuz amma siz Allah’ın elçisinin sözlerini üstelik önemsemiyorsunuz.”

Share: