Husye kadro uygulamasında kurumum kusurlu mı yapıyor?

Bugünkü yazımızda memurların sıklıkla karşılaştıkları sorunlara sorular ve cevaplar çerçevesinde saha vereceğiz.

Doğruluk Bakanlığında Denetimli Azadelik Müdürü kadrosunda görev yapıyorum. Bakanlığımız testis kadroyu müktesebin 2 basamak şeş olarak uyguluyor. 14 yıllık memurum ve müktesebim 5/3 olduğundan bana 3 lük kol verdi. Meğer DMK 10 almanak memura 1 veya 2 derecelik kadro verilir diyor. Bu aplikasyon sizce akilane mu?

657 mahdut Kanunun 68/B maddesinde; ‘Eğitim ve Tedris Hizmetleri Sınıfı ile Afiyet Hizmetleri ve Havari Afiyet Hizmetleri Sınıfı dünya, sınıfların 1, 2, 3 ve 4 üncü derecelerindeki kadrolarına, evre yükselmesindeki müddet kaydı aranmaksızın, atanmasındaki usule bakarak henüz aşağıdaki derecelerden nasıp yapılabilir….’hükmüne düzlük verilmiştir.

Özellik metnine bakıldığı takdirde torba kadro uygulaması özlük içerisinde sübjektif unsurlar taşımakta ve atamada idareye degaje takdir yetkisi tanımaktadır. İdare istemediği takdirde testis takım uygulaması yaptırılamaz. Fakat, tıpkısı durumda olanlara yapılan aplikasyon idareden temenni edilebilir ve yapılmazsa sorun yoluyla alınabilir.

Eğer Bakanlığınız sizin durumunuzda olanlara bire bir uygulamayı yapıyorsa yapacağınız haddinden fazla çok bir madde namevcut diye niteleyerek düşünüyorum. Olumsuz durumda ise ülkü marifetiyle hakkınızı alabilirsiniz. Bu konuda şu hususu de açıklamak gerekir ki, gâh kurumlar VHKİ kadrolarına üstelik er bezi kol uygulaması yaparken gâh kurumlar ise memurların hakkı olan uygulamalarda serencam evre bitli davranmaktadırlar. Alelhusus özellikle sizin durumunuzda olduğu kabil başmuallim kadrolarında 1. adım vermekten kaçınılması makul benzeri aplikasyon değildir. İnşallah kurumunuz Kanunun verdiği hakkı memurundan esirgemeyi bırakır.

Zam ve tazminattan yararlanmada hangi paye esas alınır?

Ahmet Ünlü’nün yazısının devamını görmek için tıklayınız.

Share: